כשהעולם כולו נסער מהמפולת בשווקים – התקשורת הסינית לא דיווחה עליה

העיתונים הרשמיים, שעודדו את המשקיעים לקנות מניות, העדיפו לדווח על דברים אחרים; הממשל הורה לתקשורת: "אל תשדרו בהלה, אל תשתמשו במילים טעונות כמו 'נפילה' או 'קריסה'"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בשעה ששוק המניות הסיני צנח בימים האחרונים והוביל למפולת עולמית, ל"פיפל'ס דיילי", עיתון המפלגה הקומוניסטית בסין, היו דברים חשובים יותר לדווח עליהם.

המפולת לא זכתה אפילו לאזכור קטן בעמוד הראשי של העיתון, אשר דיווח על ההתפתחות הכלכלית של טיבט. למעשה, לא היה שום אזכור לשוקי המניות בכל 24 העמודים של העיתון, שבחר במקום זאת לעסוק ביום השנה ה-70 לתבוסה הסינית במלחמת העולם השניה, אשר קרב ובא.

"התחושה שלי היא שהם לא מתכוונים לסבול דיווחים פתוחים יותר בתקשורת הסינית", אמר דיוויד בנדורסקי, עורך האתר צ'יינה מדיה פרוג'קט באוניברסיטת הונג קונג, שכתב רבות על שליטתה של סין בתקשורת. "זה סיפור מאוד נפיץ מבחינה כלכלית עבור סין", אמר. הוא ציין כי באפריל, "פיפל'ס דיילי" היה בין גופי התקשורת שעודדו משקיעים לקנות מניות, מתוך הנחה שהמחירים ימשיכו לעלות, על אף תנודות מפעם לפעם. "אני חושב שלאנשים יש זיכרון ארוך מספיק בכדי לזכור איך זה התחיל".

עמוד הבית של שינחאה, סוכנות הידיעות הממשלתית, דיווח בהרחבה על ביקור של נשיא סין שי ג'ינפינג בטיבט ב-1998, כאשר היה בכיר במחוז במזרח סין. גם במהדורת החדשות של ערוץ הטלוויזיה המרכזי ביום שני בערב לא דווחו הירידות בשוקי המניות.

האתר צ'יינה דיגיטל טיימס, שאוסף נתונים לגבי צנזורה בסין, דיווח כי בחודש יוני נתן הממשל הוראה לא לסקר את שוקי המניות באופן הדוק, בהתאם לקו הרשמי שטוען כי יש למנוע פסימיות או בהלה בציבור. "אל תערכו ניתוחי עומק ואל תציגו הערכות לגבי הכיוון שאליו מתקדם השוק", נכתב בהוראות, לפי צ'יינה דיגיטל טיימס. "אל תשדרו בהלה או עצב מוגזמים. אל תשתמשו במילים טעונות מבחינה רגשית כמו 'נפילה', 'זינוק' או 'קריסה'".

צילום: רויטרס

עיתונים ואתרים רבים אחרים בסין דיווחו על הנפילות בשווקים, אך הציגו את סין יותר כצופה מן הצד במשבר עולמי גדול יותר.

חלק מגופי התקשורת בסין, שפחות מגויסים לקו של הממשל, השמיעו דעות שונות באשר לצעדים הבאים שעל הממשלה לנקוט לנוכח הנפילות בשווקים. היו שאמרו כי עליה לעשות יותר, ואחרים אמרו כי עליה להפסיק להתערב בנעשה בשווקים. "סקיוריטיז דיילי", עיתון פיננסי מוביל, ניצל את ההזדמנות לקרוא לממשלה לעשות יותר כדי לעודד את השווקים. "המפולת הורסת את מה שנשאר מביטחון הצרכנים, והבעיה חמורה מאוד", נכתב במאמר בעמוד הראשון.

מצד שני, "אקונומיק אינפורמיישן דיילי", עיתון שמוציאה לאור שינחואה, טען כי ממשלת סין צריכה להפסיק לנסות לעודד את השווקים, ובמקום זאת להתמקד בשיפור מצב הכלכלה, בין היתר על ידי הקלה על עסקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker