שאלות ותשובות

איך התגלגל כדור השלג הסיני - ולמה גם בוול סטריט נלחצו?

הירידות בסין לא התחילו בשבוע שעבר, אבל המשקיעים בעולם נלחצו רק עכשיו ועוררו ביום שני פאניקה בשווקים - שהתחלפה אתמול בהמתנה לתגובות נוספות מהבנק המרכזי של סין

ישראל פישר
בלומברג

מה קורה בבורסת סין?

ב–12 ביוני הגיעה הבורסה בשנחאי לשיא של שבע שנים ורשמה זינוק של 150% בתוך שנה. העליות החדות בין יוני 2014 ליוני 2015 הובילו לנהירה של אנשים פרטיים אל הבורסות בסין, כשלקראת אמצע יוני האחרון פתחו בממוצע 1.4 מיליון אנשים חשבון השקעה במניות בכל שבוע.

בורסת ניו יורק, ביום שניצילום: אי־פי

העליות החדות עוררו דיבורים על צורך ב"תיקון" - ירידה של 10% מהשיא - אבל כיום, הבורסה בשנחאי רחוקה כבר בכ–43% מהשיא שנרשם ביוני, ומ–17 באוגוסט צנחה הבורסה ביותר מ–25%. במהלך הירידות נמחקו 1.44 טריליון דולר.

למה הירידות בסין התחזקו באוגוסט?

ב–11 באוגוסט פיחת הבנק המרכזי של סין את היואן, כלומר, הוריד את שער המטבע המקומי. הפיחות היה בשיעור שיא של 1.9% ובהודעת הבנק נמסר כי כוחות השוק ישחקו תפקיד מרכזי יותר. בכך הפסיק הבנק גם את הקיבוע של המטבע הסיני לדולר, בניסיון לעודד את היצוא מהמדינה - להחיות את הכלכלה ולעודד את שוק המניות.

הבנק המרכזי של סין תמך ביואן כדי למנוע בריחת הון ולעודד שימוש רב יותר במטבע, בעוד שסין מנסה לקדם את השימוש ביואן כמטבע יתרות רשמי בקרן המטבע הבינלאומית (IMF). ההתערבות תרמה לירידה של 300 מיליארד דולר ביתרות המט"ח של סין בארבעת הרבעונים האחרונים, והפכה את היואן לבעל הביצועים הטובים ביותר בשווקים המתעוררים. אך התחזקות המטבע פגעה בתחרותיות היצוא הסיני. סין נאלצה לפחת את המטבע כדי לעזור ליצואנים הסיניים, לאור החשש מהיחלשות הייצור במדינה. מנגד, החלשת המטבע הסיני פוגעת בהשקעות סיניות בחו"ל.

מה קרה בימים האחרונים?

עם תום ההשפעה של פיחות היואן ואחרי שהבנק המרכזי בסין הזרים כספים למערכת הפיננסית במדינה, המשקיעים החלו לחשוש כי ההתערבות בשווקים תגיע לסיומה - מה שעורר גל ירידות נוסף. ביום שישי פורסמו נתונים שלפיהם הייצור בסין ממשיך להיחלש, שעוררו חשש כי סין לא תוכל לעמוד ביעד הצמיחה השנתי של 7% שקבע הממשל. הפרסום הבהיל את המשקיעים - שיצאו בהמוניהם מהבורסה במדינה. ביום שישי איבדה הבורסה בשנחאי 4.3%, וביום שני צנחה ב–8.5%, לפני שצללה בעוד 7.6% בדרכה לשפל של 10 חודשים.

בניסיון לבלום את הירידות ולהימנע ממחנק אשראי במערכת הבנקאות במדינה בגלל היחלשות היואן, הודיע הבנק המרכזי בסין ביום ראשון כי יאפשר לקרנות הפנסיה המנוהלות על ידי הממשלות המקומיות להשקיע במניות. בנוסף, אתמול הזרים הבנק המרכזי של סין את סכום הכסף הגבוה ביותר, מזה חצי שנה, למערכת הפיננסית המקומית. הבנק המרכזי העניק הלוואות שבועיות בסך 150 מיליארד יואן (23.4 מיליארד דולר).

ואולם, משקיעים רבים חוששים שהמשבר מדגיש את הבעיה האמיתית של סין: רמות חוב גבוהות מדי שידרשו בעתיד הסדרי חוב. חשש נוסף שהתעורר בסין קשור בהשפעה על משקי הבית במדינה - שנהרו בשנה האחרונה לבורסה הסינית. אחת מהסיבות שבגינן ניסה הממשל הסיני לשמור על יואן חזק היתה כדי לעודד את הביקוש המקומי במדינה ולהסתמך פחות על יצוא. אבל, פגיעה משמעותית בתיק ההשקעות של האזרחים הסיניים עלולה לגרום לאפקט כפול: הציבור לא ימהר לתמוך בביקוש המקומי (לאור ההפסדים שרשם בגין ההשקעה בבורסה ובשל חוסר הוודאות) - והיצוא החלש ימשיך לפגוע בביצועי הכלכלה המקומית, יגרור פיטורי עובדים ויוביל לאי־שקט חברתי.

בחברת הייעוץ דלויט אמרו כי מניות מהוות רק 7% מכלל ההון של משקי בית סיניים - שנשענים על הכנסות מנדל"ן. לכן, ההשפעה על משקי הבית מוגבלת מאוד. גם הורדת הריבית בסין הרגיעה את השווקים, לאחר שהבנק המרכזי במדינה אותת כי הוא מתכוון להילחם בטלטלה בשוק - והעלה את הציפיות של המשקיעים לצעדים מקלים נוספים.

מה הלחיץ כל כך את המשקיעים באירופה ובוול סטריט?

המשקיעים בארה"ב היו לחוצים ביום שני, לאחר שהחששות מהאטה כלכלית הפילו שווקים ברחבי העולם. החששות התממשו כאשר מדד S&P 500 צנח ב–5.3% ברגעים הראשונים של המסחר, הירידה התוך־יומית הגדולה ביותר מזה ארבע שנים. כך התחילה רכבת ההרים של השוק האמריקאי ביום שני - במהלכו התרחשה עוד התאוששות, בטרם החלה צניחה נוספת. הדפוס חזר על עצמו במהלך היום, עד שהמדד ננעל בירידה של 3.9%.

במהלך המסחר נרשמו תנודות מחירים חדות, השעיות מניות ותנודתיות שלא נראתה כמותה כבר כמה שנים. המצב היה חמור מספיק עד כדי כך ששר האוצר לשעבר, לארי סאמרס, צייץ בטוויטר כי "אנחנו עשויים להיות בשלב מוקדם של מצב חמור מאוד".

בינתיים, נרגעו הרוחות בבורסות אירופה וארה"ב אחרי הודעת הבנק המרכזי בסין על הורדת הריבית - והבורסות מחקו את רוב הירידות שנרשמו בימים האחרונים.

האם זה היה "פלאש קראש"?

"מפולת הבזק" של מאי 2010 זעזעה את השווקים. שוק המניות איבד טריליון דולר משוויו, כמעט מיידית - והתאושש בחזרה כמעט מיידית. לעומת זאת, ביום שני האחרון נראה היה שהירידה החדה משקפת בצורה אמיתית את תחושת המשקיעים: המדדים ירדו ברחבי העולם, בהובלת צניחה של 8.5% בבורסת שנחאי. בנוסף לכך, יש חשש שהבנק הפדרלי יתחיל בקרוב להעלות ריביות, וחלק מאמינים כי זה עשוי להביא לסיומו את השוק הפרי (שוק של עליות בשווקים הפיננסים) בארה"ב, שנמשך כבר שש שנים. הירידה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט 2011 של מדד S&P 500 שיקפה פסימיות זו - כך שלא נראה שהצניחה החדה בבוקר היתה כוזבת.

האם היו הגנות על השווקים?

לאחר מפולת הבזק של 2010 הושקה מערכת הגבלות, שנועדו למנוע מטעויות בפקודות המסחר להפיל את מחירי המניות. הסוחרים לא אמורים להציע מחירים נמוכים או גבוהים בשיעור מסוים ממחיר המניה. אך ההגבלה הזאת לא היתה תקפה אתמול עבור ג'נרל אלקטריק וג'יי.פי מורגן, אולי מכיוון שרצועת המסחר המותרת רחבה יותר בדקות הראשונות של יום המסחר. ההפסדים היו אמנם גדולים, אך לא מספיק גדולים. עד סוף היום, הירידות של שתי מניות אלה היו מתונות יותר: 2.9% ל–GE ו–5.3% עבור ג'יי.פי מורגן.

האם מניות מסויימות הושעו?

כן. ב–1,278 מקרים הושעה המסחר ביום שני במניה מסוימת למשך חמש דקות, לפי מפעילת בורסת ניו יורק, בניגוד למה שקורה בדרך כלל מדי יום - כעשר השעיות מסחר. 999 מההשעיות התבצעו ב–NYSE Arca, בה נסחרות יותר תעודות סל מאשר בכל שוק אחר. זה עשוי להעיד כי תעודות סל פחות נסחרות התקשו, בשל התנודות החדות של המניות עליהן הן מתבססות.

היה יכול להיות גרוע יותר?

אם מדד S&P 500 היה צונח ב–7% לפני 3:25 (שעון ניו יורק), כל הבורסה היתה מושעית לרבע שעה, אך הירידה הגיעה ל–5.3% בלבד. צניחה של 13% היתה גוררת השעיה נוספת של רבע שעה, וצניחה של 20% היתה מובילה להשעיית הבורסה ליתרת יום המסחר.

היו בעיות נוספות?

לא ממש. המדד המפורסם ביותר של השוק לתנודות מחירים צפויות, ה–VIX (מכונה גם "מדד הפחד"), הגיע לרמה שלא נראתה מאוקטובר 2011. בתחילת היום המצב היה כה גרוע - עד שלא ניתן היה לחשב את המדד בחצי השעה הראשונה של המסחר.

ומה לגבי תקלות?

יותר מ–14 מיליארד מניות החליפו ידיים אתמול, הרבה מעל לממוצע היומי בשנה האחרונה - 6.6 מיליארד - וההיקף הגדול ביותר זה חודשיים. למרות הלחצים שנוצרו, מנפח המסחר הגדול והתנודתיות הרבה, לא דווח על בעיות טכניות. לפחות זאת נקודת האור עבור מפעילי הבורסות, שספגו ביקורות רבות על בעיות טכניות רבות בשנים האחרונות.

האם היתה התערבות ממשלתית?

לפי הערכות, ה-PPT - כינוי ל"קבוצת העבודה של הנשיא לשווקים הפיננסיים, (Plunge Protection Team) - הכוללת בין היתר את שר האוצר ג'ק לו, יו"ר הבנק הפדרלי ג'נט ילן, וכן את יו"ר רשות ניירות ערך ויו"ר נציבות המסחר בחוזים על סחורות (CFTC) - שאמורה לשמור על יציבות השווקים, נכנסה לפעולה לפחות לפני תחילת המסחר או בפתיחת המסחר.

אך מכיוון שלא יצאה כל הודעה רשמית בנושא, אין אימות להערכה זו. הקבוצה הוקמה לאחר המפולת באוקטובר 1987, ויש לה סמכות להתערב בשווקים, בין היתר באמצעות רכישה ומכירה של נגזרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker