סין חוקרת: מי אחראי לקריסה? עתידו של ראש הממשלה בסכנה

הרשויות בסין חוקרות עובדים לשעבר ברשות הרגולטורית ובבנק השקעות, אף שמומחים אומרים כי הממשל עצמו, שעודד את העליות בשווקים, הוא האשם האמיתי

בלומברג
סוכנויות הידיעות
בלומברג
סוכנויות הידיעות

לאחר שהמפולת בשבוע האחרון מחקה כמעט 5 טריליון דולר משוק המניות הסיני, הרשויות בסין מחפשות שעיר לעזאזל, ומתחילות לחקור מי אשם בנפילת השווקים. "פייננשל טיימס" מדווח כי חילופי ההאשמות האלה עלולים לעלות לראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, בכסאו.

הרשויות הודיעו כי יפתחו בחקירה בחשד לרשלנות בשוק המניות ביום שלישי, בזמן שהתקשורת הסינית ניסתה עדיין להסביר את הירידות וסוכנות הידיעות הממשלתית שינחואה קראה "לטהר" את שוקי ההון. שירות החדשות גם ציטט חוקר מהבנק המרכזי של סין, אשר ייחס את הנפילות בשוקי העולם להעלאת הריבית הצפויה בארה"ב.

בורסת שנחאי צנחה ביותר מ-40% מהשיא שלה, לאחר שחששות לגבי מצב שוק המניות הסיני קטעו רצף עליות של כמה חודשים, שאותו עודדה התקשורת המקומית. הרשויות בסין האשימו שוב ושוב ספקולנטים וגורמים זרים שביצעו מניפולציות בשוק מאז שהחלו הירידות ביוני והובילו בכירים להשיק תוכנית חסרת תקדים לעידוד שוק המניות.

כעת, לאחר שהתוכנית הושעתה, הממשל פתח בסבב חדש של האשמות וחיפוש אשמים. "הרשויות היו מעורבות מדי בשוק המניות, וכעת הן מנסות להעביר את האחריות למישהו אחר", אמר הו שינגדו, פרופסור לכלכלה במכון בייג'ין לטכנולוגיה. "למעשה, הן חייבות להיות אחראיות למשבר בשוק. אלה הרשויות שמנסות לפעול כשופט וכשחקן בו זמנית".

המשטרה חוקרת אנשים שקשורים לרשות הרגולטורית של סין, וכן לבנק ההשקעות סיטיק ולמגזין קאיג'ינג, בחשד לעבירות שונות, בהן מסחר לא חוקי בניירות ערך והפצת מידע מוטעה, לפי שינחואה. החקירה מופנית כלפי גורמים הקשורים לרשות הרגולטורית, בהם עובד לשעבר, בחשד למסחר לפי מידע פנים וזיוף מסמכים רשמיים. שמונה עובדים בסיטיק חשודים במסחר לא חוקי בניירות ערך ועובדים בקאיג'ינג נחקרים בחשד לזיוף והפצה של מידע מוטעה לגבי מניות וחוזים עתידיים. בהודעה לבורסה אמרה היום סיטיק כי לא קיבלה שום הודעה הקשורה לדו"ח, וכי החברה פועלת כרגיל. בקאיג'ינג אישרו כי כתב של המגזין זומן לחקירה.

ראש ממשלת סין לי קצ'יאנגצילום: אי־פי

לדברי הו ממכון בייג'ין לטכנולוגיה, העובדה שהממשלה עודדה את העליות סייעה לדחוף את השוק מעלה עד לרמה לא הגיונית. "הרשויות נושאות באחריות הגדולה ביותר למשבר, משום שהן ניסו לקדם את השוק באמצעות התערבות ועידוד הציבור לקחת חלק בטירוף של שוק המניות", אמר.

אף שהממשל מנסה להטיל את האחריות על גורמים אחרים, המפולת בבורסה הסינית מזעזעת גם את המפלגה הקומוניסטית, ואף מאייימת על עתידו הפוליטי של ראש הממשלה, לי קצ'יאנג, כך דיווח היום "פייננשל טיימס" מפי אנליסטים ומקורבים למפלגה.

לפי הדיווח, הנושא המדובר ביותר בחוגים המקורבים למפלגה הוא מעמדו של לי. מומחה לפוליטיקה סינית אמר לעיתון כי אם הנשיא שי ג'ינפינג יצטרך שעיר לעזאזל, "לי יצטרך לשלם את החשבון". גורמים מקורבים לשלטון אמרו ל"טיימס" כי לי וסגנו מא קאי היו אדריכלי התוכנית להצלת שוק המניות הסיני בתחילת יולי, כאשר הממשלה נקטה צעדים חסרי תקדים בניסיון לבלום את הנפילות במחירי המניות. בין הצעדים האלה נכללו איסורים על מכירה בחסר (שורט) ועל הנפקת מניות חדשות, וכן רכישת מניות על ידי מוסדות השלטון. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ