הקשר בין נדידת "צבי הים" לקריסת השווקים

מוחות סינים מבריקים במגזר הפיננסים בחו"ל שכונו 'צבי ים', הוחזרו לסין לפני כמה שנים כדי לבצע רפורמה בשווקים; אולם דווקא כשהשוק נזקק להם יותר מתמיד, רובם כבר עזבו בגלל העדר השפעה, חוסר קידום ושכר נמוך

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

בשיאו של המשבר הפיננסי ב-2008, בזמן שבוול סטריט קיצצו משרות, סין ניצלה את האנדרלמוסיה כדי למשוך אליה את המוחות הפיננסיים הסינים הטובים ביותר מחו"ל כדי שיסייעו לבצע רפורמה בשוקי המניות שלה.

בקיץ 2015, רשות ני"ע הסינית (CSRC) נזקקה להם יותר מתמיד; גאות בשווקים שנמשכה שנה קרסה בתוך כמה שבועות, והממשל היה נואש בנסיונות לבלום את הקריסה. אולם המוחות הטובים והמבריקים ביותר, שמכונים בסין "צבי ים", כבר עזבו לטובת השוק הפרטי, מאוכזבים ומפוכחים.

בכיר לשעבר ב-CSRC, אחד מתוך קבוצה של 20 מוחות חוזרים, נזכר בקריאה של הרשות לני"ע בסין לחזור כדי "להקריב למען המולדת".

בורסה באסיה
צילום: אי-פי

"העברנו את המשפחות שלנו חזרה לסין ו-ויתרנו על משכורות גבוהות, בגלל שרצינו לתרום למדינה", אמר. הוא ציין כי הקבוצה נשלחה להכשרה מיוחדת בז'ינגנגשן, בסיס לשעבר של תנועת המהפכה של מאו טסה טונג בזמן מלחמת האזרחים הסינית.

אולם האידיאליזם נהפך במהרה לציניות. השכר שלהם היה זעום בהשוואה למה שהם יכלו להרוויח במגזר הפרטי, ונראה שב-CSRC לא העריכו אותם. "עברו כמה שנים, ואיש מאיתנו לא קודם", אמר הפקיד. "חלק מאיתנו אפילו לא קיבל תפקיד מוגדר", אמר הבכיר.

"בדיוק כשהם נזקקו לאנשים עם נסיון מקומי ובינלאומי, האנשים האלה הועזבו", אמר ליו לי גאנג, כלכלן בחברת ANZ. ב-CSRC לא הגיבו לבקשות לתגובה.

אלה שעזבו כוללים את טאנג שיאדונג, לשעבר בכיר בקבוצת הבנקאות ההולנדית ABN אמרו, ששימש במספר תפקידים ב-CSRC כולל יישום רפורמות למשקיעים זרים; לי בינגטו ממחלקת המימון הבינלאומי של ג'יי.פי מורגן, שהצטרף לועדת התכנון של CSRC; וליו דנגפן, לשעבר סטודנט של חתן פרס נובל לכלכלה רוברט שילר, שעמד בראש המחלקה לחדשנות של CSRC. איש מהם לא השיב לבקשות לתגובה.

עובדים ב-CSRC שדיברו עם רויטרס הצביעו על הגל המתעצם של התפטרויות ב-12 החודשים האחרונים במנגנון הרגולציה, בדיוק כשהוא נזקק לייעוץ יותר מתמיד. "כמעט בכל שבוע יש אנשים שמגישים מכתבי התפטרות", אמר עובד בבורסת שנחאי. "ונראה שקצב האנשים שעוזבים רק גובר".

מנהלי השקעות סיניים אומרים שהנטישה הזאת הותירה את השווקים הסינים בידיהם של אנשים שלא מבינים את השווקים. "אין שם את אותה רמת התמחות שהיתה בשנים האחרונות", אמר סוחר נגזרים בכיר בבנק זר בהונג קונג. לדבריו, זה הוביל לצעדי מדיניות מוטעים ולא יעילים כמו הסנקציות על מכשירי נגזרים ומסחר "זדוני" בשורט שיש הסבורים שרק הגביר את מכירת הנכסים הפיננסיים.

"זה לא שהם לא חכמים", אמר בכיר בקרן השקעות גדולה שמנהל קשר שוטף עם CSRC. "ההבדל הוא שאין להם התמחות בפיננסים". נציג ב-CSRC שעדיין עובד ברשות אמר שרגולטורים לא הבינו את חשיבות השימוש במרג'ין - הלוואות לצורך השקעה ספקולטיבית במניות - שרבים הזהירו שהן עלולות לערער את השווקים.

CSRC גם סופג ביקורת על רפורמה גרועה שביצע בענף ההנפקות הראשונות לציבור (IPO). הוא פתח מחדש את הענף בתחילת 2014 אחרי שנה שבה לא הותרו הנפקות, אבל הפעם בכפוף להנחיות תמחור חדשות שלא במתכוון שאבו כספים מהשוק הרחב יותר. אחרי שנטען כי לזינוק בהנפקות החדשות הקיץ יש חלק בהתרסקות השווקים, CSRC השעה אותן פעם נוספת, הפעם ללא הגבלת זמן.

כשלונות כאלה פגעו באמינות של הממשל, בעיקר בקרב משקיעים שבטחו בו שיחלץ את השוק ביולי ונכנסו אליו חזרה. הממשל הזרים 900 מיליארד יואן (140 מיליארד דולר) למניות, אבל המדדים המשיכו ליפול אחרי הפסקה קצרה, מחקו את כל הרווחים השנה וערך של יותר מ-4.5 טריליון דולר בשווי שוק - יותר מכל התמ"ג של גרמניה. ההתערבות הגדולה גם פגעה באמינות של ההתחייבות לבצע רפורמה פיננסית.

נציגי ממשל לשעבר ציינו שרוב המוחות החוזרים עזבו את CSRC בגלל תסכולם מהעדר ההשפעה שלהם על מדיניות, הזדמנויות מוגבלות לקידום ושכר נמוך. אחרים ציינו גם טינה כלפי קולגות. כמה מהם למעשה חויבו לפרוש מהרשות בשל השלכות קמפיין המאבק בשחיתות של הממשל, שהוביל בין היתר לקיצוץ בשכר בכירים ומאבק בעובדים שמעבירים את משפחתם ונכסיהם מעבר לים במקרה שהעובד נעצר.

"הם יכולים לקבל שכר גבוה בחו"ל, בסיכון נמוך יותר ובתגמול גדול יותר. אז למה לא?", אמר אוליבר רויי, פרופסור למימון בבית הספר הבינלאומי למנהל עסקים סין-אירופה בשנחאי.

שי ג'ינפינג וברק אובמהצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ