אם דבריו של סטנלי פישר מ-2014 מעידים על משהו – אולי נראה העלאת ריבית בארה"ב השבוע

לפני יותר משנה, אמר מי שהינו כיום סגן יו"ר הבנק הפדרלי כי אין טעם לחכות להתבהרות המצב – כיוון שאז כבר מאוחר מדי בשביל לקבל החלטות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

סטנלי פישר נתן עצה כללית ב-2014, שכעת נשמעת רלוונטית יותר מאי פעם, בעוד הוא ועמיתיו בבנק הפדרלי מתכוננים להחלטה הקשה ביותר שלהם זה שנים – היתרונות של התאזרות בסבלנות לעתים מנופחים.

האטה בצמיחה הכלכלית מחוץ לארה"ב ותנודתיות בשוק המניות בתוך ארה"ב גורמים לחלק מהבנקאים המרכזיים בארה"ב לשקול מחדש האם כעת הוא הזמן הנכון להעלאת הריבית הראשונה מאז 2006. אפשרות אחת, אומר סגן יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, דונלד קון, היא לדחות את ההחלטה בפגישה שתתקיים השבוע לקביעת המדיניות המוניטרית, כדי לקבל תמונה ברורה יותר של המצב. נראה כי המשקיעים מסכימים, ומעניקים סיכויים של 70% לכך שהבנק המרכזי יחליט שלא להעלות ריבית השבוע.

אך בנאום של פישר 3 חודשים בלבד לפני שנכנס לתפקיד סגן יו"ר הבנק הפדרלי, ביוני 2014, כי גם המתנה יכולה להיות בעייתית. לדעתו, המצב תמיד לא ברור, ולמדיניות מוניטרית נדרש זמן רב להשפעה על הכלכלה. "אל תעריכו ביתר את היתרונות של המתנה להתבהרות המצב", אמר אז. באותו נאום, התייחס פישר לכהונתו כנגיד בנק ישראל, בשנים 2005-2013, ונזכר כיצד אמר ליועציו כי דחה החלטה קשה ביותר בנוגע לשיעורי הריבית לחודש הבא, כאשר המצב יהיה פחות לא-ודאי. בתגובה אמר לו מי שהיה אז סגנו, מאיר סוקולר: "הדברים אף פעם לא ברורים יותר בפעם הבאה. הם פשוט לא-ברורים בצורה אחרת".

פישר, שיו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן אמרה כי עליו היא נסמכת למיפוי מדיניות, אמר דבר דומה גם באחרונה. "תמיד יש חוסר ודאות, וצריך פשוט להשלים עם זה", אמר בראיון ל-CNBC ב-28 באוגוסט. כאשר נשאל האם עליו לעכב העלאה עד שיש ראיות ברורות לכך שיש צורך בהעלאה, ענה פישר "אם מחכים כל כך הרבה זמן, זה אומר שחיכיתם יותר מדי זמן".

הכלכלנים חלוקים בעמדותיהם לגבי השאלה האם הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בפגישתו השבוע, שתתחיל ביום רביעי ותסתיים בהחלטת ריבית ביום חמישי. הבנק המרכזי הוריד את הריבית בארה"ב לטווח של אפס עד 0.25% בדצמבר 2008, והותירה ברמה זו מאז.

יאן הציוס, הכלכלן הראשי של גולדמן סאקס, צופה כי הבנק הפדרלי ידחה קבלת החלטה השבוע כיוון שירידות בשוקי המניות והתחזקות הדולר כבר גרמו להידוק של התנאים הפיננסיים. מייקל פרולי, כלכלן ראשי בג'יי.פי מורגן צ'ייס, מעריך כי הבנק הפדרלי דווקא יחליט כן להעלות את הריבית בפגישתו השבוע. הוא מתמקד בשוק התעסוקה, בו שיעור האבטלה, שירד באוגוסט ל-5.1%, דומה כעת למה שהבנק המרכזי מגדיר כתעסוקה מלאה.

גורמים בבנק הפדרלי נתנו אותות מעורבים לגבי הציפיות השבוע. נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, החברה השנה בועדה הקובעת את המדיניות המוניטרית בבנק הפדרלי (FOMC), אמר ב-4 בספטמבר כי הגיע הזמן לשים קץ לעידן הריבית האפסית. נשיא הבנק הפדרלי של בוסטון, אריק רוזנגרן, אמר ב-1 בספטמבר כי אמונו בעליית האינפלציה בחזרה לכיוון יעד הבנק הפדרלי – 2% - תצומצם אם מצב הכלכלה העולמית יתברר כחלש מההערכות.

קון, סגן יו"ר הבנק הפדרלי בשנים 2006-2010, אמר במכון ברוקינגס ב-3 בספטמבר כי סיבה אחת לעיכוב העלאה הריבית היא ניסיון להבין מה השווקים אומרים לגבי הכלכלה העולמית. "רואים כוחות אנטי-אינפלציוניים" בסין וביתר העולם, אמר קון. "אפשר לקוות שאם מחכים קצת, אפשר יהיה להבין טוב יותר עד כמה כוחות אלה חזקים וכיצד הם ישפיעו על ארה"ב. אך הבעיה, לדברי יועץ לשעבר לבנק, ג'ון פאוסט, היא שיידרשו יותר מחודש-חודשיים כדי להבין מה קורה. "זה משהו שיתברר במהלך שנה", אמר פאוסט, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

פישר אמר משהו דומה בנאומו במארס 2014, באוניברסיטת סטנפורד. "אנחנו נוטים לא להעריך מספיק את הפיגור בקבלת המידע והעיכוב בהשפעות מדיניות מוניטרית על הכלכלה", אמר בנאום, שכותרתו הייתה: "לקחים ממשברים, 1985-2014". "עיכובים אלה הובילו אותי לקבל החלטות כמה שיותר מוקדם, גם אם פירוש הדבר הוא שיש יותר חוסר ודאות לגבי נכונות ההחלטות, משהיה ראוי אילולא עיכובים כאלה".

סטנלי פישר בשימוע לגבי מינויו בסנאט במארס צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker