"רוצים שהעובדים ישתכרו מספיק כדי להרשות לעצמם ארוחת ביג מק, ולא רק ארוחת חיסכון"

סקוט קורטני, האסטרטג הראשי של המאבק להעלאת שכר המינימום ומראשי איגוד העובדים האמריקאי SEIU, עומד מאחורי ההצלחה המרשימה של הקמפיין ■ יש לו שאיפות מרחיקות לכת עבור כל העובדים בשכר נמוך בארה"ב - שמזכירות את המודל הסקנדינבי

גרדיאן
סטיבן גרינהאוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
סטיבן גרינהאוס

המאבק על העלאת שכר המינימום ל–15 דולר לשעה בארה"ב מציב בפני בחירה ברורה: לשבת עם העובדים ולמצוא דרך להעלות את שכרם של אלפי מקבלי שכר נמוך, או להסתכן בהמשך המלחמה הכלכלית נגד הרשת.

האולטימטום אינו ריק מתוכן. כתוצאה מהלחץ של קמפיין "המאבק על 15 דולר לשעה", בברזיל חוקרים האשמות להלנת שכר, העסקת ילדים ותנאי עבודה לא בטוחים בזכייניות של מקדונלד'ס; האיחוד האירופי חוקר חשדות להעלמת מס בסך יותר ממיליארד דולר; וועדה שמונתה בניו יורק על ידי המושל אנדרו קואומו פסקה כי יש לשלם ל–180 אלף עובדי המזון המהיר במדינה שכר מינימום בסך 15 דולר לשעה, בתגובה להפגנות וללחץ "המאבק על 15 דולר".

הפגנה של עובדי מקדונלד'ס להעלאת שכר המינימום בלוס אנג'לסצילום: בלומברג

סקוט קורטני הוא האסטרטג הראשי של "המאבק על 15 דולר", ואחד מראשי איגוד עובדי השירותים הבינלאומי (SEIU), מהאיגודים הגדולים של ארה"ב, שהשקיע כבר עשרות מיליוני דולרים בקידום הקמפיין. יש לו רעיונות מרחיקי לכת יותר מאשר התאגדות.

"הייתי קורא למה שקרה בניו יורק משא ומתן קיבוצי, והייתי קורא לזה איגוד", אומר קורטני, אף שלא היה כל משא ומתן עם מעסיקים. "אם היה לנו כלי או מנגנון שאנשים יכולים להצטרף אליו ולממן מאבקים מסוג זה, אני חושב שאנשים היו שמחים להצטרף".

קורטני דחה המלצות של כמה מומחי עבודה, שלפיהן לקמפיין כדאי לנסות לאגד 100 או 200 סניפים בבעלות מקדונלד'ס, ולהפעיל לחץ על החברה לחתום על חוזה שיבטיח לשלם 15 דולר לשעה או סכום קרוב — ולאחר מכן להשתמש בהסכם זה כמודל. "זו גישה צרה מדי", אומר קורטני. "אנחנו לא נארגן 100 מסעדות — זה פשוט לא יקרה. אנחנו מדברים על שיפור מצבם של 64 מיליון עובדים אמריקאים המשתכרים פחות מ–15 דולר לשעה. שכר זה אינו מספיק כדי להתקיים ממנו".

לדבריו, SEIU ימשיך להשקיע את כל הדרוש להמשך המאבק על שכר של 15 דולר לשעה. הוא הדגיש שללא איגוד חזק מאחוריה, תנועה המחאה לא היתה נהפכת לגדולה, קולנית ומצליחה כפי שהיא כיום.

"הדרך היחידה שבה ניתן להמשיך להילחם בזה היא אם לאנשים יהיה ארגון שמכניס אותם לתהליך, ועליו לקבל מימון בר־קיימא לשם כך", אמר קורטני.

"האחים דיוויד וצ'רלס קוך, מהתורמים הגדולים לפוליטיקאים רפובליקאים המקדמים אג'נדה פרו־תאגידית ונגד איגודי עובדים, יכולים לומר מה שהם רוצים — ומקשיבים להם. אך אם לא היו להם 900 מיליון דולר לתרומות פוליטיות, אף אחד לא היה שם לב אליהם".

החזון של קורטני הוא איגוד ענק כלל־אמריקאי של עובדים בשכר נמוך, שיהיה מסוגל לקיים את עצמו פיננסית ויפעיל לחץ מתמיד על חברות ומחוקקים בנוגע לשכר ולתנאי העסקה, בדומה למודל הסקנדינבי. "זה לא בהכרח חייב להיות כמו האיגוד שסבי הקים במפעל שלו בשנות ה–30", אמר.

מקדונלד'ס מסרבת למשא ומתן

מקדונלד'ס סירבה לשבת למשא ומתן עם SEIU או עם נציגי הקמפיין ל–15 דולר לשעה. היידי ברקר סה שקם, דוברת מקדונלד'ס, אמרה כי SEIU השקיע יותר מ–80 מיליון דולר מדמי חבריו "במתקפה על מותג מקדונלד'ס והזכייניות העצמאיות המחזיקות ב–90% ממסעדות מקדונלד'ס, בניסיון שלא הצליח לאגד את העובדים".

ברקר סה שקם אמרה כי "הקמפיין המדשדש בארה"ב והירידה בתשומת הלב של התקשורת לקמפיין 15 דולר לשעה הובילו אותו לתקוף את מקדונלד'ס". לדבריה, "המטרה המוצהרת של התקפות האיגוד היא לאלץ את מקדונלד'ס וזכייניותיה להתמודד עם SEIU ולעקוף את זכויות עובדי מקדונלד'ס להצביע על התאגדות. SEIU אינו מייצג עובד אחד במסעדה של מקדונלד'ס, ולכן אין לחברה סיבה להיפגש עם האיגוד".

קורטני הזהיר כי אם מקדונלד'ס לא תסכים למגעים עם מנהיגי התנועה, הרשת תיאלץ להתמודד עם הפגנות נוספות ברחבי ארה"ב ועם מאמצים מוגברים ברחבי ארה"ב ומחוצה לה, הקוראים לממשלות ברחבי העולם לפעול נגדה. ברמה הבינלאומית, אומר קורטני, אם מקדונלד'ס לא תסכים למגעים, התנועה תקרא ליותר פעולות ממשלתיות נגדה, בין היתר, בגין טענות להתנהגות אנטי־תחרותית כדי לחלוב את זכייניותיה.

"הקמפיין שלנו נועד להביא את מקדונלד'ס לשולחן הדיונים, ולסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה כדי לעזור לעובדים", אמר קורטני. "אנחנו לא מנסים לגרום למקדונלד'ס לפשוט רגל". הוא ציין כי המנכ"ל החדש של מקדונלד'ס, סטיב איסטרברוק, נשבע להפוך את מקדונלד'ס "לחברת בורגרים מודרנית ופרוגרסיבית", והוסיף כי הקמפיין היה רוצה לעזור לאיסטרברוק בכך.

"אני מאמין שזוהי קבוצה של אנשים חכמים, לא אידיאולוגים", אמר קורטני. "הדבר ההגיוני הוא לשבת ולדון באפשרויות להפוך את מקדונלד'ס לחברה טובה ופרוגרסיבית. לדעתנו, זה באינטרס ארוך הטווח שלהם. בינתיים, נציב זרקור שיאיר את שיטות הפעולה של הרשת — וחלק מהן לא נראות טוב".

מדינות מתחילות לאמץ את המודל

ביום חמישי התקבלה החלטה של מועצת יחסי העבודה הלאומית (NLRB) שתאפשר לחברות בעלות מודל זכיינות כשל מקדונלד'ס להגדיר את הזכייניות כמעסיקות־שותפות למותגים. ההחלטה עולה בקנה אחד עם התנהלות הקמפיין.

קורטני אינו מתבייש לדון בהישגי הקמפיין. "זו תנועת העובדים הראשונה שהצליחה לסחוף את האומה אחריה בימי חיי", אמר. "הקמפיין שינה את השיח על שכר, ועל מה שאנשים זקוקים לו למחייתם. שכר של 15 דולר נהפך לקריאת הקרב החדשה של העובדים".

מדינת ניו יורק והערים לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וסיאטל כבר החילו שכר מינימום של 15 דולר, ובשיקגו וקנזס סיטי שכר המינימום הוא 13 דולר. בערים רבות אחרות, שכר המינימום גבוה מהרמה הפדרלית. גם ועידת המפלגה הדמוקרטית שילבה במצע הבחירות שלה יעד לשכר מינימום של 15 דולר.

קורטני אמר כי כמה רכיבים חיוניים תרמו להצלחות אלה. "הקמפיין הצליח לשכנע כי עובדים מוכנים להתנגד ולשבות, ובתמיכת איגוד גדול ומשאבים, הוא יוכל לחולל שינוי משמעותי בחייהם של אנשים עובדים. התנועה כבר סייעה ל–11–12 מיליון איש לקבל העלאה בשכר מאז 2012", הוא אומר.

המסר שלו למקדונלד'ס הוא: "אנחנו רוצים שתנקטו גישה אחרת, מודרנית ומתקדמת. שתיהפכו לגיבורים של הדור הזה באמצעות הוצאת אנשים ממעגל העוני ותסייעו לאנשים להשתכר מספיק כדי להרשות לעצמם ארוחת ביג מק, ולא רק ארוחת חיסכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker