חתן פרס נובל לכלכלה מזהיר: הסיכון להתפוצצות בועת שוק המניות - החמור מאז 2000

רוברט שילר הזהיר זו הפעם השנייה בתוך שבועיים מפני בועה בשוק המניות בארה"ב ■ העריך מוקדם יותר החודש כי מדד דאו ג'ונס עלול לצנוח ב-33% מרמתו הנוכחית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הכלכלן חתן פרס נובל, רוברט שילר, הזהיר זו הפעם השנייה בתוך שבועיים כי נוצרה בועה בשוק המניות בארה"ב, ואמר כי חששות המשקיעים המשקיעים מכך שהמניות נסחרות מעל לשוויין האמיתי נמצאים ברמה הגבוהה ביותר מאז שנת 2000, ערב התפוצצות בועת הדוט.קום.

"זה נראה לי שוב קצת כמו בועה מאחר שמחירי המניות שולשו מאז 2009 בתוך שש שנים בלבד, ובה בעת אנשים מאבדים אמון בהערכת השווי של השוק", אמר שילר בראיון שפורסם אתמול בעיתון "פייננשל טיימס".

שילר, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת ייל, ציין כי מדדים שפיתח לבדיקת רמת אמון המשקיעים בהערכת השווי של שוק המניות - המתבססים על סקרי משקיעים - מצביעים על כך כי רמת חששות המשקיעים מפני הערכת שווי מופרזת היא כעת הגבוהה ביותר מאז שיא בועת מניות האינטרנט בשנת 2000.

בזמן פקיעת בועת המניות של 2000 פירסם שילר אחד מספריו הבולטים: "התרוממות רוח בלתי רציונלית" ‏("Irrational Exuberance"‏). הוא שילב אלמנטים של כלכלה התנהגותית, שבעזרתם הסביר את המחזוריות של עלייה וירידה במניות הטכנולוגיה. ככותרת לספרו השתמש בביטוי שטבע יו"ר הבנק הפדרלי ב-1996, אלן גרינספאן, נוכח התנהגותו הבלתי־רציונלית של שוק המניות. היו אלה שנים שבהן אמריקאים רבים פרשו מעבודה כדי לסחור במניות מהמחשב בביתם, והאמינו כי השוק יוכל רק לעלות.

רוברט שילרצילום: בלומברג

שילר ייחס באותה עת את התנפחות הבועה להתעשרות דור הבייבי־בום, לעליית האינטרנט - שנראה לרבים כמצע ליצירת כלכלה חדשה שהכללים הישנים אינם חלים עליו - וכן להתלהבות המדיה משלל החברות החדשות והצומחות. שילר הסביר כי בועות נוצרות כשיש קונסנזוס רחב שמאמין כי מחירים מופרזים מוצדקים כי "מדובר בנסיבות חריגות".

כששילר פירסם בשנת 2005 מהדורה שנייה ל"התרוממות רוח בלתי־רציונלית", הוא הוסיף לו ניתוח של שוק הנדל"ן. בניתוח הזהיר כי "עליות משמעותיות נוספות בשווקים אלה עלולות להוביל בסופו של דבר לירידות משמעותיות בהרבה. התוצאה עלולה להוביל לעלייה חדה בפשיטות רגל אישיות ושל מוסדות פיננסיים. התוצאה לטווח הארוך תהיה הידרדרות בביטחון הצרכנים והעסקים, ואולי מיתון עולמי". שנתיים לאחר מכן הגיע לשיאו שוק הנדל"ן בארה"ב, וקריסתו הביאה למשבר הפיננסי החמור ביותר מאז השפל הגדול.

בראיון לטיימס אתמול הבהיר שילר כי לא ניתן לצפות את עיתוי נפילתו של שוק המניות בארה"ב, אולם פקפק באפשרות שהמניות יצנחו במקרה שהבנק הפדרלי יחליט להעלות את הריבית בישיבתו השבוע. "אני לא מצפה להשפעה גדולה כלשהי", אמר שילר. "מדברים על זה כבר כל כך הרבה זמן, כולם יודעים שזה יגיע. זה כבר לא עניין כזה גדול".

אזהרתו של שילר מפני היווצרות בועה בשוק המניות בארה"ב באה בהמשך לדברים דומים שאמר בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC בשלישי בספטמבר. באותו ראיון אמר כי שילר כי "זהו זמן מסוכן" בשוק המניות, והזהיר כי מדד דאו ג'ונס עלול לצנוח לרמה של 11,000 נקודות - נפילה של כ-33% מרמתו הנוכחית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker