יעקב פרנקל: דחיית העלאת הריבית בארה"ב רק תחריף את הדרמה בשווקים

"אם אתה מחליט לדחות משהו שתכננת לעשות, אתה מותיר את הרושם כי המצפן שלך מורה על משהו שונה מכפי שגרמת לשווקים להאמין", אמר נגיד בנק ישראל לשעבר המשמש כיום כיו"ר הפעילות הבינ"ל של ג'יי.פי מורגן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

יעקב פרנקל, נגיד בנק ישראל לשעבר המשמש כיום כיו"ר הפעילות הבינלאומית של בנק ג'יי.פי מורגן צ'ייס, הזהיר כי אם הבנק הפדרלי יחליט לדחות את העלאת הריבית בארה"ב עקב התנודות החריפות בשווקים וסימני ההאטה בכלכלת סין, הדבר רק יחריף את הדרמה בשווקים.

"אם אתה מחליט לדחות משהו שתכננת לעשות, אתה מותיר את הרושם כי המצפן שלך מורה על משהו שונה מכפי שגרמת לשווקים להאמין", אמר אתמול יעקב פרנקל בראיון לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" שנערך עמו בסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי בג'קסון הול. דחיית העלאת הריבית רק תגביר את הדרמה בשווקים, הוסיף.

מלבד פרנקל, אישים בולטים נוספים בעולם הביעו אף הם עמדה דומה בימים האחרונים. נגיד הבנק המרכזי של יפן, הרושיקו קורודה, אמר לג'ורנל בראיון ביום רביעי כי העלאת הריבית בארה"ב תאותת על כך שלבנק הפדרלי יש אמון בהמשך התאוששות כלכלת ארה"ב. "זה טוב לא רק לכלכלת ארה"ב, אלא גם לכלכלה העולמית, ובכלל זה כלכלת יפן", אמר קורודה.

שר האוצר של אינדונזיה ונגיד הבנק המרכזי של ניו זילנד אף הם הביעו תמיכה בהעלאת הריבית בארה"ב, בטענה כי הדבר יסייע להיחלשות מטבעות בעולם מול הדולר ויצמצם את חוסר הוודאות שתורמת לתנודתיות בשווקים הפיננסים.

מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי אמרו בחודשים האחרונים כי בכוונת הבנק המרכזי להעלות כבר השנה את הריבית בארה"ב - לראשונה זה כמעט עשור - אולם טרם החליטו על העיתוי המדויק. עד לתנודות החריפות האחרונות בשווקים, העריכו משקיעים וכלכלנים כי העלאת הריבית עשויה להתבצע בפגישת הבנק הפדרלי בחודש הבא, אולם המשבר בשווקים חיזק את הקולות המצדדים בדחיית העלאת הריבית.

נשיא הבנק הפדרלי של ניו יורק, ויליאם דאדלי, הנחשב למקורב ליו"ר ג'נט ילן, אמר ביום רביעי כי יש כעת פחות הצדקה להעלאת הריבית בישיבת הבנק הפדרלי ב-16 וב-17 בספטמבר. לדבריו, הסיכונים לתחזית לכלכלת ארה"ב גברו במידת מה עקב התנודות החריפות בשווקים הפיננסים העולמיים, ההאטה בצמיחת כלכלת סין ונפילת מחירי הסחורות.

"נכון לרגע זה, ההצדקה להחלטה להתחיל בתהליך הנורמליזציה בפגישת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) בספטמבר, נראית לי פחות משכנעת משהיתה לפני מספר שבועות", אמר דאדלי. עם זאת, הוא ציין כי תנודתיות קצרת טווח בשוקי המניות לא צפויה להשפיע על הצריכה הפרטית בארה"ב. "שוק המניות באמת צריך לזוז הרבה ולהישאר שם כדי שיהיו לכך השלכות על כלכלת ארה"ב", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום