כלכלנים: גובר הסיכוי להעלאת ריבית החודש בארה"ב; בכיר בפד - "לסיים את עידן הריבית האפסית"

"דו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב מעניק לבנק הפדרלי את כל הסיבות להן היה זקוק כדי להעלות את הריבית", לדברי כלכלנים

בלומברג
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג
סוכנויות הידיעות

דו"ח התעסוקה שפורסם היום בארה"ב עדיין לא מבטיח כי הבנק הפדרלי יחליט להעלות את הריבית בישיבתו בעוד פחות משבועיים, אולם מגדיל במעט את ההסתברות לכך, אמרו כלכלנים בעקבות נתוני התעסוקה, דיווח אתר חדשות הפיננסים מרקטווץ'.

"למרבה הצער, הנתונים שפורסמו היום אמנם טובים אך לא חזקים מספיק בכדי להבהיר שנדרשת העלאת ריבית וגם לא חלשים מספיק כדי שיהיה ברור שצריך להותיר את הריבית ללא שינוי", אמר קרל טננבאום, הכלכלן הראשי של חברת נורתרן טראסט.

טננבאום, אשר צופה כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית החודש, אמר כי יו"ר הבנק, ג'נט ילן, צפויה להבהיר לאחר העלאת הריבית כי הבנק הפדרלי "מתכוון לנוח זמן מה" בטרם ישוב ויעלה את הריבית. לדבריו, פרק הזמן שיעבור בטרם תועלה הריבית שוב עשוי להימשך עד שישה חודשים.

כלכלן המקרו הבכיר גאס פושה מחברת PNC פייננשל סרוויסס אמר כי דו"ח התעסוקה מעניק לבנק הפדרלי את כל הסיבות להן הוא זקוק כדי להעלות את הריבית. "הנתון המרכזי של הדו"ח היה חלש אבל באופן כללי היה מדובר בדו"ח מכובד שתואם את המגמה לה היינו עדים עד כה", אמר פושה.

עם זאת, לא כל הכלכלנים היו שותפים לדעה זו. נתוני התעסוקה שפורסמו היום מצביעים על כך שהכלכלה "נמצאת במגמת האטה", אמר הכלכלן בריאן בתיון מאוניברסיטת טאפטס. "השורה התחתונה היא שהבנק הפדרלי פשוט הולך לחכות", הוסיף. לדבריו, לא יהיה הגיוני שהבנק הפדרלי "יעלה את הריבית ואז ימתין" מכיוון שהשוק לא יגיב על כך באדישות, וילכו וירבו הספקולציות סביב המשך תהליך העלאת הריבית.

בכיר בפד: "הגיעה העת לסיים את עידן הריביות האפסיות"

נשיא הבנק הפדרלי של ריצ'מונד, ג'פרי לאקר, אמר היום כי הגיעה העת לכך שהבנק המרכזי של ארה"ב יסיים את העידן של ריביות אפסיות, כעת משהתפוגגו השפעותיהם של מזג האוויר החורפי הקשה ונפילת מחירי האנרגיה.

ג'פרי לאקר, נשיא הבנק הפדרלי בריצ'מונדצילום: בלומברג

לדבריו, החולשה בשוק העבודה פחתה לרמות שלפני המיתון, ומדדי אינפלציה קצרי טווח מצביעים על כך שהאינפלציה מגיעה ליעד של 2% שקבע הבנק המרכזי. "אני לא טוען שהמצב הכלכלה מושלם, אבל גם לא שהיא על הקרשים, וזקוקה לריביות אפסיות כדי להצליח לקום על רגליה", אמר לאקר בנאום שנשא היום. "הגיע הזמן להתאים את המדיניות המוניטרית שלנו להתקדמות המשמעותית שרשמנו".

173 אלף משרות נוספו לשוק העבודה בארה"ב בחודש אוגוסט - הגידול המתון ביותר זה חמישה חודשים - אולם נתוני חודשי יולי יוני ותקנו כלפי מעלה, ושיעור האבטלה ירד לשפל של יותר משבע שנים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו תוספת של 213 אלף משרות באוגוסט. בחודשים יוני ויולי נוספו ביחד 44 אלף משרות יותר מכפי שדווח במקור. שיעור האבטלה נסוג בחודש שעבר ל-5.1% רמתו הנמוכה ביותר מאז אפריל 2008 - לעומת 5.3% ביולי. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר ל-5.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker