הבעיה הבטיחותית המוזרה של המכונית ללא נהג של גוגל

מכוניות מבחן ללא נהג של גוגל כבר נוסעות בכבישי ארה"ב, אבל החברה מאשימה את הנהגים האנושיים בקשיי ההשתלבות של המכונית בדרכים ■ חוקרים בענף המכוניות האוטונומיות: "הבעיה האמיתית היא שהמכונית בטוחה מדי"

מאט ריכטל וקונור דוהרטי
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאט ריכטל וקונור דוהרטי
ניו יורק טיימס

גוגל, אחת החברות המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגיה למכוניות ללא נהג, נתקלה בבעיה בטיחותית מוזרה בפיתוח המכונית: בני אדם. בחודש שעבר התקרבה מכונית ללא נהג של גוגל למעבר חצייה כפי שצריך: האטה כשהתקרבה למעבר החצייה ובלמה כדי לאפשר להולך רגל לחצות. הולך הרגל סיים את החצייה בבטחה, אבל ברכב של גוגל התנגשה מאחור מכונית, שננהגה על ידי אדם.

צי מכוניות המבחן האוטונומיות של גוגל מתוכנן לציית להוראות החוק, אבל קשה להתנייד כך אם אתה ממלא את החוק בקפדנות. אחת ממכוניות המבחן של גוגל לא הצליחה להשתלב ב–2009 בצומת שבו תמרורי עצור בכל אחת מהדרכים המשתלבות. חיישני המכונית חיכו במשך זמן ממושך שכל המכוניות הנהוגות בידי בני אנוש יעצרו לחלוטין כדי שהמכונית האוטונומית תוכל להמשיך בנסיעה. המכוניות שננהגו בידי נהגים גלשו באטיות לתוך הצומת ללא הפסקה בניסיון לחצות אותו — מה ששיתק את הרובוט של גוגל.

מכונית ללא נהגצילום: ASSOCIATED PRESS

הבעיה הזאת לא משפיעה רק על גוגל. חוקרים בענף הצומח של המכוניות האוטונומיות אומרים כי אחת הבעיות הגדולות שעומדות בפניהם היא שילוב של כלי רכב אוטונומיים בעולם שבו בני אדם לא מקיימים את החוק היבש. "הבעיה האמיתית היא שהמכונית בטוחה מדי", אומר דונלד נורמן, מנהל מעבדת העיצוב באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, שבה חוקרים כלי רכב אוטונומיים. "הן חייבות ללמוד להיות אגרסיביות במידה הנכונה, והמידה הנכונה תלויה גם בתרבות".

מספר פקקי התנועה והנפגעים בכבישים עשוי לצנוח משמעותית בעולם ללא נהגים, כך לפחות חוזים כמה חוקרים בתחום. אבל שימוש נרחב בכלי רכב אוטונומיים צפוי רק בעוד שנים רבות, ומפתחי המכוניות צריכים להתמודד עדיין עם סיכונים שונים — כמו האקרים שעלולים לפרוץ למכוניות — ואתגרים שונים מהעולם האמיתי, כמו איך מתמודדים עם תקלה במכונית אוטונומית באמצע כביש מהיר.

ואולם הבעיות הבוערות יותר שצריך לפתור קשורות לשילוב של פעולת הרובוטים עם בני אדם. כבר כיום יצרניות הרכב מייצרות מכוניות עם טכנולוגיה שיכולה להזהיר נהגים מפני סכנות מתקרבות או אפילו להחליף אותו בשעת הצורך באמצעות מערכות כמו בקרת שיוט מתקדמת או בלמים שיכולים לפעול בעצמם. באחרונה נודע כי גם אובר שוקדת על פיתוח מכונית ללא נהג וכי גוגל הרחיבה את הניסוי במכוניות שלה לאוסטין, טקסס.

"המכוניות ימלאו תמיד את החוק, כלומר זה עשוי להגיע למצב שבו נהג שיושב במכונית ישאל את עצמו 'למה היא עושה את זה?'" אומר טום סאפל, אחד מנהגי המבחן של גוגל במטה החברה.

כל התאונות - 
טעויות אנוש

מאז 2009 המכוניות של גוגל היו מעורבות ב–16 תאונות, רובן התנגשויות חזית־אחור, ובכל אחד מהמקרים החברה טענה כי מדובר היה בטעות אנוש. בתאונה שאירעה ב–20 באוגוסט, המכונית של גוגל האטה כדי לאפשר להולך רגל לחצות במעבר חצייה ואז עובד של גוגל לחץ על הבלמים. המכונית נפגעה מאחור והעובד הובהל לקבלת טיפול רפואי בבית החולים אחרי שסבל מפגיעת צוואר (ויפ לאש).

בדיווח של גוגל על המקרה יש טוויסט נוסף: ייתכן שנהג המבחן עשה את הדבר הנכון כשבלם, אך אם הוא לא היה מתערב בפעולת המכונית האוטונומית, היא עשויה היתה לבלום באטיות רבה יותר ולעצור קרוב יותר למעבר החצייה, ואולי מעניקה למכונית שנסעה מאחוריה אפשרות לבלום בבטחה. האם זה היה מונע את התאונה? גוגל אומרת כי בלתי אפשרי לדעת.

יש מקרה אחד שבו גוגל טוענת שמכונית החברה היתה אחראית לתאונה. זה קרה באוגוסט 2011, כשאחת המכוניות של החברה התנגשה במכונית נוסעת אחרת. אבל באופן מפליא, המכונית של גוגל ננהגה באותו זמן בידי עובד החברה — ומדובר היה בטעות אנוש נוספת.

נראה כי השילוב בין אדם למכונה אינו מושלם. כך, למשל, מערכות להתרעה על מעבר נתיב ללא איתות באמצעות צפצוף או רטט בהגה. מחקר שפורסם ב–2012 על ידי חברות ביטוח מצא כי למכוניות בעלות המערכת הזאת היה סיכוי גבוה יותר להיות מעורבות בתאונות לעומת מכוניות ללא המערכת. ביל ווינדזור, מומחה בטיחות בחברת הביטוח ניישן־ווייד, אומר כי נהגים עשויים להתעצבן מהצפצוף ולכבות את המערכת.

קורטני הון, דוברת מטעם הפרויקט של גוגל, אומרת כי נסיעות המבחן שנערכות כעת נועדו לעדן את מערכת היחסים בין התוכנה של המכונית לבין בני אדם. לדוגמה, בצמתים שבהם בכל הדרכים המשתלבות מופיע תמרור עצור, המכונית יכולה כעת לגלוש באטיות אל הצומת, כפי שעושים נהגים, ולהצליח לחצות את הצומת אחרי שקלטה כי בטוח לעשות זאת.

האופן שבו בני אדם מתמודדים לרוב עם מצבים כאלה הוא על ידי "יצירת קשר עין. תוך כדי הם יוצרים הסכמה הדדית על מתן זכות קדימה", אומר ג'ון לי, פרופ' להנדסת מערכות והנדסה תעשייתית ומומחה לבטיחות בדרכים ולאוטומציה באוניברסיטת ויסקונסין. "איפה העיניים של המכוניות האוטונומיות?" הוא תוהה.

אבל אחרי שנים שבהן נורמן הזהיר מהשימוש במכוניות אוטונומיות, הוא טוען כעת כי צריכים לאמץ אותן במהירות שכן הנהגים רק מוסחים יותר ויותר בידי טלפונים ניידים או מערכות אחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker