בכלכלות המתפתחות מפחדים מהעלאת הריבית בארה"ב

העלאת הריבית האפשרית בארה"ב מדאיגה את מנהיגי הכלכלות המתפתחות ב-G20 שחוששים כי היצוא שלהן ייפגע, החובות יתפחו - ולא יהיה מי שיחזיר אותם

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

התחזיות כי הבנק הפדרלי בארה"ב יעלה בקרוב את הריבית מפחידות כלכלות מתעוררות רבות. שרי אוצר ונגידי בנקים מרכזיים מ-20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) מתמקדים בהשפעה האפשרית של העלאת ריבית בכלכלה הגדולה בעולם לקראת ההתכנסות שלהם היום באנקרה.

"לאור השיפור בתחזית הכלכלית, קיימת סבירות גדולה יותר למדיניות מוניטרית מצמצמת בכמה כלכלות מפותחות, מה שעשוי להשאיר מצב של חוסר ודאות בשווקים הפיננסים", נכתב בטיוטה להודעה רשמית שהוכנה לפני הפגישה.

הבנקים המרכזיים של אירופה ושל יפן נוקטים בצעדים נוספים בניסיון להעלות את האינפלציה המדשדשת, אך בארה"ב עשוי הבנק הפדרלי להודיע כבר החודש על העלאת הריבית – לראושנה זה תשע שנים.

ג'נט ילן, יו"ר הבנק הפדרליצילום: אי־פי

ההערכות כי הריבית בארה"ב תעלה, לצד הפיחות ביואן הסיני והעמקת ההאטה הכלכלית במדינה, מסעירות את המשקיעים וגרומות לתנודות בשערי המט"ח – מה שהוביל לירידה של 16% עד כה השנה במדד MSCI לשווקים מתפתחים. בטיוטה נכתב גם כי יש לשמור מפני גלישה בתנודות שנרשמו באחרונה בשווקים הפיננסים למדינות נוספות.

"אי אפשר להתעלם מהתנודתיות בשווקים הפיינסים", אומר אנדרו בוסומוורת, מנהל התיקים הראשי לאזור גרמניה בחברת פסיפיק אינווסטמנט מנג'מנט. "כשהכלכלות הצומחות מאיטות והבנק הפדרלי על סף מדיניות מצמצמת, המיקוד יהיה על הקשר בין הדברים".

הכלכלות המתפתחות – מברזיל ועד לסין – שהיו פעם יקירות העולם אחרי שהצליחו להרים את הכלכלות מהשפל של מיתון 2009, נאלצות להתמודד עכשיו עם היחלשות בסחר, ערימה של חובות ירידה במחירי הסחורות והתחזקות הדולר האמריקאי. הנפילות בשוק ההון כבר מזכירה את המשבר הפיננסי באסיה בשנות ה-90.

דוגמה למצב הקשה בשווקים ניתן לראות במארחת הוועידה טורקיה. הלירה הטורקית צנחה השנה ביותר מ-20%. משקיעים זרים משכו השקעות בסכום של יותר מ-5.5 מיליארד דולר מאג"ח טורקיות ומחברות נסחרות בבורסה מתחילת השנה ועד ל-21 באוגוסט, לפי חישובים של בלומברג המבוססים על מקורות מידע רשמיים.

הזרמת ההון לשווקים מתפתחים כמו טורקיה רשמו באוגוסט את הירידה החדה ביותר מאז 2013, לפי נתונים של המכון הבינלאומי לפיננסים. בינתיים, הודיע השבוע בנק מורגן סטנלי כי הוא מוריד את תחזית הצמיחה שלו לכלכלות מתפתחות ב-2015 ל-4.1%, לעומת 4.8% על רקע ההאטה בסין, ברזיל והודו.

"אנחנו מצפים כי הצמיחה העולמית תישאר מתונה וסביר שהיא תהיה חלשה יותר ממה שחזינו ביולי", אמרה יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF) כריסטין לגארד ביום שלישי, כשיא מתייחסת לתחזית הצמיחה העולמית של הקרן ל-2015 – 3.3%.

במוקד הסערה הכלכלית ניצבת סין, שהיתה אחראית ל-40% מהצמיחה העולמית בשנה שעברה וצפויה לרשום השנה את נתוני הצמיחה הנמוכים ביותר מאז 1990. על אף שהבנק המרכזי בסין הוריד את הריבית במדינה כבר חמש פעמים מאז נובמבר והוריד את יחס נזילות ההון של הבנקים, באוקספורד אקונומיקה מזהירים כי ההאטה בסין עשויה להפעיל לחץ דפלציוני במקומות אחרים.

ההודעה המפתיעה של סין מאוגוסט על פיחות היואן, גרמה למטבע הסיני לצנוח בשיעור החד ביותר זה 21 שנה, וגרמה גם לצניחה בשערי המטבעות בכלכלות מתפתחות בכל העולם על רקע החשש כי יואן חלש יותר יפגע ביצוא שלהן.

"אנחנו צופים ירידה בתחזיות הקשורות לכלכלה הסינית", אמר נשיא הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, במסיבת עיתונאים שנערכה אחרי ישיבת המדיניות הקבועה של הבנק. "אנחנו מקווים שנדע יותר באנקרה", אמר דראגי שלא הצהיר אם לדעתו מדובר בתופעה חולפת או במשבר ארוך יותר.

מנהיגי כלכלות מתפתחות דואגים כי העלאת הריבית בארה"ב תגרום למשיכה בקצב מהיר יותר של הון מהשווקים ותחזק את הדולר, מה שיפגע ביצוא שלהן ויעלה באופן משמעותי את החוב שלהן שאותו הן יתקשו להחזיר.

בטיוטת ההודעה נכתב כי "אנחנו נמשיך לשתף פעולה בזהירות ולתאם את הפעולות שלנו, כולל מדיניות מוניטרית מצמצמת, כדי לצמצם את ההשפעה השלילית (לכלכלות אחרות) ומתן את החוסר ודאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker