תגלית הגז של ENI: במצרים ואיטליה חוגגים, בישראל "מתלהטות הרוחות בויכוח הפוליטי"

קלאודיו דסקלצי, מנכ"ל ENI, אמר היום כי תגלית הגז מול חופי מצרים משנה את כללי המשחק באזור; "פיתוח מאגר הגז שגילתה החברה יהיה מהיר ביותר, אנחנו משאירים פתח למכירת נתח מהמאגר"; דובר משרד הנפט של מצרים: ניתן יהיה להפיק גז מהמאגר בתוך 30 חודשים

נדן פלדמן
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מאגר הגז האדיר שגילתה ENI האיטלקית מול חופי מצרים ישנה את חוקי המשחק עבור מצרים והמזרח התיכון, כך אמר היום (שני) מנכ"ל ENI, קלאודיו דסקלצי, שעה שמניית החברה עולה 1.3% בבורסת מילאנו. דסקלצי אמר עוד כי פיתוח המאגר לא יהיה כרוך בהוצאה כספית גדולה וכי החברה משאירה פתח למכור נתח במאגר הגז לחברה אחרת.

בעיתונות האיטלקית בירכו ביממה האחרונה על תגלית הגז. ב"לה רפובליקה" תיארו אותה כ"חגיגה לענקית האנרגיה האיטלקית בזכות אחת מתגליות הגז הגדולות בעולם". ב"לה סטמפה" ציינו כי ENI תוכל כעת לנצל את המאגר כדי "להוציא לפועל פיתוח מואץ של גילוי הגז ולעשות שימוש אופטימלי של התשתית הקיימת שהקימה החברה, בים וביבשה".

ראש ממשלת איטליה, מתיאו רנצי, בירך את ENI על תגלית הגז ואמר כי "התוצאה המדהימה הזאת נובעת בחלקה מהיחסים בין איטליה למצרים, שלהן שותפות כלכלית אסטרטגית המשרתעת על פני אפריקה כולה. רנצי גם בירך בטלפון את הנשיא המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי, על היציבות האנרגטית שהתגלית צפויה להעניק למצרים בפרט ולאזור כולו.

ובזמן שבמצרים ובאיטליה חוגגים ומברכים, בבלומברג ציינו כי תגלית הגז של ENI  "מלהיטה את הרוחות במערכת הפוליטית בישראל" ומלבה את הויכוח בשאלה כיצד יש לנצל את משאבי האנרגיה של המדינה. "התגלית אינה סוגרת את הדלת ליצוא גז למצרים", אמר לבלומברג אמיר פוסטר מחברת הייעוץ פוסטר גרופ, המספקת שירותי ייעוץ לחברות הגז בישראל. "הביקוש במצרים הוא כ-25% יותר מכפי שהם יכולים להפיק כיום".

נשיא מצרים עם בכירי ENIצילום: בלומברג

דסקלצי ביקר בימים האחרונים במצרים כדי לעדכן את הנשיא א-סיסי בתגלית הגז ונועד גם עם ראש הממשלה המצרי, איברהים מחלב ועם שר הנפט ואוצרות הטבע, שריף איסמאיל.

"זה משנה את חוקי המשחק עבור מצרים… התגלית מאוד חשובה עבורה, אבל גם עבור כל המזרח התיכון במונחים של יציבות אנרגטית", אמר דסקלצי לאתר CNBC. דסקלצי לא ציין מתי הגז שהתגלה יוכל להגיע לשוק הרחב, אולם הסביר שפיתוח המאגר יהיה מהיר בשל הסמיכות של מאגר הגז החדש למתקני העיבוד של ENI.

"המאגר קרוב למתקנים כך שהזמן שיקח עד שהוא יגיע לשוק יהיה מאוד חיובי… זאת חלק מהאסטרטגיה שלנו לבצע חיפושים באזור שבו יש לנו ידע גיאוגרפי מעמיק ואנחנו יכולים לנצל את המתקנים שלנו וזה סימן מאוד חיובי מבחינת עלות הגז", אמר מנכ"ל ENI. "יהיה כאן מסלול מאוד מהיר של פיתוח".

עצמאות גז למצרים

דובר משרד הנפט של מצרים, חמדי עבדל-עזיז, אמר ביום ראשון כי בזכות המאגר החדש, מצרים תוכל להפסיק לייבא גז בתוך חמש שנים. "הממשלה מצפה לאי-תלות של גז בתוך חמש שנים, בסיוע תגלית הגז של ENI", אמר עבדל עזיז לאתר המצרי הממשלתי "אחראם אונליין". הוא הוסיף כי הפקת הגז תוכל להתחיל בתוך 30-36 חודשים.

א-סיסי, שמאז בחירתו לפני 14 חודשים חותר לייצב את מצרים מוכת העוני, האלימות והטלטלות הפוליטיות, יכול לשאוב עידוד רב מההתפחויות בארצו בסוף השבוע האחרון: מלבד חשיפת תגלית הגז האדירה, שתורמת משמעותית ליציבות הכלכלית של מצרים, הוחלט גם על קיום בחירות לפרלמנט, לראשונה זה שלוש שנים, במהלך שמבטא את חיזוק היציבות במערכת הפוליטית. הבחירות ייערכו בשני סבבים, באוקטובר ובנובמבר.

בראיון ל"פייננשל טיימס" אמר מנכ"ל ENI כי מצרים לא תצטרך לייבא גז "במשך עשרות שנים". "מצרים יכולה לסמוך על תגלית הגז בעשורים הבאים. הם מצאו אספקה מאוד חשובה לעתיד", אמר דסקלצי. לעיתון האיטלקי "לה רפובליקה" אמר דסקלצי שהחברה משאירה פתח למכור נתח ממאגר הגז, כפי שעשתה במאגר גז אחר במוזמביק. "אנחנו משאירים דלת פתוחה למכירה, שתוסיף ערך ויציבות למאזן הפיננסי של ENI, אולם זה לא יהיה צעד הכרחי".

למרות התגלית - ENI מקצצת בהוצאות

ENI, הנמצאת בבעלות ממשלת איטליה ומוערכת בשווי שוק של 61 מיליארד דולר, פועלת במצרים כבר 60 שנה בתחום הגז והנפט והיא מפיקת האנרגיה הגדולה באפריקה. במצרים היא מפיקה מדי יום 200 אלף חביות נפט, וביוני חתמה על עסקה עם ממשלתו של הנשיא עבד א-סיסי בסכום של 2 מיליארד דולר. העסקה תאפשר לחברה לבצע חיפושי גז ונפט בסיני, בתעלת סואץ, בים התיכון ובדלתא של הנילוס.

אולם הנפילה במחירי הנפט ושוק האנרגיה הצפוף הכבידו השנה על ENI. החברה נאלצה לקצץ בדיבידנד ולהקטין את היקף ההשקעות שלה ב-17% עד 2018.

בראיון לבלומברג הבהיר דסקלצי כי פיתוח המאגר לא יהיה כרוך בהוצאה כספית גדולה או בגיוס הון מיוחד משום שמאגר הגז נמצא בסמוך לתשתיות ומתקנים קיימים של ENI. כמו כן ציין כי התגלית תמנע קיצוץ נוסף בדיבידנד למשקיעים.

דסקלצי, שמונה למנכ"ל לפני כשנה ומאז הוביל את החברה לגילוי מאגר גז גדול במוזמביק, הביע ביטחון באשר לשאלת הכדאיות הכלכלית של המאגר המצרי, על רקע הנפילה במחירי הנפט והסחורות ושובה הצפוי של איראן לשוק הבינלאומי. "הגז הזה מיועד לשוק המקומי, עם מחירים שמנותקים ממחירי הנפט… לגז יש עתיד גדול בשל האילוצים הסביבתיים. יעדי הסביבה החדשים בנוגע לפליטות יתנו לגז יותר עוצמה משום שאנרגיה חלופית עם גז היא העתיד של מערכת האנרגיה. אני מאוד אופטימי בנוגע לשוק הגז", אמר ל-CNBC.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker