מה בעצם קרה אתמול בבורסה האמריקאית?

האם הייתה זו מפולת בזק או ירידה המשקפת חששות אמיתיים של משקיעים? האם הושעו מניות? האם הממשל התערב? היכנסו כדי לקרוא את התשובות

בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלומברג

המשקיעים בארה"ב היו לחוצים ביום שני, לאחר שחששות מהאטה כלכלית הפילו שווקים ברחבי העולם. חששותיהם התממשו כאשר מדד S&P 500 צנח ב-5.3% ברגעים הראשונים של המסחר, הירידה התוך-יומית הגדולה ביותר זה 4 שנים. כך התחילה רכבת ההרים של השוק האמריקאי ביום שני, במהלכו עוד חלה התאוששות, בטרם החלה צניחה נוספת. הדפוס חזר על עצמו במהלך היום, עד שהמדד ננעל בירידה של 3.9%.

בדרך היו תנודות מחירים חדות, השעיות מניות ותנודתיות שלא נראתה כמותה כבר כמה שנים. המצב היה חמור דיו עד כי שר האוצר לשעבר לארי סאמרס צייץ כי "אנחנו עשויים להיות בשלב מוקדם של מצב חמור מאוד".

האם היה זה "פלאש קראש"?

"מפולת הבזק" של מאי 2010 זעזעה את השווקים. שוק המניות איבד 1 טריליון דולר משוויו כמעט מיידית, והתאושש בחזרה כמעט מיידית. ביום שני לעומת זאת, נראה כי הירידה החדה משקפת בצורה אמיתית את תחושת המשקיעים: מדדים ירדו ברחבי העולם, בהובלת צניחה של 8.5% בבורסת שנחאי. בנוסף, יש חשש כי הבנק הפדרלי יתחיל בקרוב להעלות ריביות, ויש המאמינים כי זה עשוי להביא לסיומו את השוק הפרי בארה"ב, שנמשך כבר 6 שנים. הירידה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט 2011 של מדד S&P 500 שיקפה פסימיות זו. כך שלא נראה שהצניחה החדה בבוקר הייתה כוזבת.

אך היו מניות שקרסו רגעית?

מניות רבות נפתחו בירידות חדות, בהן ג'נרל אלקטריק וג'יי.פי מורגן צ'ייס. תוך דקות ספורות, המצב החמיר, ושתי מניות אלה צנחו במשך זמן קצר גם 21%.

האם היו הגנות על השווקים?

לאחר מפולת הבזק של 2010 הושקה מערכת הגבלות שנועדו למנוע מטעויות בפקודות המסחר להפיל מחירי מניות. סוחרים לא אמורים להציע מחירים נמוכים או גבוהים בשיעור מסויים ממחיר המניה. הגבלה זו לא הייתה בתוקף עבור ג'נרל אלקטריק וג'יי.פי מורגן אתמול, אולי כיוון שרצועת המסחר המותרת רחבה יותר בדקות הראשונות של היום. ההפסדים היו אמנם גדולים, אך לא מספיק גדולים. עד סוף היום, היו הירידות של שתי מניות אלה מתונות יותר: 2.9% ל-GE ו-5.3% עבור ג'יי.פי מורגן.

האם מניות מסויימות הושעו?

כן. ב-1,278 מקרים ביום שני הושעה המסחר במניה מסויימת למשך 5 דקות, לפי מפעילת בורסת ניו יורק, בניגוד למה שקורה בדרך כלל מדי יום – כ-10 השעיות מסחר. 999 מההשעיות התבצעו ב-NYSE Arca, בה נסחרות יותר תעודות סל מאשר בכל שוק אחר. זה עשוי להעיד כי תעודות סל פחות נסחרות התקשו בשל התנודות החדות של המניות עליהן הן מתבססות.

היה יכול להיות גרוע יותר?

אם מדד S&P 500 היה צונח ב-7% לפני 3:25 שעון ניו יורק, הייתה הבורסה כולה מושעית ל-15 דקות. אך הירידה הגיעה ל-5.3% בלבד. צניחה של 13% הייתה גוררת השעיה נוספת של רבע שעה, וצניחה של 20% הייתה מובילה להשעיית הבורסה ליתרת יום המסחר.

היו בעיות נוספות?

לא ממש. המדד המפורסם ביותר של השוק לתנודות מחירים צפויות, מדד VIX, המכונה גם "מדד הפחד", הגיע לרמה שלא נראתה כמותה מאז אוקטובר 2011. בתחילת היום המצב היה כה גרוע עד כי לא ניתן היה לחשב את המדד בחצי השעה הראשונה של המסחר.

ומה לגבי תקלות?

יותר מ-14 מיליארד מניות החליפו ידיים אתמול, הרבה מעל לממוצע היומי בשנה האחרונה – 6.6 מיליארד, וההיקף הגדול ביותר זה חודשיים. למרות הלחצים שנוצרו מנפח המסחר הגדול והתנודתיות הרבה, לא דווח על בעיות טכניות. לפחות זו נקודת אור עבור מפעילי הבורסות שספגו ביקורות רבות על בעיות טכניות רבות בשנים האחרונות.

האם הייתה התערבות ממשלתית?

לפי הערכות, ה-Plunge Protection Team (PPT), כינוי ל"קבוצת העבודה של הנשיא לשווקים הפיננסיים", הכוללת בין היתר את שר האוצר, יו"ר הבנק הפדרלי, יו"ר ני"ע ויו"ר נציבות המסחר בחוזים על סחורות (CFTC), ואמורה, בין היתר, לשמור על יציבות השווקים, נכנסה לפעולה לפחות לפני תחילת המסחר או בפתיחת המסחר, אך לא יצאה כל הודעה רשמית בנושא, כך שאין אימות להערכה זו. קבוצה זו הוקמה לאחר מפולת אוקטובר 1987, ולה הסמכות להתערב בשווקים, בין היתר באמצעות רכישה ומכירה של נגזרים.

וול סטריטצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker