השבוע בוול סטריט: השוק האמריקאי מוכן להעלאת ריבית?

סטנלי פישר כבר אותת בסוף השבוע כי העלאת הריבית בארה"ב תתאפשר עוד השנה ואולי כבר בחודש הבא. שורה של נתוני מקרו בארה"ב יעידו אם השוק האמריקאי מוכן לכך

ישראל פישר

אחרי השבוע הסוער שעבר על השווקים, המשקיעים צפויים להתמקד בנתונים שיפורסמו בארה"ב, שיעידו אם הבנק הפדרלי במדינה עשוי להעלות את הריבית במדינה בפגישה שתסתיים ב-17 בספטמבר. במקביל, יעקבו בעולם אחרי השינויים הכלכליים בסין כדי לראות אם הטלטלה בשוק תימשך גם השבוע. מחר בורסת לונדון תישאר סגורה בשל חופשת הקיץ בבנקים.

המסחר בבורסות וול סטריט התאפיין ביום שישי במסחר דל, שנסגר במגמה מעורבת על רקע המשך חוסר הודאות לגבי עיתוי העלאת הריבית בארה"ב. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.3% בדרכו לעלייה שבועית של 2.6%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.1% אך עלה בסיכום שבועי ב-1.1%. מדד S&P 500, אשר רשם בימים רביעי וחמישי את הזינוק הדו-יומי החד ביותר מאז שנת 2009, נסגר היום בעלייה של פחות מ-0.1%. המדד נמצא בדרכו לנפילה חודשית של כמעט 6% - החודש הגרוע ביותר מאז שנת 2012.

ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה החודשי שיעניק הצצה למצב שוק העבודה בארה"ב. אנליסטים חוזים כי שיעור האבטלה בארה"ב יגיע ל-5.2% - שיעור האבטלה הנמוך ביותר בארה"ב מאז אפריל 2008 – לפני פריצת משבר הסאב-פריים שטילטל את הכלכלה העולמית. מספר המשרות שיוספו לשוק העבודה האמריקאי באוגוסט צפוי להגיע לכ-220-225 אלף.

ג'נט ילןצילום: אי־פי

נתון נוסף שנכלל בדו"ח התעסוקה הוא השכר השעתי הממוצע שמקבלים העובדים בארה"ב. אחד מהגורמים לקיפאון באינפלציה במדינה הוא כי השכר הממוצע בארה"ב אינו עולה ברמה מספיקה, מה שמונע מהעובדים להגדיל את הרכישות שלהם. אם תירשם עלייה איתנה בשכר השעתי, ייתכן כי הבנק הפדרלי יראה בכך איתות ל"יציבות אינפלציונית" שלה הוא ממתין כדי להעלות את הריבית.

בארה"ב יפורסמו השבוע גם כמה מדדי מנהלי רכש, שיעידו על פעילות הייצור במדינה, שעל פי התחזיות נמצאת במגמת התחזקות. פרסום דו"ח הפרודוקטיביות ביום רביעי צפוי להעיד על התחזקות ענף הייצור בארה"ב במחצית הראשונה של 2015.

גם בסין יפורסם השבוע מדד מנהלי הרכש של קאישין, שאחרי שפורסמו הנתונים הראשוניים שלו לאוגוסט ביום שישי שעבר, החלה המפולת בבורסה המקומית. הנתונים שפורסמו ב-21 באוגוסט הצביעו כי מדד מנהלי הרכש של קאישין ומרקיט בתחום הייצור הגיע ל-47.1 נקודות – מה שמצביע על התכווצות משמעותית בייצור. אנליסטים מעריכים כי הנתונים שיפורסמו ביום שלישי יהיו דומים, אך אם יפורסמו נתונים מאכזבים, גם ההתערבות המסיבית של הממשל הסיני בשוק המניות במדינה לא תצליח לעצור את הירידות במדדים.

בגוש היורו תפורסם השבוע החלטת הריבית, שצפויה להישאר ללא שינוי. נתוני אינפלציה שיפורסמו השבוע ביבשת הקלאסית יראו ככל הנראה כי המחירים ממשיכים ללכת – מה שמאלץ את הבנק המרכזי בגוש היורו לנקוט בצעדים מקלים נוספים כדי להילחם בלחצים הדפלציוניים.

"נראה כי הקשר בין אינפלציה לפעילות ריאלית בגוש היורו התחזק באחרונה", כתב בנייר שחולק בסוף השבוע בוועידת הנגידים בג'קסון הול, ויטור קונסטנסיו , סגן נשיא הבנק המרכזי של אירופה. "המדיניות שבה אנחנו נוקטים מאפשרת לסגור את פער התפוקה, אנחנו יכולים לסמוך על ההשפעה של הצעדים כדי שתעלה את שיעור האינפלציה קרוב יותר ליעד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker