פרשנות |

מנכ"לית יאהו מריסה מאייר שוב בהיריון - האם זה צריך לעניין אותנו?

התשובה העקרונית לשאלה שבכותרת היא לא. אך מאייר היא דמות ציבורית שהריונה הראשון העלה לכותרות נושאים חשובים אודות חופשות לידה ומדיניות עבור נשים במקומות עבודה - והריונה השני צפוי להציף כל זאת שוב

מיכל רמתי
מיכל רמתי

מנכ"לית יאהו, מריסה מאייר, הכריזה כי היא בהיריון עם תאומות זהות, ומועד הלידה ככל הנראה יהיה בדצמבר. מאייר אמרה כי כמו בהריונה הקודם, אין בכוונתה לקחת חופשת לידה ארוכה. "כיוון שזהו זמן ייחודי בשינוי שעוברת יאהו, אני מתכוונת להתייחס להיריון וללידה כפי שעשיתי עם בני לפני 3 שנים: לקחת מעט ימי חופש מהמשרד, ולעבוד בכל התקופה", כתבה מאייר בבלוג החברה ביום שלישי.

מאייר, בת 40, הייתה בהיריון כאשר הצטרפה ליאהו כמנכ"לית ביולי 2012, וילדה את בנה בספטמבר באותה השנה. גיוסה כשהיא בהיריון עשה כותרות באותה עת, כאשר רבים מיהרו להצהיר על ניפוץ תקרת זכוכית נוספת - יש שיאמרו, מוקדם מדי.

מאייר עבדה מהבית לאחר הלידה הראשונה, וחזרה למשרד כעבור שבועיים. גישתה לאימהות הציתה דיון בנוגע – האם היא מסייעת או פוגעת במעמדן של נשים במקום העבודה?

מצד אחד, נשים רבות זעמו על הציפייה העולה לכאורה מהדוגמה שמציבה מאייר: שנשים שרוצות קריירה לא יקחו חופשת לידה ממושכת. אך מנגד, לא נראה שמאייר עצמה מציבה ציפייה שכזו. למשל, אחד המהלכים המוקדמים שלה היה להורים טריים ב-2013. השינויים מ-2013 מאפשרים לאימהות טריות לקחת חופשת לידה בתשלום עד סכום של 16 שבועות, ולאבות טריים 8 שבועות. בעבר, אמהות היו יכולות לקבל 8 שבועות חופשת לידה, ואבות כלל לא.

מריסה מאייר, מנכ"לית יאהוצילום: אי־פי

אך , אף הוא ב-2013, הצית זעם ציבורי רב, כאשר מבקרי ההחלטה טענו כי היא תקשה במיוחד על הורים עובדים. הדיווחים כי מאייר שילמה על הקמת פעוטון אישי צמוד למשרדה החריפה את הביקורות עוד יותר, שכן מרבית הנשים אינן יכולות להרשות לעצמן להביא את פעוטותיהן עימן לעבודה, וכך להמשיך לעבוד מהמשרד, ונאלצות לקחת יותר זמן בבית.

עצם העובדה שהיריונה ולידתה של מאייר זכו לתשומת לב כה רבה היא נקודה נוספת לביקורת – לרוב כאשר מנכ"ל גבר מצפה לילד, העולם בקושי יודע על כך, ודאי לא דן בכך בפרוטרוט. אחת הסיבות לכך היא שאין ציפייה חברתית לכך שהדבר יפגע כהוא זה בתפקודו כמנכ"ל – לרך הנולד יש אמא שתטפל בו. בדומה, אינן זוכות ליחס דומה. אם מנכ"ל גבר ייקח חופשת לידה, אם נשמע על כך כלל, לא ברור שזה יהיה בטון חיובי, ורוב הסיכויים שלא יהיה זה יותר מאשר קוריוז. כשאשה לוקחת חופשת לידה, עולות לעתים תהיות מיושנות האם היא מסוגלת למלא תפקידה והאם מקומן של נשים בקומת ההנהלה. כשהיא לא לוקחת חופשת לידה, יש עליה ביקורת שלא פינתה זמן מספיק לאמהות.

גם מגמה זו מתחילה להשתנות, בין היתר הודות לבולטות של דמויות כמאייר וכן שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שהדגישה פעמים חוזרות ונשנות עד כמה הקריירה שלה התאפשרה הודות לבן זוגה המנוח, דייב גולדברג, שכמו בעלה של מאייר זקארי בוג, היה משקיע הון סיכון, אך היה בעל תפקיד מרכזי בניהול הבית וגידול הילדים ( בתאונה בעת שהמשפחה שהתה בנופש).

פייסבוק מיישמת רעיון זה: נשים וגברים בפייסבוק זכאים כל אחד ל-4 חודשי חופשת לידה בתשלום, וחופשה זו אינה מותרת אך ורק על הנייר, אלא זוכה לגיבוי מלא של הנהלת החברה ותרבות החברה, שאינה מענישה את מי שמנצלים חופשה זו, אלא להיפך. פייסבוק אף הרחיבה מדיניות זו עבור פרילנסרים ועובדי קבלן שעובדים עבור פייסבוק בארה"ב, עם מענק לידה בסך 4,000 דולר להורים טריים שאינם זכאים לחופשת לידה בתשלום ממעסיקיהם, כדי לאפשר להם לקחת בכל זאת חופשת לידה.

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, שם את עצמו בכותרות כאשר בדומה למאייר, כי הוא עומד להפוך לאב טרי לבת. צוקרברג הכריז על כך בפוסט בפייסבוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker