מוונצואלה ועד עיראק: מחירי הנפט הנמוכים מעוררים חששות ממהומות עממיות

רבות מהמדינות המייצאות נפט זקוקות להכנסות מהזהב השחור כדי להמשיך ולשמר את נאמנות האזרחים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הנפט, הדם שזורם בעורקיהן של מדינות רבות שמייצרות ומוכרות אותו, נהפך לאחרונה לקללה כלכלית במחיר זול מאי פעם. רק לפני שנה נע מחירה של חבית נפט בעולם סביב 103 דולר. היום מחירה של חבית נפט מסוג ברנט הוא 43 דולר, ואילו מחיר הנפט מסוג טקסס מתוק הוא 38 דולר לחבית.

בעיראק שופעת הנפט, שמאוימת על ידי ארגון המדינה האסלאמית והפוליטיקה הכיתתית, התעורר מקור חדש לאי יציבות, כאשר מהומות אלימות פרצו במחאה על חוסר יכולתה של הממשלה לספק חשמל באופן יציב ולהסביר מה קרה לכספי הנפט המובטחים. ברוסיה, יצרנית נפט מובילה, הצרכנים משלמים עכשיו הרבה יותר על ייבוא, בעיקר בגלל צניחת ערך הרובל. בניגריה וונצואלה, שתלויות כמעט לחלוטין בייצוא נפט, מתגברים החששות ממהומות ואי יציבות כלכלית. באקוודור, שבה ההכנסות מנפט נפלו כמעט במחצית מאז השנה שעברה, עשרות אלפי מפגינים יוצאים לרחובות בכל שבוע כדי למחות על המדיניות הכלכלית של הממשלה.

אפילו בסעודיה העשירה, שבה משפחת המלוכה מוציאה את כספי הנפט בנדיבות כדי לשמר את הלגיטימיות שלה, הממשלה משתמשת בכל חודש ב-10 מיליארד דולר מיתרות המט"ח שלה כדי לממן את ההוצאות, ולווה בשווקים הפיננסיים לראשונה מאז 2007. מדינות ערביות אחרות במפרץ הפרסי שתלויות בייצוא נפט, כולל כוויית, עומאן ובחריין, מתמודדות עם גירעונות בתקציב לראשונה מזה שני עשורים.

אף שמחיר הנפט יורד כבר כמה חודשים, התחזיות תמיד יוצאות מנקודת הנחה שבשלב מסוים הוא יתייצב או לפחות לא יישאר נמוך לזמן רב. אבל החששות לגבי מצבה של סין, צרכנית האנרגיה הגדולה בעולם, עוררו מחדש חששות כי מחיר הנפט, שנמוך כעת ב-30% ממחירו לפני כמה חודשים בלבד, יישאר נמוך עוד הרבה מעבר לתחזיות הפסימיות ביותר, ויגרום נזק חמור יותר ליצואניות הנפט. "כואב מאוד למדינות האלה", אומר רנה אורטיז, לשעבר מזכ"ל אופ"ק ושר האנרגיה של אקוודור. "המדינות האלה קיוו שמחירי הנפט הנמוכים יהיו עניין זמני מאוד". הוא מעריך כי כל יצואניות הנפט הגדולות הפסידו סכום כולל של טריליון דולר במכירות נפט בגלל ירידת המחירים בשנה האחרונה.

אף שירידת המחירים פגעה בעיקר ביצואניות הנפט, היא גם מאותתת כנראה על תקופה חדשה של חולשה בכלכלה העולמית, שעלולה לפגוע בכל המדינות – חשש שכבר בא לידי ביטוי בשוקי המניות. ירידת מחירי הנפט משפיעה על מלחמת האזרחים בסוריה ועל נקודות אחרות של מתיחות בעולם. למדינות שבעבר יכולות היו להשתמש בעושר הנפט כמינוף, כמו רוסיה, איראן וסעודיה, כבר אין כל כך הרבה השפעה, לדברי אנליסטים פוליטים. איראן, שבעבר טענה כי תוכל לעמוד בחרם מערבי על הנפט שלה, כנראה חישבה מסלול מחדש כשהגיעה להסכם עם המעצמות שמרסן את פעילות הגרעין שלה.

מתקן נפט בבצרה. אוצרות הנפט עלולים לעבור לידיים רוסיות וסיניותצילום: רויטרס

שוק הנפט סובל כבר זמן מה ממלאי עודף, בעיקר בגלל עליה חדה בתפוקה הסעודית ומקורות חדשים להפקת נפט בארה"ב, שבעבר נשענה על ייבוא. לדברי סדאד אל חוסייני, לשעבר סגן נשיא סעודי ארמקו, מדינות המפרץ "לא רוצות לקחת על עצמן תפקיד של רגולטוריות של מחירי הנפט, משום שהשוק גדול מדי ופוליטי מדי עבורן". אם היצרניות האלה היו מרסנות את התפוקה שלהן בסוף השנה שעברה, הוא מסביר, "שטף של מלאי נפט חדש מארה"ב, קנדה ומאגרים אחרים היה ממשיך לפגוע בשוקי הנפט, והמחירים היו יורדים למקום שבו הם נמצאים כיום בכל מקרה".

מלאי הנפט עלול לגדול עוד יותר אם הסכם הגרעין עם איראן יאושר, אז יתווספו מדי יום עוד מיליון חביות ל-94 מיליון החביות בשוק העולמי. שר הנפט האיראני, ביג'אן נמדר זנגנה, לא ניסה להסתיר את כוונותיה של ארצו. "נגדיל את התפוקה שלנו בכל מחיר, אין לנו שום אפשרות אחרת", צוטט ביום ראשון בתקשורת המקומית.

דיוויד גולדווין, שהיה שליח מיוחד של משרד החוץ האמריקאי ומתאם בענייני נפט בינלאומיים בממשל אובמה, אמר כי אם מחירי הנפט יישארו נמוכים, "זוהי נורת אזהרה לגבי בעיות יציבות במדינות שמייצרות נפט". לדבריו, "הדימום מתקציבי הממשלות שנשענות על נפט יוביל לקיצוצים חדים בהוצאות או לגידול מסוכן בחובות, אם לא לשניהם. המדינות שלהן אין יתרות מט"ח גדולות נמצאות בסכנה הגדולה ביותר, ואלה כוללות את ניגריה, אנגולה, אלג'יריה, ונצואלה ועיראק. המדינות שיצטרכו לשמר את ההשקעות כדי לשמור על הלגיטימיות הפוליטית שלהן צריכות להיות מודאגות גם כן, ואלה ברזיל, רוסיה ואפילו איראן".

מייגן אוסליבן, מנהלת התוכנית לגיאופוליטיקה של האנרגיה בבית הספר קנדי של אוניברסיטת הרווארד, אומרת כי היא הכי מודאגת מההשפעה של מחירי הנפט הנמוכים על עיראק. "לא רק שהמלחמה בדאעש יקרה, רבות מהעסקות הפוליטיות ששומרות על נאמנותן של קבוצות שונות לממשלת עיראק צריכות כסף כדי להמשיך להתקיים", לדבריה.

בטווח הארוך מדאיגה אותה גם סעודיה. "למשפחת המלוכה יהיה קשה ואולי אפילו בלתי אפשרי לשמור על החוזה החברתי היקר שלה עם האזרחים הסעודים, אם מחירי הנפט לא יתאוששו".  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ