כבר לא רק עושות רוח

להיט חדש בשוק המניות: יצרניות של טורבינות רוח

אחרי שדעכו במשבר הכלכלי העולמי, החברות בענף טורבינות הרוח נהנות משיאי הזמנות, גידול חד ברווחים וזינוק במניותיהן, על רקע מאמץ עולמי לקדם שימוש באנרגיות ירוקות ■ מניית ווסטאס זינקה השנה ב-70%, מניית נורדקס ב-80% ומניית גמאסה ב-90%

לוגו בלומברג
בלומברג

יצרניות של טורבינות רוח באירופה נהפכו ללהיט בשוק המניות בעקבות זינוק בהזמנות, בשעה שהענף כולו נהנה מהפירות של חיסכון בעלויות בשנים האחרונות. חברת ווסטאס ווינד סיסטמס, יצרנית הטורבינות הגדולה ביותר באירופה, דיווחה על הזמנות שיא במחצית הראשונה של השנה ועל רווחים שעקפו את התחזיות. באותה עת דיווחה המתחרה הגרמנית, נורדקס SE, על ייצור שיא, וחברת גמאסה הספרדית הכפילה את רווחיה.

מתוכנית האנרגיה הנקייה של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועד ליעד של מקבילו הסיני, שי ג'ינפינג, לבלום את פליטות גזי החממה עד 2030, מנהיגים מציגים מדיניות ירוקה כחלק ממאמץ של האו"ם להגיע להסכם גלובלי על שינויי האקלים עוד השנה. ווסטאס ומתחרותיה קיצצו בעלויות ובמשרות בשנים האחרונות כדי להקטין את עודף הייצור שפגע בשולי הרווח, וכעת הן מרוויחות מעלייה בביקושים. "השוק בהחלט חזק השנה, וזה שילוב של צעדי מדיניות ורצון פוליטי להתמודד עם שינויי האקלים ולהגדיל את החלק של אנרגיות ירוקות", אמר בראיון טלפוני מנכ"ל ווסטאס, אנדרס רונוואד.

צילום: רויטרס

אובמה שואף לכך שארה"ב תצרוך 28% מהאנרגיה שלה מאנרגיות ירוקות עד 2030, לעומת 5.5% כיום. יעדי האנרגיה הירוקה של האיחוד האירופי לתקופה המקבילה הם 27%, ואילו סין מקווה לשיעור של 20% מאנרגיות חלופיות ואנרגיה גרעינית.

טורבינות רוח הן מהצורות הזולות ביותר של ייצור אנרגיה ירוקה. מספר המתקנים בעולם יזנק השנה ב–25% לשיא ייצור של 60 ג'יגה־וואט, לפי תחזיות בלומברג. התחזיות סייעו למניית ווסטאס לזנק ב–70% השנה. נורדקס טיפסה בכמעט 80%, וגמאסה מובילה את העליות עם זינוק של 90% — המניה בעלת הביצועים הטובים ביותר במדד סטוקס 600 הכלל־אירופי.

במאי העלתה ווסטאס את התחזית השנתית שלה, וגמאסה נקטה צעד דומה כעבור חודש. מנכ"ל נורדקס, לארס בונדו קרוגסגארד, הודיע ביולי כי הוא מצפה לתוצאות שנתיות ש"יעלו משמעותית" על התחזיות. צניחה של 50% במחיר הנפט בשנה שחלפה לא פגעה בענף טורבינות הרוח, שלרוב מתחרה עם תחנות כוח פחמיות או מבוססות דלקים. "עלות ההקמה של מתקן טורבינות חדש שווה כעת לעלות ההקמה של מתקנים עם טכנולוגיה מסורתית בכ–30 מדינות", אמר רונוואד, בלי לציין את שמן.

אחרי שנפגעה במשבר הכלכלי העולמי, ווסטאס נאלצה לקצץ בכמעט שליש מכוח העבודה שלה ולסגור תריסר מפעלים. גמאסה פיטרה כמעט רבע מעובדיה. הקיצוצים האלה מזכירים עד כמה הענף יכול לסבול מתנודתיות, אף שהוא נשען על סובסידיות ממשלתיות.

בריטניה הודיעה השנה שהיא תסיים את תוכנית הסובסידיות לטורבינות רוח שנה לפני המתוכנן. גרמניה, פולין וצרפת נעות מסובסידיות לעבר מכרזים פומביים ותחרותיים של הקמת מתקני טורבינות רוח — מה שעשוי להוריד את הביקוש בשנים הקרובות.

צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: בלומברג
צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker