הדרמה בארה"ב: הריבית ללא שינוי, אך בבנק הפדרלי מעריכים שתעלה בהמשך השנה

יו"ר הפד ג'נט ילן: "העלאת ריבית באוקטובר עדיין אפשרית"; ההחלטה לא להעלות את הריבית היום בשל "התפתחויות פיננסיות וכלכליות גלובליות"; הבנק הוריד את תחזיות הריבית והאינפלציה לשנים הבאות; "האינפלציה תטפס ל-2% רק בשנת 2018"; הבנק שיפר את תחזיתו לשוק התעסוקה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הבנק הפדרלי הותיר היום את הריבית בארה"ב ללא שינוי, והעדיף במקום זאת לדחות להמשך השנה את העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור, בשל אינפלציה נמוכה עיקשת, חוסר ודאות לגבי תחזית הצמיחה העולמית והמשבר שהתחולל לאחרונה בשווקים הפיננסים.

"התפתחויות כלכליות ופיננסיות גלובליות לאחרונה עלולות להגביל את הפעילות הכלכלית במידת מה ועשויות לגרור ירידה באינפלציה בטווח הקרוב", נאמר בהודעה שפורסמה בתום ישיבתה בת היומיים של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC).

החלטת הבנק להותיר את הריבית ללא שינוי התקבלה ברוב של תשעה תומכים ומתנגד אחד - נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, אשר תמך בהעלאת הריבית ב-0.25%.

עם זאת, בכירי הבנק הפדרלי צופים כי הריבית בסוף השנה תהיה 0.4% - תחזית שממנה משתמע כי הבנק המרכזי מתכוון להעלות את הריבית בישיבתו באוקטובר או בישיבתו בדצמבר.

ג'נט ילןצילום: אי־פי

במסיבת עיתונאים שקיימה יו"ר הפד, ג'נט ילן, לאחר החלטת הריבית, אמרה ילן כי רוב גדול של משתתפי ישיבת הבנק המרכזי היום ממשיכים להעריך כי העלאת הריבית בארה"ב תתבצע השנה. לדבריה, העלאת ריבית בישיבתו הבאה של הבנק באוקטובר "עדיין אפשרית".

הבנק הפדרלי הוריד את תחזית הריבית לטווח הארוך יותר, עדות לכך שמקבלי ההחלטות בבנק המרכזי מעריכים כי מצבה של כלכלת ארה"ב עדיין אינו מצדיק העלאה מהירה של הריבית. הבנק צופה כעת כי הריבית בארה"ב תטפס לרמה של 1.4% עד סוף 2016, לרמה של 2.6% עד סוף 2017 ולרמה של 3.4% עד סוף 2018. כל תחזיות הריבית שפורסמו היום נמוכות יותר מאלו שפירסם הבנק ביוני.

זה חודשים שבכירי הבנק הפדרלי מאותתים על כוונתם להתחיל להעלות את הריבית בארה"ב השנה, אולם מאז ישיבתו הקודמת של הבנק בשלהי יולי, רבו הסימנים להאטה בצמיחת כלכלת סין, מחירי הנפט צללו ב-15% והדולר זינק מול מטבעות השווקים המתעוררים. סין והשווקים המתעוררים היו מקור הדאגה העיקרי של הבנק הפדרלי לגבי הכלכלה העולמית, אמרה ילן במסיבת העיתונאים.

לפני קרוב לשנה, באוקטובר 2014, הודיע הבנק הפדרלי על סיום תוכנית רכישות האג"ח, או ההרחבה הכמותית (QE), השלישית מאז המשבר הפיננסי. סיום התוכנית, שנועדה להמריץ את התאוששות כלכלת ארה"ב מהמיתון העמוק ביותר מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת, נתפס כצעד המבשר על סיומה הקרב של המדיניות המוניטרית המרחיבה של הבנק.  

הבנק הפדרלי הותיר את הריבית בשפל של 0%-0.25% מאז שלהי שנת 2008 (במהלך יותר מ-50 ישיבות מדיניות), והפעם האחרונה שבה העלה את הריבית היתה בשנת 2006.

היעדים בשוק העבודה הושגו, אך לא באינפלציה

הבנק הפדרלי גם הוריד היום את תחזיות האינפלציה לשנה הנוכחית, ל-2016 ול-2017, ומעריך כעת כי המדד המועדף עליו לאומדן האינפלציה יגיע ליעד של 2% רק בשנת 2018.

בה בעת, הבנק שיפר את תחזיתו לשיעור האבטלה בארה"ב, והוריד את תחזיות האבטלה לשנים 2015, 2016, 2017 ובטווח הארוך יותר. "בסיכומו של דבר, מדדי שוק העבודה מצביעים על כך שתת-ניצול של משאבי עבודה פחת מאז מוקדם יותר השנה".

בישיבתו הקודמת ביולי ציין הבנק הפדרלי כי יידרש רק "שיפור מסוים נוסף" בשוק התעסוקה כדי להצדיק העלאה של הריבית. עד לפגישה ההיא, אמר הבנק המרכזי כי יידרש "שיפור נוסף". תוספת המילה "מסוים" להודעת הפד פורשה כאיתות לכך שמצבו של שוק העבודה קרוב לספק את הבנק. שיעור האבטלה בארה"ב נמצא כעת ברמה של 5.1% - שפל של שבע שנים ובטווח ביעד של 5%-5.1% שקבע הבנק המרכזי.

בניגוד למצב שוק העבודה, יעד האינפלציה של הבנק הפדרלי טרם הושג. המדד המועדף של הבנק הפדרלי לאומדן האינפלציה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס ב-1.2% בלבד ב-12 החודשים שהסתיימו ביולי, ונמוך מהיעד של 2% שקבע הבנק המרכזי זה למעלה משלוש שנים. התחזקות הדולר וירידת מחירי האנרגיה בלמו אף הן את עליית האינפלציה, אולם השפעתם היא חולפת בלבד, אמרה היום ילן.

הבנק הפדרלי הצהיר בחודשים האחרונים כי יעדיף לא להתחיל להעלות את הריבית בטרם יהיה "בטוח באופן סביר" כי האינפלציה נמצאת בדרכה חזרה לרמת היעד של 2%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker