מנכ"ל הבנק שהונה משקיעים והודה בפלילים מצא את האשמים בבעיות של כלכלת ארה"ב

מנכ"ל ג'יי.פי מורגן ג'יימי דיימון תקף את אנשי הממשל על חוסר הפעולה שלהם בסוגיות שונות; "אם אנחנו רוצים פוליטיקאים שישתפו פעולה, בואו נבחר אנשים שיודעים לשתף פעולה"

סוכנויות הידיעות
רויטרס

חוסר הפעולה של הממשל בוושינגטון בנוגע לסוגיות כמו משבר תקרת החוב, השבתת הממשל וההגירה לארה"ב האטו את הצמיחה בארה"ב. כך אמר מנכ"ל ג'יי פי מורגן צ'ייס, ג'יימי דיימון, בראיון ל"פגוש את העיתונות" ב-NBC ניוז שישודר מחר (ראשון).

דיימון אמר כי הכלכלה היתה צומחת מהר יותר ללא המבוי הסתום בוושינגטון, אך ציין כי אינו מאשים את הממשלה משום שהיא נבחרה על ידי האנשים. "אם אנחנו רוצים שהאנשים בוושינגטון ישתפו פעולה, בואו נבחר אנשים שיודעים לשתף פעולה", אמר למנחה התכנית, צ'אק טוד.

עם זאת, דיימון גם אמר כי הוא מעניק "אשראי אדיר" למספר בכירי ממשל בהווה ובעבר על שבלמו את המיתון מהידרדרות. הוא ציין את הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש, הנשיא הנוכחי ברק אומבה, שרי האוצר לשעבר האנק פולסון וטים גייתנר, ויו"ר הבנק הפדרלי לשעבר בן ברננקי. "אני חושב שאם הם לא היו נוקטים פעולות רבות, המצב ככל הנראה היה מחמיר", אמר דיימון.

ג'יימי דיימון, מנכ"ל ג'יי.פי מורגןצילום: בלומברג

דיימון וודאי מעדיף בתקופה הנוכחית להסיט את הדיון לבעיות בממשל במקום לבעיות בבנק שבראשו הוא עומד. לפני מספר חודשים הודה ג'יי.פי מורגן באישומים פליליים בפרשת המניפולציות בשוק המט"ח העולמי - הפעם הראשונה שבנק אמריקאי מודה באישומים פליליים מזה כמה עשורים. הבנק הודה בביצוע מניפולציות בשוק המט"ח במסגרת חקירה של משרדי המשפטים האמריקאי והבריטי, יחד עם הבנקים סיטי, ברקליס ורויאל בנק אוף סקוטלנד, שנקנסו בסכום כולל של יותר מ-5 מיליארד דולר בנוסף לאישומים הפליליים.

ביולי נאלץ הבנק הגדול בארה"ב לספוג קנס כבד נוסף בפרשה אחרת. ג'יי.פי מורגן חתם על הסדר בו ישלם 388 מיליון דולר ליישוב תביעה של משקיעים שטענו כי הבנק הונה אותם לגבי בטחונן של משכנתאות לדיור בשווי 10 מיליארד דולר, אותן מכר לפני המשבר הפיננסי.

הקנסות האלה מצטרפים לאחד מההסדרים היקרים בתולדות הבנקאות האמריקאית, כשב-2013 חתם ג'יי.פי מורגן על הסדר בסך 13 מיליארד דולר עם משרד המשפטים האמריקאי בנוגע לאישומים לפיהם הבנק הונה משקיעים בנוגע לרמת הסיכון של אג"ח מגובות משכנתאות, וכי הונאה זו תרמה למשבר משכנתאות הסאבפריים (משכנתאות ללווים בעייתיים) ב-2008.

הפגנה נגד ג'יימי דיימון בסיאטלצילום: בלומברג

בה בעת, הבנק מתמודד בשנה האחרונה עם התוצאות של אחת מפריצות הסייבר הגדולה בהיסטוריה, בה היו מעורבים גם שני ישראלים שנעצרו הקיץ - גרי שאלון וזיו אורנשטיין. המעצרים בוצעו לאחר חקירה בת חודשים ארוכים, נגד מספר חברים שנפגשו לפני יותר מעשר שנים באוניברסיטת פלורידה סטייט וקשורים, לפי מסמך FBI, לפריצת המחשבים הגדולה בהיסטוריה של הבנקאות האמריקאית. בסדרה של פריצות האקרים שבוצעו בין יולי לאוקטובר 2014 נגנבו פרטים של 85 מיליון חשבונות פרטיים ועסקיים, לפי מסמכי ה-FBI.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker