ישראל פישר
רויטרס

ג'נרל מוטורס (GM) הסכימה לשלם 900 מיליון דולר ולחתום על הסכם דחיית תביעה כדי לסיים את החקירה של ממשלת ארה"ב בדבר הטיפול של החברה בפרשיית מתגי ההצתה הפגומים שקשורה למותם של 124 אנשים, כך נודע לרויטרס לפי שני מקורות.

לפי אחד המקורות, משמעות העסקה היא כי GM תואשם באחריות פלילית בהסתרת הפגמים מהרגולטורים ובהונאת הלקוחות תוך כדי ההסתרה, אבל אם GM תמלא את תנאי העסקה התיק לא יעבור לפסים מעשיים. אף אחד מעובדי או מנהלי GM לא יישא באחריות פלילית אישית.

לפי מקור אחר, החברה צפויה לשלם 900 מיליון דולר כדי ליישב את החקירה. סכום זה נמוך מתשלום של 1.2 מיליארד דולר ששולם על ידי טויוטה כדי לסיים את חקירת ההאצה הפתאומית ב-2010.

שברולט קובלטצילום: בלומברג

GM ודוברים מטעם משרד המשפטים האמריקאי סירבו להגיב.

פרטי ההסכם המדויקים לא נחשפו. עדיין לא ברור בכמה מקרי מוות תואשם יצרנית הרכב; האם היא תמנה מפקח חיצוני שיהיה אחראי ליישום ההסכם עם הרשויות בארה"ב; וכמה זמן תצטרך החברה לעמוד בתנאי ההסכם לפני שהאישומים יבוטלו. בנוסף, הסכם מסוג כזה דורש את אישור בית המשפט.

ב-2014 הזמינה GM כ-25 מיליון מכוניות למוסכים בארה"ב בגלל שורה של תקלות. המרכזיות שבהן היו קשורות ל-2.6 מיליון מכוניות מדגמי סאטורן איון, שברולט קובלט ופונטיאק 5G, שבהן תקלה במתגי ההצתה היתה עשויה לגרום למנוע להפסיק את פעולתו באמצע נסיעה – מה שמכניס את המכונית למצב של סכנה - וחמור מכך, דווקא במצב זה כריות האוויר היו משותקות.

בארה"ב התעוררו במהלך הפרשה טענות טענות כי בכירים ב-GM, ובהם מנכ"לית החברי מרי בארה, ידעו על התקלה כבר ב-2011, אך לא זימנו את המכוניות לתיקון.

"אני מקווה מאוד שמשרד המשפטים יאשים את GM במלוא האחריות וילחץ עליה להכיר באשמה שלה בצירוף עם עונשים כספיים", אמר הסנטור הדמוקרטי מקונטיקט, ריצ'רד בלומנטל.

ההוצאות של GM, יצרנית הרכב הגדולה בארה"ב, בגין קריאות לתיקון הגיעו ב-2014 ל-4.2 מיליארד דולר. החברה גם הקימה קרן מיוחדת לפיצוי הקורבנות בפגמים במתגי ההצתה. לא ברור אם GM תגדיל במסגרת ההסכם את הפיצוי למשפחות הקורבנות.

מול GM עומדות גם יותר מ-200 תביעות אזרחיות בנוגע לפגמים במתגי ההצתה ובעיות בטיחותיות אחרות הקשורות לקריאות לתיקון ב-2014. ואולם שופט שפיקח על הליך פשיטת הרגל של GM ב-2009 טען כי התביעות קשורות למעשים של החברה לפני פשיטת הרגל.

התובעים מעוניינים לקבל פיצויים על מותם או פציעתם של נוסעים במכוניות וגם על אובדן ערך כספי כמו שווי הרכב. הדיון הראשון בתביעות האזרחיות מתוכנן לינואר 2016. החברה הגיעה בכ-400 מקרים להסכם פשרה עם תובעים אפשריים מחוץ לכותלי בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker