מושל מדינת ניו יורק רוצה להעלות את שכר המינימום ל-15 דולר לשעה

לפי ההצעה של אנדרו קואמו, שכר המינימום במדינה יעלה בהדרגה ל-15 דולר לשעה עד 2021. ארגוני עסקים הביעו התנגדות ואמרו שהצעד לא ריאלי

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואמו, אמר אתמול כי הוא רוצה להעלות את שכר המינימות במדינה ל-15 דולר לשעה במשך שש השנים הקרובות, וכך תהפוך ניו יורק למדינה עם שכר המינימום הגבוה ביותר בארה"ב.

על פי הצעתו, שכר המינימום בעיר ניו יורק יועלה ל-15 דולר לשעה עד סוף 2018, ובשאר המדינה עד יולי 2021, בהתאם להוראת המדינה על העלאת שכר המינימום בתעשיית המזון המהיר שנחתמה אתמול.

אם המהלך יתבצע, תהיה זו העלאה משמעותית של שכר המינימום במדינה שמגיע כיום ל-8.75 דולרים לשעה, וב-31 בדצמבר יעלה ל-9 דולרים לשעה. ארגונים המייצגים עסקים הציגו התנגדות למהלך ואמרו כי הוא לא ריאלי.

מושל ניו יורק אנדרו קואמו במצעד, היוםצילום: רויטרס

בניגוד להוראת השעה להעלאת השכר בתעשיית המזון המהיר, שאותה ביצע המושל הדמוקרטי באמצעות צו שעליו חתם נציב העבודה במדינה ללא אישור חקיקתי, קואמו יזדקק לאישור המחוקקים במדינה שלו כדי ששכר המינימום יועלה בכל המגזרים. מוקדם יותר השנה התנגדו בסנאט של ניו יורק, שנשלט בידי רוב רפובליקאי, להצעה קודמת של קואמו להעלות את שכר המינימום בשיעור נמוך יותר.

פוליטיקאים דמוקרטים רבים בארה"ב הפכו את שכר המינימום לנושא מרכזי בשנים האחרונות, אבל המהלכים הדרמטיים ביותר בוצעו ברמות של ערים – ולא של מדינות. בפרבר של סיאטל, סיאטק, הועלה שכר המינימום במגזרים מסוימים ל-15 דולר לשעה וגם בלוס אנג'לס מתכוונים לאמץ שכר מינימום דומה החל מ-2020. המחוז קולומביה יעלו בשנה הבאה את ההצעה על העלאת שכר המינימום בפני הבוחרים.

קבוצות המייצגות עסקים טוענות כי המהלך של קואמו אגרסיבי מדי. "העלאה תלולה שמאיימת על רוב העסקים הפגיעים ועל העובדים לא תזכה לתמיכה בקהילייה העסקית", אמרה קתרין ווידל, נשיאת הארגון פרטנרשיפ בעיר ניו יורק.

קואמו טוען כי העלאת השכר תמריץ את כלכלת המדינה. "המשפחות שיקבלו את הכסף הזה יוציאו גם את הכסף הזה", הוא אמר בעצרת בעיר ניו יורק.

נציב העבודה של ניו יורק, מריו מוסולינו, חתם אתמול על הוראה להעלאת שכר המינימום בתעשיית המזון המהיר במדינה ל-15 דולר לשעה בהתאם להמלצת ועדת השכר של ניו יורק.

מדינת וושינגטון בארה"ב היא המדינה עם שכר המינימום הגבוה ביותר בארה"ב שמגיע ל-9.47 דולרים לשעה. מדינת מסצ'וסטס צפויה להעלות את שכר המינימום במדינה ל-11 דולר לשעה החל מ-2017. על פי דו"ח התעסוקה שפירסם בשבוע שעבר משרד העבודה האמריקאי, השכר הממוצע בארה"ב מגיע ל-25.09 דולר לשעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ