פישר מתכונן להעלאת ריבית ולא נבהל מהמשבר הסיני

סטנלי פישר נאם אתמול בוועידת ג'קסון הול ובה רמז כי הריבית תתחיל לעלות באופן הדרגתי כבר השנה והוסיף כי הבנק הפדרלי "עוקב מקרוב" אחרי ההתפתחויות בסין, שעד כה לא השפיעו באופן משמעותי על החלטת הריבית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האינפלציה בארה"ב תתחיל ככל הנראה לעלות אחרי שייעלמו הלחצים מכיוון הדולר, מה שיאפשר לבנק הפדרלי להתחיל להעלות בהדרגה את הריבית, כך אמר אתמול (שבת) סגן יו"ר הבנק הפדרלי בארה"ב, סטנלי פישר – שהיה בעבר גם נגיד בנק ישראל – בנאום בוועידת ג'קסון הול תוך כדי שהוא נזהר שלא להגיב בהגזמה להאטה אפשרית בסין.

פישר נזהר מלהגיד שהבנק הפדרלי בארה"ב יעלה את הריבית כבר בפגישת המדיניות הקרובה שתיערך ב-16-17 בספטמבר. ואולם הוא אמר כי הגורמים המובילים לירידת מחירים בארה"ב כמו הדולר המתחזק, מחירי הנפט הנמוכים ושוק העבודה הרפוי, מתחילים להיעלם.

הביטחון הזהיר של פישר ושל נגיד הבנק המרכזי של בריטניה, מארק קרני, שדיבר בוועידה לצדו של פישר, מראה כי לפחות שני בנקים מרכזיים בעלי חשיבות משמעותית מנסים להתבונן אל מעבר לאירועי השבוע שעבר בשווקים שאופיינו בתזזיתיות בעקבות החששות מהאטה משמעותית בכלכלה הסינית.

סטנלי פישר בוועידה בג'קסון הולצילום: רויטרס

"בהתחשב ביציבות הנראית של תחזיות האינפלציה, קיימת סיבה טובה להאמין שהאינפלציה תעלה על רקע התפוגגות הכוחות ששומרים על המחירים נמוכים", אמר פישר בוועידת נציגי הבנקים המרכזיים בג'קסון הול, וויומינג.

"כשאינפלציה נמוכה, אנחנו נוכל ככל הנראה להעלות אותה בקצב הדרגתי", הוא הוסיף. "ואולם, בגלל שמדיניות מוניטרית משפיעה על הפעילות הריאלית בעיכוב משמעותי, אנחנו לא צריכים לחכות עד שהאינפלציה תחזור לשיעור של 2% כדי להתחיל במדיניות מצמצמת".

בנקים מרכזיים וממשלות בכל העולם ממתינים להחלטת הבנק הפדרלי – החלטה שיכולה להחליש מטבעות זרים ולהפעיל לחץ נוסף על שווקים מתעוררים שמתנדנדים כבר עכשיו אחרי השבוע הסוער שעבר על שוקי המניות בעולם.

בו בזמן, נאבקים פישר, קרני ומקבלי החלטות נוספים עם רמות האינפלציה נמוכות בעולם ומכירים בכך שקצב הגלובליזציה המהיר ברבע המאה האחרונה מקשה על מדינות בודדות להעלות את האינפלציה.

"יש כוחות עמוקים, מתמשכים ומחזוריים שפועלים להורדת האינפלציה בכלכלה העולמית", אמר קרני שהוסיף שהכוחות האלה מקשים על הבנקים המרכזיים בלונדון, וושינגטון ובכל מקום אחר להגיע ליעדי האינפלציה שהם הציבו כמטרה מרכזית.

הבנק הפדרלי הצהיר כי הוא רוצה שיהיה קיים ביטחון סביר כי האינפלציה, שתקועה כבר כמה שנים מתחת ליעד של 2%, תתאושש בטווח הבינוני. ואולם העלייה במחירים עלולה להיבלם אם ההאטה בסין וירידת מחירי הסחורות בעולם יגררו אחריהם את הכלכלה העולמית.

"כרגע אנחנו עוקבים באופן קרוב יותר מתמיד אחרי ההתפתחויות בכלכלה הסינית ואחרי ההשפעה המעשית והאפשרית על כלכלות אחרות", אמר פישר המקורב ליו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן.

מדד האינפלציה שאליו מעניק הבנק הפדרלי את תשומת הלב הרבה ביותר ירד ביולי ל-1.2% - שפל של יותר מארבע שנים. פישר אמר כי התחזקות הדולר בעולם שנמשכת כבר שנה תרמה לחולשה באינפלציה וכי היא עשויה לרסן את הצמיחה בארה"ב ב-2016 ואפילו ב-2017 – וזו סיבה מרכזית שבגללה צריכים "להתקדם בזהירות" בכל הקשור להעלאת ריבית.

בראיונות טלוויזיה מאולתרים שהעניק פישר ביום שישי, הוא אמר כי מוקדם מדי לקבוע אם הבנק הפדרלי יחליט בספטמבר על העלאת הריבית הראשונה זה כמעט עשור. בשווקים התייחסו לדבריו של פישר שאיתות לכך שצעדי ההידוק של הבנק הפדרלי יתחילו כבר השנה.

בעוד שהבנקים המרכזיים ביפן, סין ובאירופה מנהיגים מדיניות מוניטרית מקלה ומשחררים לשוק תמריצים כדי להילחם בדפלציה ולהגביר את הצמיחה, הבנק המרכזי של בריטניה, כמו הבנק הפדרלי בארה"ב, שוקל מתי אפשר להתחיל להנהיג מדיניות מצמצמת.

קרני אמר כי האטה בסין יכולה היתה לפגוע עוד יותר באינפלציה בבריטניה, אך זה לא קרה נכון לעכשיו, מה שמשנה את עמדת הבנק המרכזי בנוגע לעיתוי האפשרי של העלאת הריבית בממלכה. כלכלנים חוזים כי הריבית בבריטניה תתחיל לעלות ברבעון הראשון של השנה הבאה.

"ההתפתחויות "לא צפויות לשנות את תהליך העלאת הריבית שאמור היה להיות מוגבל והדרגתי ולהפוך אותו לזעיר ובלתי נראה", אמר קרני בוועידה שטען כי המדיניות של הבנק המרכזי בבריטניה תהפוך לבהירה יותר לקראת סוף השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker