מנכ"ל סודהסטרים: תנועת החרם נגדנו אנטישמית; המפעל בכפר אדומים ייסגר בעוד שבועיים

דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים: העזיבה - לא בגלל לחץ החרם ■ בירנבאום: עיקר הפגיעה היא בעובדים הפלסטיניים שיאבדו מקום עבודה טוב

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מנכ"ל סודהסטרים האשים את מבקרי החברה באנטישמיות ובפגיעה באינטרסים של העובדים הפלסטיניים שהם רוצים להגן עליהם, עם סגירת מפעל סודהסטרים בכפר אדומים, שמחוץ לתחומי הקו הירוק, והעברתו לנגב. יצרנית מכשירי הסודה הביתיים הפכה ליעד לחיצי תנועת החרם הכלכלי על ישראל (BDS), וב-2014 הכריזה כי תסגור את המפעל בגדה המערבית, מהלך שתנועת החרם טענה נבע מהלחץ שהופעל על החברה.

אך דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודהסטרים, אמר כי לתנועת החרם הייתה רק השפעה שולית על פעילות החברה. בעומדו במפעל החדש בנגב שיחליף את המפעל בגדה שייסגר בעוד שבועיים, האשים בירנבאום את תנועת החרם בהפצת שקרים, ואמר כי לעובדי המפעל בגדה ניתנו שכר ותנאים טובים בהרבה מכל תעסוקה אחרת שהיו מוצאים בגדה.

"זו פרופגנדה. זו פוליטיקה. זו שנאה. זו אנטישמיות. אלה כל הדברים הרעים שלא רצינו להיות חלק מהם", אמר בירנבאום.

המפעל שישב באזור התעשייה מישור אדומים, העסיק כ-600 פלסטינים, לדברי סודהסטרים. החברה אמרה כי ניסתה להעביר את העובדים למפעל בנגב, אך כי ישראל העניקה היתרים רק ל-130 עובדים, בשל בעיות בטחוניות, ולכן רבים מהעובדים יאבדו משרותיהם.

מפעל סודה סטרים במישור אדומיםצילום: מיכל פתאל

עלי ג'פאר, מנהל משמרת מכפר בגדה המערבית שעבד בסודהסטרים שנתיים, אמר כי "כל האנשים שרצו לסגור (את המפעל) טועים. הם לא לקחו בחשבון את המשפחות". בירנבאום הוסיף כי אם לתנועת החרם "באמת היה אכפת מהעם הפלסטיני, היה עליה לעודד את פעילות סודהסטרים בגדה המערבית".

כמו יתר העובדים, לפלסטינים מוצעת הסעה המביאה אותם למפעל. אך כעת ההסעה תתארך לשעתיים לכל כיוון, נסיעה בה כרוך גם מעבר מחסום ובידוק בטחוני.

תנועת ה-BDS רוצה לשים קץ לכיבוש הישראלי בשטחי 67', לשים קץ לאפליה נגד ערבים אזרחי ישראל ולקדם את זכות השיבה של פליטים פלסטיניים. ישראל טוענת כי הכרה בזכות השיבה הפלסטינית תביא לזרימה אדירה של פליטים ולסופה של מדינת ישראל כמדינה יהודית.

עבור תנועת ה-BDS, יציאת סודהסטרים מהגדה אמורה להיות חלק מאפקט דומינו שיוביל לחברות נוספות להפסיק פעילותן באזור לטובת רווחיותן. "זהו ניצחון ברור של ה-BDS נגד חברה ישראלית המעורבת בכיבוש", אמר עומר ברגותי, ממייסדי התנועה. הוא אמר כי התנועה תמשיך לפעול נגד סודהסטרים, כיוון שמפעלה החדש ממוקם באזור בו ישראל הציעה בעבר ליישב בדואים. החברה מעסיקה יותר מ-300 בדואים.

מנכ"ל סודה סטרים דניאל בירנבאוםצילום: אליהו הרשקוביץ

הקמפיין נגד סודהסטרים עלה לכותרות בעולם ב-2014, כאשר השחקנית סקרלט ג'והנסון עזבה את ארגון הצדקה הבינלאומי אוקספם על רקע ביקורות על עבודתה כשגרירה של סודהסטרים במקביל. בירנבאום אמר כי הקשר עם ג'והנסון היה לזמן מוגבל ותם זמן קצר לאחר הפרשה.

לאחר שנים של צמיחה, הכנסות סודהסטרים צנחו בחדות ב-2014, ומנייתה ממשיכה ליפול. בירנבאום דוחה את הטענות כי לחץ תנועת החרם פגע בחברה, וייחס את ההאטה לשינויים בשוק האמריקאי, בו שותים פחות משקאות מסוכרים.

תנועת ה-BDS האשימה את סודהסטרים בתשלום נמוך לעובדים פלסטיניים ביחס למקביליהם הישראליים, אך בירנבאום ועובדים אחרים בחברה אמרו כי שכר העובדים הפלסטיניים והישראליים שווה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker