השבוע בוול סטריט: איך ישפיעו הנפילות בסוף השבוע על נאומו של פישר?

בסוף השבוע יערוך הבנק הפדרלי בארה"ב את הכנס השנתי שלו שבו ינאם סגן יו"ר הבנק, סטנלי פישר, אך הוא צפוי להסביר מדוע הריבית בארה"ב תעלה רק לקראת תחילת 2016

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הירידות החדות שנרשמו בסוף השבוע בשוקי העולם והירידה המתמשכת במחירי הנפט ימשכו את תשומת לב המשקיעים עם פתיחת שבוע המסחר מחר באסיה, ארה"ב ואירופה. ביום חמישי ייפתח סימפוזיון ג'קסון הול של הבנק הפדרלי בארה"ב, וייתכן שיספק לנו רמזים על מועד העלאת הריבית בארה"ב.

בורסות וול סטריט צללו ביום שישי ומדד דאו ג'ונס נכנס לתיקון - שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 10% מהשיא - לאחר שנתוני הייצור החלשים שפורסמו בסין ביום שישי הגבירו את חששות מפני האטה בצמיחת הכלכלה העולמית. בסיכום שבועי, צנח שוק המניות בארה"ב בשיעור החד ביותר זה למעלה מארבע שנים. האג"ח הממשלתיות האמריקאיות השלימו את הזינוק השבועי החד ביותר זה חמישה חודשים.

מדד S&P 500 נפל ביום שישי ב-3.2% ונסגר מתחת לרמה של 2,000 נקודות לראשונה מאז פברואר, בדרכו לירידה שבועית של 5.8%; מדד נאסד"ק צלל ב-3.5% בדרכו לנפילה שבועית של 6.8%; מדד דאו ג'ונס נסוג ב-3.1% ונכנס לתיקון לאחר שצלל ב-10.1% מאז השיא שאליו טיפס ב-19 במאי. במונחי אחוזים נפל מדד דאו ג'ונס בשבוע שעבר ב-5.8%, ובמונחי נקודות השלים מדד דאו ג'ונס את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז אוקטובר 2008 - בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

צילום: עופר וקנין

גם בורסות אירופה נכנסו לתיקון: בורסות לונדון נסגרה ביום שישי בירידה של 2.8% והשלימה בכך נפילה של כ-13% מהשיא שאליו טיפסה באפריל. פרנקפורט צנחה ב-3% בדרכה לנפילה שבועית של כ-8% - השבוע הגרוע ביותר מאז שנת 2011; פריז נפלה ב-3.2%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 צלל ב-3.3% בדרכו לנפילה שבועית של יותר מ-6.5% - השבוע הגרוע ביותר השנה. בכך השלים המדד האירופי צניחה של כ-13% מהשיא שאליו טיפס ב-15 באפריל.

נתונים שפורסמו ביום שישי בסין מצביעים על התכווצות חדה בפעילות מגזר הייצור במדינה – מה שמגדיל את החשש כי סין לא תוכל לעמוד ביעד צמיחה של 7% שהציב לעצמו הממשל במדינה. נתונים ראשוניים שפורסמו על ידי חברות המחקר מרקיט וקאישין מראים כי מדד מנהלי הרכש במגזר הייצור בסין ירד באוגוסט ל-47.1 נקודות, לעומת 47.8 נקודות ביולי. במדד זה, כל נתון מתחת ל-50 נקודות מייצג התכווצות בפעילות. נתוני אוגוסט מציגים שפל של 77 חודשים בפעילות הייצור – מאז שיא ימי המשבר של 2009.

הבנק הפדרלי הודיע ביום חמישי כי סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר - לשעבר נגיד בנק ישראל - יישא בג'קסון הול ב-29 באוגוסט נאום שכותרתו "התפתחויות באינפלציה בארה"ב". הסימפוזיון השנתי של הבנק הפדרלי בג'קסון הול נוצל בעבר על ידי בכירי הבנק המרכזי של ארה"ב כדי לאותת או להודיע על מהלכי מדיניות משמעותיים, ויתכן כי הכינוס בשבוע הבא ישמש כבמה לאיתות על המועד המתוכנן של העלאת הריבית הראשונה בארה"ב זה כמעט עשור. ואולם האירועים האחרונים בשווקים ודברים שאמר באחרונה פישר על האינפלציה הנמוכה מדי בארה"ב עשויים להעיד כי הוא יסביר מדוע כלכלת ארה"ב עדיין אינה מוכנה להעלאת ריבית.

בנוסף יפורסמו השבוע נתונים על שוק הנדל"ן האמריקאי, שממשיך לצמוח בקצב מרשים. מדד קייס שילר למחירי הבתים ב-20 הערים הגדולות בארה"ב יפורסם ביום שלישי וצפוי להצביע על עלייה של 5% במחירים לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. גם נתוני מכירת בתים חדשים בארה"ב צפויים להצביע על המשך התחממות השוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker