נבלמה העלאת הריבית? דו"ח תעסוקה מאכזב בארה"ב

לפי הדו"ח, למשק האמריקאי נוספו 173 אלף משרות בלבד. שיעור האבטלה ירד ל-5.1%

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

דו"ח התעסוקה שפורסם היום הצביע על תוספת של 173 אלף משרות למשק האמריקאי. תחזיות הכלכלנים היו לתוספת של 215-220 אלף משרות. שיעור האבטלה בארה"ב הגיע באוגוסט ל-5.1%, לעומת תחזיות כי השיעור יירד ל-5.1% - השיעור הנמוך ביותר מאז אפריל 2008. ביולי הגיע שיעור האבטלה בארה"ב ל-5.3%.

דו"ח התעסוקה של החודש נחשב לחשוב אפילו יותר ביחס לדו"חות קודמים, אחרי שסגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, רמז כי הבנק עשוי להעלות את הריבית בארה"ב כבר בתום פגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק ב-17 בספטמבר. אמר כי הגורמים המובילים לירידת מחירים בארה"ב כמו הדולר המתחזק, מחירי הנפט הנמוכים ושוק העבודה הרפוי, מתחילים להיעלם.

"בהתחשב ביציבות הנראית של תחזיות האינפלציה, קיימת סיבה טובה להאמין שהאינפלציה תעלה על רקע התפוגגות הכוחות ששומרים על המחירים נמוכים", אמר פישר בוועידת נציגי הבנקים המרכזיים בג'קסון הול בשבת שעברה.

סטנלי פישרצילום: עופר וקנין

"כשאינפלציה נמוכה, אנחנו נוכל ככל הנראה להעלות אותה בקצב הדרגתי", הוא הוסיף. "ואולם, בגלל שמדיניות מוניטרית משפיעה על הפעילות הריאלית בעיכוב משמעותי, אנחנו לא צריכים לחכות עד שהאינפלציה תחזור לשיעור של 2% כדי להתחיל במדיניות מצמצמת".

ואולם בגולדמן סאקס מאמינים כי פישר אופטימי מדי. לפי דו"ח שהוציאו כלכלנים מטעם הבנק, ההשפעות של הדולר החזק ומחירי הסחורות הנמוכים על האינפלציה אינם חדים כפי שהוא סבור. כלומר, קיימים גורמים אחרים שבולמים את האינפלציה – כמו שוק העבודה החלש בארה"ב, שמציג אמנם שיעור אבטלה נמוך, אך עובדים רבים עדיין לא מועסקים בהיקף המשרה שהם רוצים, וגם השכר בארה"ב נמצא בקיפאון.

נתון נוסף שמפורסם בדו"ח התעסוקה ועשוי להשפיע על העלאת הריבית הוא השכר השעתי של עובדים בארה"ב, שעולה בקצב איטי מהמצופה. לפי הדו"ח שפירסם היום משרד העבודה האמריקאי, השכר השעתי עלה בחודש שעבר ב-0.3% ל-25.09 דולר, ומתחילת השנה ב-2.2%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker