מטוס הנוסעים של העתיד: מאירופה ללוס אנג'לס תוך שעה

מרכז מחקר החלל-אוויר של גרמניה יפתח כלי טיס שיישא 100 נוסעים במהירות גבוהה פי 20 ממהירות הקול בגובה 80 ק"מ; טיסות ראשונות צפויות בתוך 20 שנה; המחיר של כרטיס עתיד להיות מאות אלפי דולרים

סוכנויות הידיעות

מרכז מחקר החלל-אוויר של גרמניה (DLR) הודיע על חידוש תוכנית לפיתוח כלי טיס המסוגל לטוס במהירות גבוהה פי 20 ממהירות הקול, ואשר יאפשר להטיס נוסעים מאירופה לחוף המערבי של ארה"ב בתוך שעה אחת בלבד, ומאירופה לאוסטרליה ב-90 דקות.

התוכנית לפיתוח "ספייסליינר", שהוצגה לראשונה בשנת 2007 אולם נזנחה, צפויה לאפשר טיסות ראשונות בתוך כשני עשורים בכפוף לגיוס המימון הנדרש לפרויקט בסך 33 מיליארד דולר.

כלי הטיס המתוכנן יוכל לשאת 100 נוסעים, ומחיר כרטיס טיסה צפוי להיות מאות אלפי דולרים. הטיסה בספייסליינר תתבצע בשני שלבים: השלב הראשון יהיה המראה אנכית בעזרת רקטה הניתנת לשימוש רב פעמי לגובה של כ-80 קילומטר אשר תימשך כשמונה דקות, והשלב השני יהיה דאייה במהירות של יותר מ-24 אלף קמ"ש שבסופה ינחת כלי הטיס ביעד. לפי ההערכות, כלי הטיס יוכל לבצע עד 15 טיסות מדי יום.

טיסות מבחן ראשונות של כלי הטיס - שמנועיו יופעלו על ידי חמצן ומימן נוזליים - צפויות להתחיל בשנת 2035, ותחילתן של טיסות מסחריות צפויה בשנות ה-40 של המאה הנוכחית, אמר מנהל פרויקט ספייסליינר, מרטין סיפל.

"אנחנו רוצים לגבש מפת דרכים לפיתוח", אמר סיפל בראיון למגזין "Aviation Week". "אנחנו צריכים להגדיר את המשימה והשנה נעשה זאת במסגרת השלב הראשון של התוכנית. זה נשמע רחוק מאוד בעתיד אבל אנחנו צריכים להשיג את יעד המימון שלנו עד שנת 2020, אחרת לא נוכל לעמוד בלוח הזמנים שקבענו", הוסיף.

"כיום, מאות מיליוני בני אדם טסים בטיסות בין-יבשתיות, ואנחנו חושבים שלחלל מגיע נתח זעיר מכך. אבל אפילו אם הנתח יהיה רק 0.2% מדוע שנעשה זאת? כי מבחינת תעבורת חלל יהיו לכך השלכות פוטנציאליות עצומות", אמר סיפל.

מבחינה בטיחותית, תא נוסעים יוכל להתנתק מכלי הטיס במקרה חירום ויאפשר לנוסעים לשוב בביטחה לקרקע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker