הכלכלן שחזה את המשברים הכלכליים הגדולים מהמר: איך ייגמר המשבר בסין

התירוצים שסיפקה סין לחוב העצום שלה, שהניסיון לצמצמו הפיל את הבורסות בכל העולם, לא שיכנעו את הכלכלן קנת רוגוף - שחזה את המשבר בסין ואת זה של גוש היורו

הכלכלן קנת רוגוף הזהיר ממשבר כלכלי אפשרי בסין במשך תקופה ארוכה. רוגוף, פרופ' לכלכלה באוניברסיטת הרווארד, חזה את משבר החוב בגוש היורו שהתחיל ב-2009, ובמשך שנים סיפר לכל מי שהסכים להקשיב כי סין מהווה את האיום הגדול הבא על הכלכלה העולמית. נראה שהדברים שאמר נכונים, שוב.

"בכלכלה, לוקח זמן רב יותר לדברים לקרות מכפי שהיית מצפה, וכשהם מתחילים, הם קורים מהר יותר מכפי שחשבת שהם יכולים", אמר רוגוף בשיחה עמי ביום שני, כשחזר על דבריו של הכלכלן הגרמני, רודי דורנבוש (רוגוף היה תלמידו של דורנבוש ב-MIT ב-1977).

בורסה בסיןצילום: אי־פי

רוגוף, רב אמן בשחמט, בנה את הקריירה שלו על חקר משברים כלכליים. אחרי המשבר הכלכלי של 2008 השתתף רוגוף בכתיבת הספר רב־ההשפעה "הפעם זה שונה", שבחן שמונה עשורים של משברים כלכליים. כל אחד מהמאמרים בספר נכתב על ידי חוקר אחר. החוקרת כרמן ריינהרט, שגם היא השתתפה בכתיבתו, הגיעה למסקנה פשוטה: כל המשברים נבעו מיותר מדי חוב.

כדי להבין את ההתנהלות הפרועה בימים האחרונים של שוק המניות בארה"ב ובשוקי העולם, מספיק להתבונן על נטל החוב האדיר של סין והביצועים הכלכליים המדשדשים שלה - וליכולת שלה להדביק בכך את שאר העולם. "סין היא דוגמה קלאסית לסיפור של 'הפעם זה אחרת'", אמר רוגוף, שמטיל ספק בכל התירוצים ההיגיוניים שסיפקה סין כדי לשכנע את עצמה - ורבים אחרים - כי היא יכולה לצבור חוב גדול כל כך, ואיכשהו להישאר חסינה מפני כוחות המשיכה הכלכליים.

לפי רוגוף, סין חשבה כי האטה כלכלית לא תפגע בה באופן חמור, בין היתר, כי הממשלה שולטת על השווקים, כי מאות מיליוני עובדים מהגרים לערים וכי שיעור החיסכון במדינה מגיע ל–30% מההכנסה הפנויה. ואולם "היא פגיעה מאוד", אמר רוגוף. "יש לה חוב גבוה".

קנת רוגוף. "מהמר שסין תצא מזה"צילום: בלומברג

"רמת החוב של סין - 282% מהתמ"ג שלה"

מהו ההיקף המדויק של החוב של סין? שאלה זו נשארת פתוחה לאור העמימות ששוררת בשוק הסיני. נטל החוב של המדינה זינק מ–7 טריליון דולר ב–2007 ל–28 טריליון דולר עד אמצע 2014 - כך עולה מדו"ח שפורסם מוקדם יותר השנה על ידי הזרוע הסינית של חברת הייעוץ מקינזי.

"רמת החוב של סין היא 282% מהתמ"ג, ואף שניתן להתנהל עם רמת חוב כזו, היא גבוהה משיעור החוב מהתמ"ג של ארה"ב או של גרמניה", נכתב במחקר של מקינזי. בדו"ח נכתב עוד כי "יש כמה גורמים מדאיגים: מחצית מההלוואות בסין מקושרות באופן ישיר או עקיף לשוק הנדל"ן במדינה, כמעט מחצית מהחובות החדשים מקושרים לחשבונות צללים לא מפוקחים והחובות של ממשלות מקומיות רבות כנראה לא ניתנים להחזר".

לכן, השאלה המרכזית היא עד כמה כלכלת סין מקושרת לשאר העולם - וזה בדיוק מה שמשקיעים מנסים להבין בשבועות האחרונים, אחרי שממשלת סין פיחתה את המטבע שלה בניסיון כושל לייצב את שוק המניות שלה. הירידות החדות הוחמרו, באופן חלקי, בשל החוב, אחרי שספקולנטים סינים קיבלו הלוואות לטווח ארוך מדי כדי לרכוש מניות - וכעת נאלצים למכור אותם, מהלך שיוצר מעגל אכזרי.

"איך כל זה משפיע על השווקים המתפתחים?" שאל רוגוף, שדן בהשפעה של ההאטה בסין על מדינות המייצרות סחורות כמו ברזיל, שכלכלתה נמצאת בסחרור. "תסתכל על רוסיה, מדהים שעוד לא פרץ שם משבר כלכלי".

רוגוף הוא לא האדם הראשון שראה בסין גורם סיכון אפשרי. מוקדם יותר השנה פירסמתי טור שהדגיש את דבריו של הנרי פולסון, לשעבר שר האוצר של ארה"ב, שמעריץ את התרבות הסינית, שאמר: "בכנות, זו לא שאלה של אם, אלא מתי המערכת הפיננסית בסין תיאלץ לעשות חשבון נפש ותצטרך להתמודד עם גלים של הפסדי אשראי והסדרי חוב". מנהל קרנות הגידור, ג'יימס קנוס, מזהיר כבר שנים בכל מה שקשור לכלכלת סין. באחרונה הוא הצהיר כי "לא משנה מה אתם חושבים, המצב חמור יותר".

יש גם הרבה סיבות פוליטיות שבגינן סין צריכה לשכנע את העולם ואת אזרחיה כי היא יכולה להתמודד עם הזעזועים בשוקי ההון ועם ההאטה הכלכלית. "משבר פיננסי מוביל למשבר חברתי, שמוביל למשבר פוליטי", אמר רוגוף. "זה החשש האמיתי".

טריליוני הדולרים ששמרה סין יצילו אותה

רוגוף מצביע על גורם נוסף שתורם לחששות הקשורים למצבה הכלכלי של סין. "המשבר בטיאנג'ין, שבו נהרגו יותר מ-100 אנשים, הוזן לתוך האירועים האחרונים", הוא אמר בהתייחסות לפיצוץ הקטלני שאירע בעיר הסינית לפני כשבועיים. לדבריו, העובדה ששאלות רבות נותרו ללא מענה ותגובת הממשלה היתה לא מספקת, פגעה באמינות השלטון.

האם רוגוף חושב שלסין צפויה "נחיתה קשה", שתוביל למיתון עולמי? ובכן, למרות ההמולה בשווקים והאזהרות המתמשכות שלו, רוגוף טען כי אף שהשבועות האחרונים העלו את הסבירות למשבר משמעותי - בזכות טריליוני הדולרים שסין שומרת ברזרבות, יש לה כלים למנוע אסון שיתפשט לכל העולם, לפחות לעת עתה.

"אם היית צריך להמר", אומר רוגף, "הייתי מהמר שהיא תצא מזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker