קרן המטבע: "סין לא במשבר - זה רק תיקון הכרחי"

לדברי בכיר ב-IMF, הקרן עדיין לא החליטה אם להצטרף לחבילת החילוץ השלישית של יוון

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

ההאטה הכלכלית בסין וצניחת שוק המניות שלה אינם מבשרים על משבר, אלא רק על תיקון הכרחי בכלכלה השניה בגודלה בעולם, כך אמר אתמול בכיר בקרן המטבע הבינלאומית (IMF).

נתונים שהעידו על האטה במגזר הייצור הסיני הפילו את שוקי המניות בעולם ביום שישי, והובילו את וול סטריט לירידה היומית החדה ביותר מזה כמעט ארבע שנים. "המדיניות המוניטרית היתה יקרה מאוד בשנים האחרונות, ותיקון הוא הכרחי", אמר קרלו קוטרלי, מנהל בכיר בקרן המטבע המייצג בדירקטוריון שלה מדינות כמו איטליה ויוון. "מוקדם מדי לדבר על משבר בסין", אמר במסיבת עיתונאים.

קוטרלי שב וחזר על התחזית של קרן המטבע לצמיחה של 6.8% בכלכלה הסינית השנה, צמיחה נמוכה מזו שנרשמה ב-2014, של 7.4%. "הכלכלה הריאלית של סין מאטה, אבל טבעי שזה מה שיקרה. מה שקרה בימים האחרונים הוא זעזוע טבעי בשווקים הפיננסיים", אמר.  

שוקי המניות של סין נפלו ביותר מ-30% מאז השיא שאליו הגיעו באמצע השנה. לאחר שורה של נתונים כלכליים מאכזבים, ביצעה בייג'ין באופן מפתיע פיחות ביואן בשבוע שעבר. קוטרלי אמר כי ה-IMF תדון בחודשים הקרובים עם הרשויות בסין בהחלטתן להחליש את המטבע. סין רוצה מאוד שהיואן יצטרף לסל מטבעות העתודות המיוחד של קרן המטבע, שאליו משתייכים הדולר, היורו, הליש"ט והין, אך הקרן אמרה בעבר כי עדיין מוקדם מדי לצרף את היואן.

משקיע בבורסת שנחאי בסין
בורסת שנחאיצילום: אי–פי

בנוגע ליוון, שתקיים בחירות בזק בחודש הבא, אמר קוטרלי כי ה-IMF תחליט בעוד חודשיים-שלושה אם להצטרף למאמצי החילוץ הבינלאומיים. הקרן קראה להסדר חוב ביוון כתנאי להשתתפות בחבילת החילוץ השלישית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ