טויוטה מתכוננת לעתיד שבו התחבורה הציבורית תשלוט בערים

טויוטה מאמינה כי העתיד בהתניידות בערים הגדולות טמון בתחבורה הציבורית – ועל אף שפחות אנשים ירכשו מכוניות היא מחפשת הזדמנויות בהסעת המונים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

טויוטה, חברת המכוניות הגדולה בעולם מבחינת הכנסות, מגדירה מחדש את האסטרטגיה שלה בכל מה שקשור למכירה ולייצור של מכוניות והיא מתכוננת לעתיד שבו היא מאמינה שתחבורה ציבורית תהיה משמעותית יותר בחיים העירוניים.

טויוטה רואה את התפקיד העתידי של המכוניות בערים – בעיקר בערים אמריקאיות – ככזה שאמור לגשר על המרחק בין הבית לתחנת הרכבת או תחנת האוטובוס. לכן, החברה תנסה למתג את עצמה מחדש כספקית תחבורה ציבורית ולא רק כיצרנית מכוניות.

במסגרת האסטרטגיה שלה, החברה עשויה להגדיל את אפשרויות היוממות עבור תושבי הערים – וכדי לעשות את זה היא מפתחת כמה דגמים חדשים המיועדים לשיתוף מכוניות בערים בגודל בינוני. "אנחנו עוסקים בניידות", אומר ג'ים לנץ, מנכ"ל טויוטה בצפון אמריקה. "אנחנו עדיין מייצרים מכוניות ומשאיות, אבל גם אמצעים אחרים של ניידות – אנחנו לא מגבילים את עצמנו רק לחשיבה על מכוניות נוסעים מסורתיות, רכבי כביש-שטח ומשאיות".

טויוטה i-roadצילום: בלומברג

חברות המכוניות נאלצות לחשוב מחדש על אסטרטגיה נכונה לתעשייה על רקע העלייה במגמות העיור ושינויים בהתנהגות הצרכנים. הערים האמריקאיות נמצאות עכשיו בעיצומם של השינויים, וכיום משקי בית בעלי אדם אחד הם הקבוצה הצומחת במהירות הגבוהה ביותר בקרב אוכלוסיית הערים האמריקאיות: בערים כמו אטלנטה או וושינגטון הבירה, משקי בית בעלי אדם אחד מהווים 45% מכלל משקי הבית. התושבים האלה לא מחפשים מכוניות גדולות לשינוע אנשים, וגם בני דור המילניום לא ממהרים לרכוש מכונית.

בראיון ל"גרדיאן" אמר לנץ כי "אני חושב שמספר המכוניות לכל משק בית ירד עם הזמן. יכול להיות שבעתיד לא יהיו לכל משק בית שתיים או שלוש מכוניות. יכול להיות שלכל משק בית תהיה מכונית אחת או שתיים".

ובינתיים, בערים אירופיות, מאיצים המתכננים את העידן שבו אנשים יתניידו באמצעות תחבורה ציבורית, וישתמשו בשירותי שיתוף מכוניות ואופניים. אבל לפי לנץ, עדיין קיימת נישה עבור טויוטה במה שהחברה מגדירה כ"קילומטר האחרון": המרחק הקצר יחסית בין הבית או המשרד לבין מערכת התחבורה הציבורית. התניידות באמצעות תחבורה ציבורית בערים בארה"ב אינה קלה כמו בערים באירופה – וזה בדיוק המקום שבו רואה טויוטה הזדמנות לתמרון, אומר לנץ.

להגדרתו, העניין כרוך בשאלה "איך אנשים יגיעו מהבית שלהם לתחבורה הציבורית ומהתחבורה הציבורית למקום העבודה?" לדבריו, בערים אמריקאיות רבות, שבהן יש תחבורה ציבורית, היא כנראה לא נוחה כמו התחבורה הציבורית בערים אחרות. אנשים יכולים להגיע לתחנה המרוחקת יותר מקילומטר וחצי מהיעד הסופי שלהם".

החברה בוחנת כמה דגמים של מכוניות חשמליות שימלאו את הפער הזה. החברה בחנה שירות השכרת מכוניות בעיר גרונבל שבצרפת עם דגמי i-Road הקטנים בעלי שלושה גלגלים שנראים כמו הכלאה בין קטנוע למכונית סמארט. החברה מקווה לבחון את הדגמים האלה גם בערים אמריקאיות ב-2016, לפי לנץ. אבל הוא מודה שדרושות עדיין שנים עד לפריסה מלאה של השירות.

"אנחנו מקווים שנעודד אנשים להשתמש בתחבורה ציבורית בערים כדי להוריד מהעומס בכבישים", אמר לנץ. "אני חושב שהעובדה שנבלה יותר זמן במערכות הסעת המונים היא בלתי נמנעת, ולכן אנחנו גם חייבים להיות חלק מהפתרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker