היחלשות הנפט ושוקי המניות בעולם
 מפחידים את משקיעי המפרץ

הירידה במחירי הנפט מורידה את הסבירות כי המדינה תקבל סיוע ממדינות המפרץ, מה שמפחיד את המשקיעים המקומיים

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל פישר

ירידות סוף השבוע בבורסות העולם הגיעו אתמול גם לבורסות המזרח התיכון. נסיכויות המפרץ וסעודיה סובלות מהירידה החדה במחירי הנפט מאז יוני, שמתבטאת אף היא במדדים המובילים.

מחיר נפט גולמי מסוג טקסס מתוק ירד בכמעט 35% מאז השיא השנתי ביוני, והחוזים למכירה באוקטובר נסחרים בכ–40 דולר לחבית. מחירי הזהב, שנחשב השקעה בטוחה בתקופות של טלטלות בשווקים וחוסר ודאות, ירדו מאז תחילת הירידה במחירי הנפט ב–3.7%, אך בשבועיים האחרונים עלו בכמעט 7%, ואונקיית זהב נמכרת כיום תמורת 1,160 דולר לאונקיה.

מתקן נפט באזדג'אן שבאיראןצילום: AP

בורסת סעודיה נפלה אתמול ב-6.9% והשלימה ירידה של כ–15.5% מאז תחילת אוגוסט. במצרים ירד אתמול מדד 30EGX ביותר מ–5% והשלים ירידה של כ–24% מאז תחילת השנה. הירידה במחירי הנפט מורידה את הסבירות כי המדינה תקבל סיוע ממדינות המפרץ, מה שמפחיד את המשקיעים המקומיים. הבורסה בדובאי קרסה אתמול בכ–7% ובקטאר איבדה הבורסה כ–5.2% מערכה.

סוכנות דירוג האשראי פיץ' הורידה בשבת את אופק הדירוג של סעודיה, שהוא כיום AA, מיציב לשלילי. הורדת אופק הדירוג פירושה כי ייתכן שפיץ' תוריד את דירוג האשראי של המדינה בסקירה הבאה, דבר שייקר את החוב שהיא נוטלת בחודשים האחרונים כדי להימנע מקיצוצים בתקציב.

"השוק הסעודי הולך בעקבות השווקים בעולם ויורד גם בגלל מחירי הנפט, שהמשיכו לרדת ביום שישי", אמר לבלומברג מוחמד פייסל פוטריק, ראש מחלקת המחקר ביראד קפיטל. "נתונים חלשים שפורסמו בסין ובארה"ב, והעדכון של אופק הדירוג של סעודיה לשלילי לא עוזרים. השילוב בין הדברים ישפיע באופן שלילי על המניות הסעודיות בתחילת השבוע, אבל נצטרך לראות מה יקרה למחירי הנפט לקראת סוף השבוע", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker