שערוריית שחיתות ביונייטד אירליינס: המנכ"ל התפטר בחשד לטובות הנאה ליו"ר רשות שדות התעופה

חוקרים פדרליים בודקים אם יונייטד אירליינס הפעילה טיסות מפסידות לשדה התעופה הקרוב ביותר לבית הנופש של יו"ר הרשות, דיוויד סמסון, בתמורה לשיפורים שהיא ביקשה לבצע בשדה התעופה של ניוארק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מנכ"ל חברת התעופה יונייטד איירליינס ושני בכירים בחברה התפטרו אתמול בעקבות חקירה פדרלית בנוגע לשאלה האם חברת התעופה העניקה טובות הנאה ליו"ר רשות שדות התעופה של ניו יורק וניו ג'רזי.

התובע הכללי של ניו ג'רזי חוקר האם יונייטד, חברת התעופה השלישית בגודלה בארה"ב, הסכימה להחזיר טיסות מפסידות לשדה התעופה הקרוב ביותר לבית הנופש של יו"ר הרשות, דיוויד סמסון, בתמורה לשיפורים שיונייטד רצתה שיבוצעו בשדה התעופה בניוארק, שם היא חברת התעופה הגדולה ביותר.

מטוסים של יונייטד בשדה התעופה ניוארק

המנכ"ל המתפטר, ג'ף סמיסק, היה בעבר מנכ"ל קונטיננטל איירליינס, וזכה בהובלה של יונייטד לאחר ששתי החברות התמזגו ב-2010. אך הביצועים של יונייטדמאז המיזוג פיגרו אחר המתחרות וגרמו לזעם רב בקרב נוסעים, בשל עיכובי טיסות, קריסה של מערכת ההזמנות ובעיות מיחשוב אחרות.

יונייטד מינתה במקום סמיסק את אוסקר מוניוז, חבר בדירקטוריון יונייטד שבעבר ניהל את חברת הרכבות CSX.

סמסון מונה על ידי מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי ב-2010. הוא התפטר במארס 2014, חודשים לאחר שמסמכים שנדרשו על ידי בית המחוקקים של ניו ג'רזי חשפו כי כמה עוזרים בכירים של כריסטי עבדו עם גורמים ברשות שדות התעופה כדי לסגור נתיבים המובילים לגשר ג'ורג' וושינגטון באמתלות כוזבות, כדי להעניש ראש עירייה שלא תמך בבחירתו מחדש של כריסטי. הסגירה הובילה לפקקי ענק ולשערוריה גדולה בניו ג'רזי.

החקירה של הטיסות לדרום קרוליינה היא תולדה בלתי סבירה של החקירה הפדרלית בנוגע לסגירת הנתיבים, שערורייה שכבר פגעה בניסיון של כריסטי להיבחר כמועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב. השערוריה, שנחשפה בתחילת 2014, האירה זרקור על הפעילות של רשות שדות התעופה, שעד אז הייתה נסתרת מעין הציבור. הרשות מפעילה גשרים, שדות תעופה ומשאבי תחבורה חשובים אחרים באזור, ואחראית לתקציב שנתי של יותר מ-8.2 מיליארד דולר, וכוונות להשקיע 28 מיליארד דולר נוספים בשיפוצים בעשור הקרוב.

בפברואר, תובעים פדרליים הוציאו צווים שנראה היו כי המקדו בשאלה האם סמסון לחץ על יונייטד להחזיר טיסות שבוטלו בין ניוארק לקולומביה בקרוליינה הדרומית, בהן השתמש כדי לטוס לבית הנופש שלו בסוף השבוע. גורמים ברשות שדות התעופה כינו את הטיסות "הטיסה של היו"ר".

"העזיבות שהוכרזו היום קשורות לחקירה הפנימית של החברה הקשורה לחקירה הפדרלית של רשות שדות התעופה של ניו יורק וניו ג'רזי", הודיעה יונייטד בהצהרה. "החקירות נמשכות והחברה ממשיכה לשתף עימן פעולה".

אף שההתפטרויות עשויות להעיד על צרות עבור סמסון, הרשויות לא הראו סימנים לכך שהם מוכנים להגיש אישומים בהקשר של "טיסת היו"ר", ונראה שלא ידעו כי הבכירים יתפטרו מראש.

ההתפטרויות גם מסבכות את מצבו של כריסטי, במאמציו לזכות במועמדות לנשיאות, כיוון שהן מדגישות את אישומי השחיתות שהאפילו על הממשל מאז חשיפת שערוריית הגשר. המושל ניסה להרחיק את עצמו מיתר המעורבים בשערוריה, בטענה כי הונו אותו, אך סמסון, למרות התפטרותו, נותר אחד היועצים הקרובים של המושל.

סמיסק יקבל פיצויים בסך 4.9 מיליון דולר ו-60 אלף מניות ביונייטד ששוויין כ-3 מיליון דולר. הוא הסכים לשתף פעולה בכל חקירה ופעולה משפטית נגד החברה הנוגעות לדברי שאירעו בעת היותו המנכ"ל. יונייטד הפסיקה את הטיסה לקרוליינה הדרומית ימים ספורים לאחר התפטרותו של סמסון מתפקידו ברשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום