ארה"ב מכינה חוקים חדשים שיהדקו את הקשרים עם קובה

ארה"ב מתכוונת להציג בימים הקרובים תקנות חדשות שיאפשרו לחברות אמריקאיות לפעול ביתר קלות באי השכן ולפתוח מזימים משותפים עם חברות מקומיות

לוגו רויטרס
רויטרס

הבין הלבן מכין טיוטה של תקנות שיקלו עוד יותר באמברגו הסחר על קובה, מה שעשוי להקל במגבלות על חברות אמריקאיות ולהפוך את הנסיעה לקובה לבטוחה יותר עבור אמריקאים – כך אמרו אתמול גורמים בממשלה. ייתכן שכבר היום יודיעו על התקנות החדשות.

לפי המסתמן בטיוטת המסמך שהגיעה לידי רויטרס, חברות אמריקאיות יוכלו לפתוח משרדים בקובה בפעם הראשונה אחרי יותר מחצי מאה. התקנות החדשות יקלו על חברות תעופה וספנות לייבא חלקי חילוף לקובה כדי לשפר את הבטיחות במדינה. כמו כן יוסרו המגבלות על יצוא תוכנה וחברות מורשות יוכלו לפתוח חברות בנות בקובה, ייתכן שבאמצעות מיזמים משותפים עם חברות קובניות כמו מונופול התקשורת במדינה אטקסה.

ואולם התקנות החדשות לא מאפשרות מימון פרטי של סחר וכן לא משנות את החוקים הנוכחיים המגבילים את היציאה לקובה. ואולם ייתכן כי סוכנויות ממשל נוספות יפרסמו בהמשך השנה תקנות מקלות נוספות, לפי גורמים בבית הלבן שעוסקים ביחסי ארה"ב-קובה.

צילום: אי־אף־פי

לא התקבלה תגובה מלשכתו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה.

"זו ההקלה המשמעותית ביותר בתקנות הסחר וההשקעה של ארה"ב בקובה", אומר ג'ון קאבוליץ', ראש מועצת הסחר ארה"ב-קובה הבקיא בפרטים. "התוצאה תהיה עלייה אקספוננציאלית בעניין של חברות אמריקאיות כלפי קובה כדי שיוכלו לקבל גישה לשוק", הוא אמר.

התקנות האלה מצטרפות לתקנות נוספות שעליהן הכריז בינואר אובמה ומקלות על האמברגו האמריקאי שהוטל לפני 53 שנה על האי הנמצא בשליטה קומוניסטית. החוקים האלה החלו במחווה אחרי פגישה שנערכה בין אובמה לנשיא קובה ראול קסטרו. השניים מנסים לקדם נורמליזציה של היחסים בין המדינות בפעם הראשונה זה יותר מחצי מאה.

על אף שחקיקה המקדמת יחסי סחר בין שתי המדינות זוכה לתמיכה דמוקרטית ושל כמה רפובליקאים, המאמצים להעביר חוק שיקל על הסחר ועל הגבלות הנסיעה לקובה נחסמו בידי מנהיגי המפלגה הרפובליקאנית בקונגרס. בהתחשב בהתנגדות בקונגרס, אובמה משתמש בכוחו הביצועי כדי להסיר את מחסומי הסחר.

הטויוטה הוכנה על רקע כניסתו לתפקיד ביום חמישי של חוזה קבנאנס, שגריר קובה הראשון בארה"ב אחרי 54 שנה. ארה"ב צריכה עוד למנות שגריר אמריקאי בקובה.

בקובה מתכוננים גם לביקוש של האפיפיור פרנציסקוס שיתחיל מחר ויימשך שלושה לילות.

אחד מהתומכים בהידוק היחסים בין קובה לארה"ב שתודרך בנושא התקנות החדשות אמר כי גורמים רשמיים בממשל תודרכו לראשונה בנושא ביולי. "המיקוד הוא בהקלה על ביצוע עסקים, ויש תקווה כי התקנות ייכנסו לתוקף  בתוך כמה שבועות. מה שמעניין הוא שהם עושים את זה בסמוך לביקור האפיפיור", אומר פליס גורורדו, מייסד שותף של הארגון האמריקאי-קובני רוטס אוף הופ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker