פצועים, מיובשים ורעבים על הרציפים: אלפי המהגרים בתחנת הרכבת בבודפשט מחפשים תקווה

עדות מכיכר בארוש בבודפשט: בקומת הקרקע נאספו אלפי מהגרים ופליטים, כשהם שרועים על הרצפה וממתינים בחום ■ וסביב כולם מתרוצצים פעילים הומניטריים שמנסים להציע עזרה

ליאור קסוס
בודפשט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המבט השליו של ההונגרים ברחובות בודפשט לא מסגיר את מה שקרה בין לילה: תחנת הרכבת הראשית בעיר הפכה מתחנת מעבר למהגרים סוריים למחנה פליטים של ממש. ביממה האחרונה - מאז שסגרה המשטרה ההונגרית את תחנת הרכבת ואז פתחה אותה, אך אסרה על המהגרים להיכנס - התאספו כ-3,000 פליטים ומהגרים.

צילום: אליזבט ראטו

כעת, נמצאים במקום כוחות שיטור גדולים והם מנסים לשמור על הסדר ועל העניינים תחת שליטה. במקביל, לצד ניידות השידור מרחבי העולם, נפרסו במקום תאי שירותים כימיים לשימוש המהגרים והפליטים.

צילום: אליזבט ראטו

הונגריה הפכה מלכתחילה - למרות היותה בעלת פחות מעשרה מיליון תושבים ואחת הכלכלות החלשות באיחוד, שמחזיקה רק ב-0.7% מהתל״ג שלו - למוקד עניין בפלונטר הזה בגלל מיקומה הגיאוגרפי - שער הכניסה לאזור המעבר החופשי של האיחוד, לפי אמנת שנגן. 

אל מלון בארוש שבו שהינו, מעבר לכביש, הגיעו עיתונאים זרים רבים ביממה האחרונה. בארוחת הבוקר, לצד הקפה, הם השקיפו מהחלון אל רחבת התחנה, וצילמו בסמארטפונים את האסיפה. כמוהם, גם אנחנו ירדנו אל הרחוב, חצינו את הכביש ועברנו בין ההמון העייף ששוהה במקום.

צילום: אליזבט ראטו

המבט על הפנים של השוטרים נדמה כסימן שאלה גדול: מצד אחד הם מתגודדים בקבוצות גדולות, עוצרים בגופם זליגה של מהגרים אל מעבר לכיכר התחנה וחוששים מעימות נוסף בינם לבין ההמונים, בדומה לזה שהיה אתמול. מצד שני, נדמה שגם הם לא מבינים איך האירוע עתיד להסתיים.

צילום: אליזבט ראטו

מול כוחות השיטור, ניצבים המהגרים והפליטים, שנדמה שכבר אין להם מה להפסיד: בחורים צעירים, המוני אנשים פצועים, מיובשים ורעבים על הרצפה; נשים וילדים שמחפשים פינות מוצלות. בקומת הקרקע שמתחת לכיכר נאספים המונים שרועים על הרצפה וממתינים בחום. וסביב כולם, מסתובבים פעילים הומניטריים שמתרוצצים בין האנשים ומנסים להציע עזרה.

צילום: אליזבט ראטו

האזור הזה של כיכר בארוש, ממזרח לרובע היהודי בעיר, מלא ממילא במהגרים ממדינות המזרח התיכון. לצד ההמונים, נמצאים במקום מהגרים ותיקים שככל הנראה הספיקו כבר להשתקע בעיר. מעבר לכביש, מתחת למלון שלנו ובמדרחוב שממשיך מהתחנה, הספיקו חלק מהמהגרים הוותיקים לפתוח חנויות. וכך למשל, במסעדת פלאפל מקומי קטנה מול הכיכר, מתרכזת חלוקת האספקה למהגרים: בגדים, אוכל ומים.

לצד מסעדות המהגרים, ישנם ברים קטנים, מסעדות ובתי קפה של מקומיים, שמלבד מבטים סקרנים, לא מאוד עסוקים בנעשה מעבר לכביש. אנחנו חולפים על פניהם במורד המדרחוב, ורואים איך גם שם, בצדדיו, שרועים פליטים ומהגרים נוספים. במדרגות שמובילות אל מעבר תת קרקעי לתחנה עומדת קבוצה של גברים שמגלחים אחד את השני, מעבירים בקבוקי מים ושוטפים את הפנים. 

בהמשך החליטה ממשלת הונגריה לסגור בפני המהגרים את תחנת הרכבת. בנוסף, דרשו ההונגרים הבהרות ממדינות נוספות באיחוד האירופי לגבי המדיניות שצריכה להינקט בעניין המהגרים. עם זאת, קצת כמו אצלנו, התשובות, כמו המדיניות, מאחרות עדיין לבוא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker