כמה זמן תוכל סעודיה לשרוד עם מחירי נפט נמוכים?

מחירי הנפט מתקרבים לרמה של 40 דולר לחבית – וממשלת סעודיה יושבת על חבית של חומר נפץ פוליטי ותאלץ לקצץ בהוצאות שלה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

מחירי הנפט קרובים לרמת שפל של עשור, רזרבות המזומנים מצטמצמות, בשווקים המתפתחים משתוללת סערה וסעודיה מתחילה להילחץ. "זה היה רגע מפחיד מאוד", אמר חליד אל-סווילם, לשעבר ראש תחום השקעות בסוכנות המוניטרית הסעודית, הבנק המרכזי של המדינה. "למזלנו, בנקודה ההיא מחירי הנפט התחילו לעלות. לא בגלל משהו מתוכנן, אלא בגלל מזל".

השנה היתה 1998, ועכשיו המזל של סעודיה יכול להשתנות שוב. אבל הפעם יכול להיות שמזל לא יספיק לסעודיה, שממשלתה מנסה להגן על ההון הציבורי במדינה שכלכלתה צמחה מאז פי חמישה. סעודיה, שמוגדרת כמעוז האיסלאם הסוני השמרני, משחקת תפקיד גובר בסכסוכים אזוריים ומתמודדת מול קיצוניים מאיראן ומדעאש, שגם תקפו מסגדים בסעודיה.

כלכלנים חוזים גירעון תקציבי שיגיע לכ-20% מהתמ"ג וקרן המטבע הבינלאומית חוזה גירעון ראשון זה יותר מעשור בחשבון השוטף של סעודיה. הרזרבות של הבנק המרכזי הצטמצמו ב-10% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה, או ביותר מ-70 מיליארד דולר.

אתר לשאיבת נפט בסעודיהצילום: בלומברג

כתוצאה מכך, ההימורים על פיחות של הריאל מזנקים. מדד טאדאוול בבורסה הסעודית איבד 18% בשלושת החודשים האחרונים וגרר איתו מניות בכל אזור המפרץ. כמה משקיעים צופים גם כי הירידות יימשכו.

הסעודים "שיחקו במשחק ההמתנה", אומר רוברט בורגס, כלכן ראשי בדוטישה בנק אירופה, המזרח התיכון ואפריקה לענייני שווקים מתפתחים. "תקציב השנה הבאה יהיה אבן דרך משמעותית  והשווקים יעניקו לו תשומת לב רבה". מחירי הנפט  צנחו ביותר מחצי במהלך השנה האחרונה וסעודיה עשויה להתמודד עם בעיות דומות לאלה שהתמודדה עמן ב-1998.

ההבדל הוא העלות הכרוכה בשימור תפקידה של המדינה כמנגנון תעסוקה וכמקור להון עבור עשירי המדינה. מחיר הדלק המסובסד עולה 16 סנט לליטר ולמרות שקיים מס דת שמכונה זאקת, במדינה בת יותר מ-30 מיליון האנשים לא מוטל מס הכנסה.

"המדינה לא יכולה להמשיך להתנהל כמעסיקה ישירה, היא לא יכולה להמשיך להניע את הכלכלה באמצעות פרויקטי תשתית גדולים והיא לא יכולה להמשיך לפזר קצבאות חברתיות וסובסידיות", אומר פארוק סוסה, הכלכלן הראשי בסיטי לענייני המזרח התיכון.

אי אפשר להגיד שסעודיה מתכוננת לקיצוצים תקציביים ולהעלאת מסים – כפי שמכירים רבים באירופה. הממשלה יכולה לנקוט קודם כל בצעדים אחרים, כמו למשל להקפיא את ההרחבה של שני מסגדים גדולים במכה או למסות בעלי אדמו עשירים, אומר ג'מאל חאשוגי, לשעבר יועץ התקשורת של הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל.

"יש רשימה ארוכה של דברים שאותם יכולים גורמים רשמיים בסעודיה לעשות לפני שיפגעו באורח החיים של הסעודים הפשוטים", אומר חאשוגי. "כן, אלה זמנים קשים ויכול להיות שיהיה הרבה יותר טוב אם היינו עושים קודם את מה שאנחנו עושים כיום – בזמן שמחירי הנפט היו ברמה של 100 דולר לחבית".

כשמחירי הנפט היו ברמה של 100 דולר לחבית, המלך עבדאללה ששלט במדינה מ-2005 ועד מותו בינואר האחרון, הגדיל את הוצאות הרווחה הממשלתיות בזמן שהאביב הערבי ערער את יציבות הממשל במדינות אחרות.

אי אפשר להגיד גם שלסעודיה אין שליטה על גורלה. מחירי הנפט עלו ב-11 מתוך 16 השנים שבאו אחרי המשבר של 1998 – בין היתר בגלל שהסעודים השתמשו בכוחם כמנהיגים בפועל של ארגון המדינות המייצאות נפט (אופ"ק).

המדינה סירבה לקצץ בתפוקת הנפט ולהוביל לעלייה במחירים מאז תחילת השנה בניסיון להרוויח נתח שוק על חשבון יצרניות פצלי השמן בארה"ב ומיצרניות אחרות שעלויות הייצור שלהן גדולות מאלה של סעודיה – גם אם זה אומר שהיא תצטרך לספוג הפסדים. לסעודיה עדיין יש נכסים זרים בשווי של 664 מיליארד דולר – השווים כמעט ל-99% מכלכלתה.

"לא הייתי אומר שיש בסעודיה סוג של משבר ואפילו לא משבר באופק", אומר דיוויד באטר, עמית מחקר בקייתם האוס, ארגון בריטי לחקר יחסים בינלאומיים. "הם נמצאים בעסקי הנפט. העניינים הולכים להם טוב כבר תקופה ארוכה – וזה לא טיפוסי".

על אף הדברים האלה, קרן המטבע ממליצה לסעודיה להדק את השליטה שלה בהוצאות השכר הצומחות, לשנות את מדיניות הסובסידיות הממשלתיות לדלק וחשמל והגדיל את ההכנסות שמקורן לא בנפט – באמצעות מסים. סוסה אומר כי נקודת השוויון הממשלתית – כלומר הנקודה שבה מחירי הנפט יאזנו את התקציב הממשלתי של סעודיה – נמצאת ברמת מחירים של 100 דולר לחבית.

רק הסובסידיות על הדלק יעלו השנה לממשלת סעודיה 195 מיליארד ריאל (52 מיליארד דולר), או 8% מהתמ"ג של המדינה, נטען בדו"ח שהוציא בנק ההשקעות הפרטי סמבה פייננשיאל. נגיד הבנק המרכזי במדינה, פאהד אל-מוברק, כבר קרא לבחינה מחודשת של הסובסידיות על הדלק.

ועדה כלכלית חדשה שבראשה עומד הנסיך מוחמד בין סלמן עשויה לחולל את השינוי אם תפעל במהירות, אומר אל-סווילם, שעתה משמש כעמית מחקר במרכז בלפר באוניברסיטת הארוורד.

אבל ממשלת סעודיה צריכה לנהוג בזהירות "זה חומר נפץ פוליטי", אומר סוסה. "אתה חייב להתאים את עצמך לסגנון חיים מסוים וסגנון החיים הזה מורגל להוצאות גבוהות ולרמת חיים הרבה יותר גבוהה מזו שהיתה ב-1998".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker