מי אחראי למפולת בבורסה ולפיצוץ בטיאנג'ין? סין מצאה את האשמים

הממשל הסיני החליט להפסיק לרכוש מניות בניסיון לעודד את הבורסות, ובמקום זאת מתמקד בענישת מי ש"מערערים את יציבות השוק"

סוכנויות הידיעות

הרשויות בסין עצרו 197 אנשים בחשד כי הפיצו שמועות ברשת לגבי המפולת בשוקי המניות והפיצוצים הקטלניים בטיאנג'ין, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית הסינית, שינחואה. בין העצורים נמצאים עיתונאי ובכירים בבורסות.

הממשל הסיני מנסה לשלוט באופן הדוק במידע שמתפרסם ברשת, וכבר תבע בעבר גולשים על כך שהפיצו שמועות באינטרנט. השמועות שבגינן נערכו המעצרים הפעם כוללות סיפור על אדם שהתאבד בקפיצה מגג בבייג'ין בגלל המפולת בבורסה, ודיווחים לפיהם בטיאנג'ין נהרגו 1,300 אנשים ולא 150 כפי שדיווחה התקשורת הרשמית. בנוסף, "נפוצו שמועות מסיתות לגבי הטקסים הקרבים ובאים לציון 70 שנה לסיום מלחמת העולם השניה", נכתב בשינחואה. 

העיתונאי שנעצר, ונג שיאולו, מואשם ב"הפצת מידע שקרי" על המפולת בשווקים. לפי הדיווח בשינחואה, הוא הודה בכך שכתב דיווחים שקריים על המפולת בהתבסס על דברים ששמע ועל ניחושים שלו מבלי לאמת את המידע.

העיתונאי והעצורים האחרים עלולים לקבל עונש מאסר של שלוש שנים - העונש המירבי על הפצת שמועה שדווחה 500 פעמים או נצפתה באינטרנט 5,000 פעמים, לפי חוק שנחקק ב-2013. בשנה שעברה נשפט הבלוגר קין ז'יהוי לשלוש שנות מאסר על הפצת שמועות.

בנפרד, דיווח היום העיתון "פייננשל טיימס" כי ממשלת סין החליטה להפסיק את ניסיונותיה לעודד את הבורסות באמצעות רכישת מניות, ובמקום זאת הגבירה את מאמציה להעניש אנשים ש"מערערים את יציבות השוק".

מגרש המכוניות החדשות שהושמדו בנמל טיינג'יןצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker