ההפתעה הגדולה: זו ההשקעה הטובה בעולם הקיץ

מי שהקשיבו לרואי השחורות התרחקו מאג"ח יווניות, אך מי שרכשו אותן והחזיקו בהן עד היום השנה נהנו מתשואות נהדרות; מאז יולי, אג"ח ממשלתיות של יוון היו ני"ע בעל הביצועים הטובים בעולם, יותר מכל מניה, אג"ח, סחורה או מטבע אחרים

בלומברג
מתיו וינקלר
בלומברג
מתיו וינקלר

זוכרים שבפברואר האחרון, יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, אלן גרינספן, אמר י יוון צפויה לעזוב את גוש היורו וכי המטבע המשותף יתמוטט? זוכרים שחודש לאחר מכן, המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס אמר כי יוון עומדת לקרוס? או כאשר ביולי האחרון, נשיא המכון הגרמני למחקר כלכלי, מרסל פרצשר, איפיין את יוון כ"קטסטרופה פוליטית וכלכלית" שבצעד נואש תחזור לדראכמה?

יוון עוד כלל לא יצאה מכלל סכנה פיננסית. אך היא התבררה כהשקעה מנצחת מאז סוף 2014, בעלת ביצועי האג"ח הטובה ביותר בגוש היורו מאז ינואר וני"ע הטוב ביותר בעולם מאז יולי.  מאז שנבחרה לשלטון ביוון מפלגת סיריזה המתנגדת לצנע, אין אג"ח, מניה, סחורה או מטבע שהציגו ביצועים דומים לאלו של האג"ח היווניות, שהניבו תשואה של יותר מ-100% תוך קומץ חודשים, לפי נתוני בלומברג.

האג"ח היווניות נהנו מביצועים טובים מכל ני"ע נסחר אחר מאז השפל שלהן ביולי ולשיאן כיום. כל מי שהיה מתוחכם מספיק כדי לרכוש אג"ח יווניות אלה ובמקביל הימר בעסקות שורט על אג"ח מקבילות של גרמניה - המדינה בעלת דירוג האשראי הטוב בגוש היורו – עשה רווח גדול.

ב-25 בינואר, עלה אלכסיס ציפראס לשלטון כראש ממשלת יוון, עם מנדט שנראה סותר – להביא לסיומן 5 שנות קיצוצים בתקציב, תוך קבלת 7.2 מיליארד יורו נוספים מחבילת סיוע בסך 240 מיליארד יורו מצד נושים באיחוד האירופי. 6 ימים מאוחר יותר, הריבית על האג"ח ל-10 שנים הגיעה לשיא של 15 חודשים – 11.2%. מי שקנו אג"ח אלה והחזיקו בהן עד היום, כאשר הריבית ירדה ל-8.11% ומחירן עלה, היו נהנים מתשואה של 26%.

כמה ימים לאחר נצחונו של ציפראס, גרינספן אמר ל-BBC כי "יהיה זה רק עניין של זמן" בטרם יוון תנטוש את גוש היורו והאיחוד האירופי. "הבעיה היא שאני לא יכול לדמיין דרך בה היורו יוכל להמשיך, אלא אם כל חברות גוש היורו יהיו מאוחדות פוליטית – ולא רק תקציבית", אמר גרינספן.

בעוד התחזית עבור יוון השתפרה, כך שהתשואה על האג"ח היווניות ירדה ל-10.8% עד ה-24 במארס, היא לא שכנעה את סורוס, יו"ר סורוס פאנד מנג'מנט. "יוון קורסת", אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "זהו כעת משחק שאפשר רק להפסיד בו, והדבר הטוב ביותר שיכול לקרות הוא איכשהו לשרוד". אם סורוס היה קונה אג"ח יווניות ב-24 במארס ומחזיק בהן עד היום, התשואה שלו הייתה 21%. ואם במקביל היה מהמר נגד האג"ח הגרמניות, התשואה הייתה 25%.

שיא הפסימיות הגיע בשבוע הראשון של יולי, לאחר שהיוונים הצביעו בממשל עם ודחו את צעדי הצנע שהכתיבו נושיה. זה היה הזמן בו פרצשר, לשעבר ראש מחלקת ניתוח המדיניות בבנק המרכזי של אירופה, בוגר אוקספורד והרווארד, כתב בבלוג שלו: "משאל העם מיתרגם לאסון פוליטי וכלכלי עבור יוון". הוא גם חזה כי "עזיבת גוש היורו היא האפשרות הגרועה ביותר עבור יוון, אך היא נראית יותר ויותר צפויה".

משקיעים לא ראו זאת כך. ההתלהבות מהאג"ח היווניות משתקפת בערך העולה שלהן, ומהווה הצבעת אמון בעתידה של יוון – וגם במרשם הצנע החריף של הנושים כטיפול סביר בבעיות הכלכליות של יוון.

מי שדחו את הדעה של פרצשר ורכשו באותה עת אג"ח יווניות עם תשואה של 19.2%, והחזיקו אותן עד היום, היו נהנים מתשואה של 101%. פירוש הדבר הוא שהשקעה בסך 100 מיליון דולר ב-8 ביולי הייתה שווה 201 מיליון דולר תוך חודשיים. באותה תקופה, המדד לכלל האג"ח האירופאיות הניב תשואה של קצת יותר מ-1%. השקעה באותו מדד מאז ה-24 במארס הייתה מפסידה 3.3%, לפי נתוני בלומברג. מי שהיו רוכשים אג"ח של יוון ב-31 בינואר היה נהנה מתשואה של 26% היום, בעוד המדד האירופי נחלש ב-1.8% באותה התקופה.

מאז ה-8 ביולי, אין משהו סחיר בעולם, ממניות, דרך אג"ח וסחורות ועד מטבעות, שהניב תשואה שמתקרב לאג"ח יווניות. ב-2015 היו שני דברים  שלא השתנו. הסקרים הראו כי היוונים מעדיפים את היציבות של גוש היורו  על פני חוסר היציבות של הדראכמה. בדומה, אף אחד ממנהיגי האיחוד האירופי לא אמרו כי הם רוצים שיוון תעזוב את גוש היורו. היורו, ששני הצדדים הכריזו כי הוא המטבע המועדף עליהם, היה בסופו של דבר הכלי שהפך את המשקיעים באג"ח יווניות ומנצחים הגדולים ב-2015.

ראש ממשלת יוון ציפראסצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker