בית הדין האירופי לצדק: זמן הנסיעה לעבודה וחזרה נחשב כשעות עבודה

פסק הדין חל על עובדים ללא סביבת עבודה קבועה אשר בדרך כלל נוסעים מהבית לפגישות או טיפולים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מספר רב של עובדים אירופים עשויים להיות זכאים לתוספת שכר או לצמצום שעות העבודה לאחר שבית הדין האירופי לצדק פסק כי זמני הנסיעה לעבודה וחזרה במשרות מסוימות נחשבים לחלק משעות העבודה בשכר.

בפסק הדין, שנכנס לתוקף באופן מידי, קבע בית המשפט הממוקם בלוקסמבורג כי זמן נסיעה ייחשב כחלק מיום העבודה כאשר מדובר בעובדים ללא סביבת עבודה קבועה אשר בדרך כלל נוסעים מהבית לעבודה הנמצאת בכל פעם במקום אחר.

איגודים מקצועיים הכריזו כי פסק הדין יביא לשיפור משמעותי בתנאים של עובדי סיעוד וטיפול ומקצועות אחרים שכוללים בעיקר נסיעות בין תורים או פגישות ללא משרד קבוע.

העתירה לבית המשפט הוגשה על ידי איגוד מקצועי בספרד נגד תאגיד מערכות האבטחה וכיבוי האש הרב-לאומי טייקו, שסגר את משרדיו האזוריים בספרד בשנת 2011. עובדי החברה נדרשים כעת לנסוע מביתם כדי להתקין מערכות אבטחה, ובמקרים מסוימים הלקוח הראשון של היום נמצא במרחק של שלוש שעות נסיעה, זמן שעד כה הוגדר על ידי החברה כ"זמן מנוחה", ציינו השופטים, אשר קבוע כי מדיניות השכר של טייקו בלתי הוגנת.

פקק תנועהצילום: רויטרס

"במהלך זמן הנסיעה ההכרחי - שאותו בדרך כלל לא ניתן לקצר - העובדים אינם יכולים לנצל את זמנם בחופשיות ולעסוק בענייניהם. העובדה שהעובדים מתחילים ומסיימים את נסיעותיהם בביתם נובעת באופן ישיר מהחלטת המעסיק שלהם לסגור את המשרדים האזוריים ולא מרצונם של העובדים עצמם", נכתב בפסק הדין.

אילוץ העובדים "לשאת בנטל החלטתו של המעסיק" עשויה לעמוד בסתירה לדירקטיבה לשעות עבודה של האיחוד האירופי, אשר מגדירה כללים ביחס לזמן מנוחה ושעות עבודה, קבע בית המשפט.

בה בעת, עורכי דין בתחום התעסוקה הזהירו כי לפסק הדין עלולות להיות השלכות לא מכוונות, וכי הצורך לשלם לעובדים עבור זמני נסיעות יהפוך את השירות ללקוחות מרוחקים של חברות לבלתי רווחי, יאלץ מעסיקים לעבור לחוזי עבודה גמישים ולהעדיף עובדים שמתגוררים סמוך יותר למיקום הלקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker