ילדי הג'אנק פוד: מי באמת אוכל יותר מזון מהיר - העשירים או העניים?

מחקר חדש מצביע על מגמה שבה ילדי עשירים אוכלים לא פחות מזון מהיר מבני עניים, בניגוד למחקרים קודמים שקשרו בין שכונות עניות לצריכת מזון מהיר ושיעורים גבוהים יותר של השמנת יתר

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מחקרים טוענים כי ילדים ממשפחות מעוטות הכנסה הם בעלי סיכוי גדול יותר לסבול מהשמנת יתר מאשר ילדים עשירים יותר. אבל המתאם מורכב יותר, וחוקרים עדיין מנסים להתיר את הקשר בין הכנסה וגורמים כמו דיאטה ופעילות גופנית שמקטינים הסיכוי להשמנת יתר.

נתונים חדשים הופכים את התמונה הזאת מורכבת עוד יותר. ילדים בעלי הכנסה נמוכה - ממשקי בית שמרוויחים פחות מ-31,500 דולר למשפחה בת ארבע נפשות - צרכו מספר קלוריות דומה ממזון מהיר כמו ילדים עשירים, לפי סקר פדרלי שהקיף יותר מ-5000 אנשים, כולל ילדים מכל הגילאים, מהמרכז למניעת מחלות (CDC).

הממצאים מנוגדים לנרטיב פופולארי אחד בנוגע לקשר בין הכנסה לדיאטה. לפי התיאוריה, שכונות עניות הן "מדבריות של מזון" בו ארוחות מזינות הן עניין נדיר ויקר יותר. לכן, תושבי השכונות האלה נשענים על מזון מהיר וארוחות מעובדות, שניהם מספקים קלוריות זולות עם ערך תזונתי מוגבל.

לפי הסקר של CDC, כשליש מהילדים בגילאי 2-19 אכלו מזון מהיר ביום שלפני ביצוע הסקר. ילדים עשירים יותר מקבלים כ-13% מהקלוריות שלהם ממזון מהיר, לעומת 11.5% לילדים עניים יותר. ובלי קשר להכנסה, ילדים הסובלים מהשמנת יתר לא דיווחו על שצרכו יותר קלוריות ממזון מהיר. במקום זה, הפרופורציות היו דומות יותר לילדים בלי קשר למשקל שלהם, וההבדלים בנתונים לא היו משמעותיים.

מחקר אחר שפורסם לאחרונה בחן את ההשפעה של מדבריות מזון בדיאטה ומשקל. בלוס אנג'לס, למשל, מעט ראיות תומכות ברעיון שמגורים לצד סניפי ג'אנק פוד מגדילים את שיעורי השמנת היתרף לפי מחקר אחר של CDC. החוקרים הניחו כי תרבות הנהיגה של לוס אנג'לס עשויה לגרום לאפשרויות המזון בשכונה לחשובות פחות מאשר בערים אחרות, בהן התושבים מסתמכים על תחבורה ציבורית.

הסקר הוא נקודת ציון נוספת בדיון מתמשך, אומרים החוקרים. "קשה מאוד להסיק מתמונת מצב של יום אחד", אמרה מרי סטורי, פרופסור במכון העולמי לבריאות באוניברסיטת דיוק, שלא היתה מעורבת במחקר.

ייתכן שבעוד ילדים מכל רמות ההכנסה אוכלים את אותה הכמות של מזון מהיר, אלה שבשכונות עניות מקבלים ארוחות מזינות פחות בבית. גם פעילות גופנית מהווה משקל. ילדים בשכונות עניות עשויים להיות בעלי סיכוי נמוך יותר לשחק בחוץ אם הרחובות מסוכנים - מחסום לפעילות פיזית שמשפחות ממעמד הביניים לא מתמודדות עימו. ייתכן גם שהיבטים נוספים לגדילה בבית עני תורמים לשינויים מטבוליים שגורמים לאנשים להיות פגיעים יותר לעלייה במשקל.

"אנחנו יודעים שהשמנת יתר בילדות היא בעיה בכל מקום ושמזון מהיר תמיד תורם לכך. אבל אנחנו גם יודעים שהבעיה חמורה יותר בקהילות בעלות הכנסה נמוכה", אומרת יעל להמן, מנכ"לית פוד טראסט, עמותה שמקדמת גישה למזון בריא. "בדרך מסוימת, זה פשוט מעורר עוד שאלות עבורנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker