לקראת סוף כהונתו: אובמה מנסה לחזק את זכויות העובדים

לאחר שלא הצליח להעביר חקיקה משמעותית להגנה על זכויות עובדים, אובמה מנסה לבצע את השינויים בשקט, באמצעות מינויים לבתי המשפט ולסוכנויות הממשל, וצווים נשיאותיים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בשקט בשקט, לקראת סוף כהונתו השנייה, הממשל של ברק אובמה, נשיא ארה"ב, החל בקמפיין אגרסיבי להשבת הגנות על עובדים שנשחקו על ידי אקטיביזם חקיקתי של תאגידים, רשויות מקומיות שמרניות והתפתחויות כלכליות בעשורים האחרונים.

בחודשייים האחרונים בלבד השיק הממשל סדרת שינויים ברגולציה, בהם חוק שיאפשר למיליוני אמריקאים נוספים להיות זכאים לתשלומי שעות נוספות, והנחיות חדשות לפיהן עובדים רבים המוגדרים כעובדי קבלן אינם למעשה כאלה, ולפיכך זכאים לזכויות נוספות.

לפני קצת יותר משבוע, ערכאת ערעורים פדרלית אישרה תקנה המעניקה לכמעט 2 מיליון מטפלים סיעודיים זכויות לשכר מינימום ולשעות נוספות. ביום חמישי קיבלה מועצת יחסי העבודה הלאומית החלטה חשובה המקלה על עובדים בקבלניות משנה וזכייניות להתייחס לחברות המעסיקות אותן כאל מעסיקות לכל דבר.

"מהלכים אלה הם לדעתי הניסיון המרשים ביותר לעדכן את חוקי העבודה וההעסקה מזה עשורים", אמר בנג'מין סאקס, פרופ' בבית הספר למשפטים של הרווארד ולשעבר יועץ משפטי באיגוד העובדים SEIU, מהאיגודים הגדולים של מגזר השירותים בארה"ב. המטרה, לדבריו, היא "לעמוד בקצב השינויים במבנה שוק העבודה".

נשיא ארה"ב, ברק אובמהצילום: רויטרס

רבים ציפו כי אובמה יפעל בנושא זכויות עובדים מהר יותר וחזק יותר בהתבסס על הבטחותיו במירוץ לנשיאות ב-2008, והתאכזבו כאשר זה לא קרה. איגודי עובדים התלוננו כי לא השקיע מספיק מאמצים בהעברת חוק שהיה מקל על עובדים להתאגד. ליברלים טענו כי קצב מינוי השופטים הפדרליים של אובמה איטי מדי, וכך גם קצב מינוי הנציגים בסוכנויות כמו מועצת יחסי העבודה הלאומית. "האיטיות שלהם בהכנסת האנשים שלהם לעמדות חשובות בכהונה הראשונה עלתה להם בהרבה שנים של פעילות פורה", אמר לורנס מישל, נשיא המכון למדיניות כלכלית, הנוטה לשמאל, על ממשל אובמה. אחרים טוענים גם כי בעודו מקדם זכויות עובדים ביד אחת, הוא חותר תחתיהן באמצעות קידום הסכמי הסחר הבינלאומיים ביד השנייה.

למשל, בנוגע להחלטת המטפלים הסיעודיים: משרד העבודה האמריקאי כתב את התקנה המקורית הפוטרת חברות קבלן מתשלום שכר מינימום ושעות נוספות, כבר ב-1975, כאשר היו רק מעט מטפלים סיעודיים מסוג זה. בעשורים האחרונים מספרם התעצם, והפטור הקטן הפך לבעיה עצומה בלב כלכלת השירותים. ממשל קלינטון הגיש הצעות חוק לביטול הפטור 3 פעמים, אך אלה מעולם לא אושרו. ממשל אובמה ניסה להעביר תקנות חדשות בנושא ב-2013, אך אלה אושרו רק לאחר מאבק משפטי ממושך, בהחלטה משפטית שהוכרעה על ידי מינויים של אובמה לבית המשפטים לערעורים בוושינגטון הבירה. "אנחנו סוף סוף יוצאים מבור של 40 שנה", אמר מישל.

לאחר שהשקיע כמה חודשים ב-2011 בניסיון כושל להגיע להסכם נרחב עם הרפובליקאים, שהצליחו להשתלט על בית הנבחרים האמריקאי בבחירות האמצע של 2010, נראה כי אובמה שינה גישה, והחליט כי ישתמש בכלים העומדים לרשותו ליישום אג'נדה תומכת בעובדים גם ללא תמיכת הקונגרס. הרפובליקאים בקונגרס הכשילו את מאמציו להעלות את שכר המינימום הפדרלי וחוקים נוספים, ואובמה נאלץ להישען למימוש אג'נדה זו על סדרת צווים נשיאותיים ופסיקות של סוכנויות ממשל – שהינם בעלי תוקף קצר טווח יחסית, ופשוטים לשינוי על ידי הממשל הבא. למשל, הצו הנשיאותי של אובמה להעלאת שכר המינימום לעובדי הממשל הפדרלי, אולי משפיע רבות, אך מחליפו יוכל גם לבטלו בקלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker