האנשים השקופים: את הזקנים אפילו לא סופרים

מדד ההזדקנות העולמי כולל רק 96 מדינות בעולם, כיוון שביתר אין אפילו מספיק נתונים על קשישים בשביל לדרג את מצבם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פערים עצומים בנתונים על אנשים מבוגרים יותר מאיימים לפגוע ביעדים החדשים שגיבש האו"ם בנוגע להעלאת איכות החיים ב-15 השנים האחרונות, לדברי פעילים לזכויות הקשישים, בדו"ח המתפרסם היום.

שיעורי העוני בקרב קשישים, חלק הולך וגדל באוכלוסיה העולמית, נעדרים מהנתונים בקרב לפחות מ-93 מדינות, רבות מהן מדינות שאינן ערוכות לאיסוף הנתונים, לפי הדו"ח, 2015 Global AgeWatch Index, של ארגון HelpAge International, ארגון ללא כוונת רווח המחשב מדד של המדינות הטובות והגרועות להזדקן בהן. אך המדד מבוסס על 96 מדינות בלבד, שכוללות את המדינות העשירות והמפותחות ביותר.

"הסיפור הגדול של השנה במדד הוא שמיליוני אנשים קשישים הם בלתי נראים – חיים את חייהם במדינות בהן הנתונים על איכות חייהם של קשישים נעדרת מהנתונים הבינלאומיים", אמר טובי פורטר, מנכ"ל הארגון, בעת פרסום מדד 2015. מבין 54 מדינות באפריקה, הוא אמר, יש מספיק נתונים כדי לכלול רק 11 במדד.

"כתוצאה מכך, אנחנו יודעים יותר על הצרכים של קשישים בנורווגיה ובלוקסמבורג, שתיים מהמדינות העשירות ביותר בעולם, משאנחנו יודעים על הצרכים של קשישים בליבריה ובבורונדי, שתיים מהעניות יותר", אמר פורטר.

המדד הראה כי שוויץ היא המקום הטוב ביותר להזדקן בו, ואחריה נורווגיה, שוודיה, גרמניה, קנדה, הולנד, איסלנד, יפן, ארה"ב ובריטניה. הגרועות ביותר, מלמטה, הן אפגניסטן, מלאווי, מוזמביק, הרשות הפלסטינית. פקיסטן, טנזניה, זמביה, רואנדה, אוגנדה ועיראק.

הארגון הוציא את הדו"ח לקראת אישור חברות האו"ם את יעדי הפיתוח בני הקיימא – רשימת יעדים שמטרתם העיקרית חיסול העוני, הגנה על הסביבה והבטחת שגשוג אוניברסלי עד 2030. אך אל מול ההזדקנות העולמית, לפי HelpAge, הנתונים החסרים עשויים לעוות את המגמות האמיתיות, "ויש סכנה אמיתית בכך שגיל מבוגר יותר נעשה קשה יותר ולא קל יותר".

גם במדינות הנכללות במדד, הנתונים מראים התרחבות באי-שיוויון בין העשירות ביותר לעניות ביותר. הפער בתוחלת החיים בגיל 60 בין המדינות בראש הדירוג לבין תחתיתו, גדל ב-7.3 שנים, לעומת 5.7 שנים ב-1990.

קשישים בציריך, שוויץצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker