כשרוסיה שוקעת במשבר כלכלי - האם לאופוזיציה יש סיכוי אמיתי להפיל את פוטין?

ראש האופוזיציה סרגיי נבלניי טוען כי הקרמלין מנסה לסלק את מועמדי מפלגתו מהבחירות האזוריות שיתקיימו היום במדינה, וכי 30% מתושבי הערים הגדולות תומכים באופוזיציה

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

האופוזיציה ברוסיה טוענת כי היא מסולקת מהבחירות האזוריות במדינה שייערכו היום (ראשון), שעה שהנשיא ולדימיר פוטין נאבק עם המיתון הראשון בארצו מזה שש שנים.

אלכסיי נבלניי, מנהיג האופוזיציה שכמעט הצליח לזכות בראשות העיר מוסקווה ב-2013 מול מקורב של פוטין, דחק בתומכיו לסייע לפקח על ההצבעה במחוז אחד שבו המפלגה שלו יכולה להכניס מועמדים. "אפילו אם נצליח לעבור את מחסום ה-5% במחוז קוסטרומה, אנחנו צריכים לספור את הקולות כמו שצריך", מסר נבלניי באתר האינטרנט שלו. "אם נעבוד קשה כדי להשיג קולות שיילקחו מאיתנו, זה יהיה הגרוע מכל".

מועמדים ממפלגת האופוזיציה של נבלניי, RFR פרנאס, נמנעו מלהשתתף בבחירות בנובוסיבירסק בסיביר, מגדאן במזרח ובמרכז התעשייתי קלוגה שמדרום למוסקווה, אחרי שלא הצליחו לאסוף מספיק חתימות הדרושות להשתתפות בבחירות. זה השאיר בידם את המירוץ במחוז קוסטרומה, מצפון למוסקווה. בסך הכול משתתפים בבחירות 21 מחוזות שייבחרו מושל, ואילו 11 מחוזות ייבחרו פרלמנט.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: אי־פי

הטייקון לשעבר מיכאיל חודרוקובסקי, ששוחרר השנה מכלאו ויצא לגלות, תומך בנבלניי באמצעות ארגון "רוסיה החופשית" שגייס 1000 משקיפים בקוסטרומה ונובוסיבירסק. חודרוקובסקי גינה את המהלכים נגד האופוזיציה באימייל מ-11 בספטמבר. "ראינו במו עינינו שהרשויות ממשיכות לעשות שימוש בשיטות המלוכלכות והעברייניות ביותר כדי לבלום את מפלגות האופוזיציה ואת המועמדים העצמאיים מלהשתתף בבחירות" אמר חודרוקובסקי.

נבלניי, ששמו התפרסם כעורך דין הלוחם בשחיתות, אומר שכ-30% מאוכלוסיית הערים הגדולות ברוסיה תומכת באופוזיציה. נבלניי צופה כי בבחירות הכלליות שייערכו בשנה הבאה לבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, הדומה, ייעשה שימוש בטקטיקות דומות. הוא אמר כי יקרא להחרמת הבחירות אם מועמדי האופוזיציה לא יורשו לרוץ.

אחרי שב-2011-12 הוביל את ההפגנות הגדולות ביותר נגד פוטין, נבלניי הגיע שני בבחירות לראשות העיר מוסקווה ב-2013 עם 27% תמיכה וכמעט הצליח לכפות סיבוב שני נגד הזוכה, סרגיי סוביאנין.

הקואליציה הפרו-דמוקרטית בראשות נבלניי שואפת להפוך את הסקרים לקרש קפיצה כדי להשיג מושבים בפרלמנט הלאומי בשנה הבאה, בניסיון לנצל את חוסר שביעות הרצון מהדעיכה הכלכלית של יצואנית האנרגיה הגדולה בעולם.

אלכסיי נבאלני מחוץ לביהמ"ש במוסקבה, השבועצילום: אי–פי

פוטין בן ה-62 הוביל את רוסיה במהלך 15 השנים האחרונות אך מתמודד כעת עם התקופה הקשה ביותר בכהונתו לאחר שמחיר הנפט, היצוא הראשי של רוסיה, נפל יותר מחצי בשנה האחרונה. כלכלת רוסיה נפגעה גם בשל הסנקציות שהטילו ארה"ב ואירופה בעקבות העימות עם אוקראינה. בסקר בלומברג מ-24-26 באוגוסט צפו כלכלנים שכלכלת רוסיה תתכווץ השנה ב-3.7%, בשנה הבאה תצמח ב-0.5% וב-2017 בעוד 1.1%.

סקרי דעת קהל מראים שפוטין עדיין נהנה מגל של תמיכה פטריוטית הקשורה לעמידתו מול אוקראינה, עם שיעור תמיכה של 83%, לפי הסקר האחרון של חברת הסקרים העצמאית לבאדה שפורסם בחודש שעבר. עם זאת, זהו שיעור התמיכה הנמוך מאז מאי שעבר - חודשיים לאחר שרוסיה פלשה לחצי האי קרים.

מיכאלי חודרוקובסקי בית המשפט, ב-2010צילום: AFP

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ