רויטרס
בלומברג

פרוטוקול ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי בארה"ב פורסם מוקדם מהמתוכנן לאחר שאמברגו שהוטל על פרסומו הופר, מסר היום הבנק הפדרלי. הפרוטוקול היה אמור להתפרסם במקור בשעה 21:00 שעון ישראל, אולם פורסם כרבע שעה לפני המועד המתוכנן לאחר שאמצעי תקשורת שזהותו לא נחשפה, הקדים לפרסם את הפרוטוקול המועבר לידי התקשורת מבעוד מועד - בכפוף להתחייבות לא לפרסמו לפני המועד שנקבע.

מפרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) עולה כי יתכן שמקבלי ההחלטות בבנק המרכזי של ארה"ב עדיין לא מוכנים להעלות את הריבית בארה"ב, לראשונה זה כמעט עשור. עוד עלה מהפרוטוקול כי מקבלי ההחלטות מודאגים מכך שרמת האינפלציה ממשיכה להיות נמוכה מהיעד שקבע הבנק המרכזי, ומכך שההאטה בצמיחת כלכלת סין עלולה להשפיע על שער הדולר.

בכירי הבנק הפדרלי העריכו בישיבתם בחודש שעבר כי למרות שהתנאים הולכים ומבשילים להעלאת ריבית, עדיין יש מקום לשיפור נוסף בשוק התעסוקה ולראיות נוספות לכך שהאינפלציה מתקרבת ליעד של 2% שקבע הבנק הפדרלי, לפי פרוטוקול הישיבה.

מרבית משתתפי הישיבה "העריכו כי התנאים להעלאת ריבית עדיין לא הושגו, אולם הם ציינו כי התנאים מתקרבים לנקודה זו", נכתב בפרוטקול הישיבה שנערכה ב-28 וב-29 ביולי. כמעט כל חברי הוועדה אותתו כי "הם יהיו זקוקים לראיות נוספות לכך שהצמיחה הכלכלית איתנה מספיק וכי התנאים בשוק העבודה השתפרו דיה כדי שיוכלו לחוש בטוחים מספיק כי האינפלציה תשוב בטווח הבינוני ליעד ארוך הטווח של הבנק הפדרלי", נכתב בפרוטוקול.

חברי הוועדה, להבדיל ממשתתפי הישיבה, הם בעלי זכויות ההצבעה בישיבה האמורה.

ג'נט ילן, יו"רית הבנק הפדרלי של ארה"בצילום: אי־פי

עוד עלה מפרוטוקול הישיבה כי מקבלי ההחלטות בבנק הפדרלי העלו תהיות לגבי מה יידרש כדי שהאינפלציה תגיע ליעד שקבעו. הביקוש המוגבר בשוק העבודה "עדיין נראה כי לא הוביל לשיפור רחב היקף בעליית השכר", נכתב בפרוטוקול. "צוין כי נותרה חוסר ודאות ניכרת לגבי העיתוי שבו השכר עשוי להתחיל לצבור תאוצה ולגבי האם התפתחות זו עשויה להיות מתורגמת לעלייה באינפלציה", נאמר בפרוטוקול.

עם זאת, מרבית משתתפי הישיבה העריכו כי ההאטה באינפלציה עקב נפילת מחירי האנרגיה והתחזקות הדולר "תתברר כזמנית". משתתפי הישיבה "הסכימו באופן כללי כי האיומים על תחזית הפעילות הכלכלית המקומית ושוק העבודה כמעט מאוזנים", אם כי רבים גרסו כי נותרו גם סיכונים הנובעים מהתפתחויות כלכליות ופיננסיות מחוץ לארה"ב.

ביל גרוס: העלאת ריבית בחודש הבא

מוקדם יותר היום, לפני פרסום הפרוטוקול, העריך המשקיע האג"ח הנודע ביל גרוס מחברת ג'אנוס קפיטל, כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בארה"ב בישיבתו בעוד חודש, בזמן שהמשקיעים ממתינים לפרסומו בהמשך היום של פרוטוקול הישיבה הקודמת של הבנק המרכזי שנערכה בסוף חודש שעבר.

ביל גרוסצילום: בלומברג

לדברי גרוס, הבנק הפדרלי צפוי לתת משקל רב יותר בהחלטתו לתנאים בשווקים הפיננסים מאשר למצב הכלכלה הגדולה בעולם. "תהיה העלאת ריבית בספטמבר, מכיוון שבראש סדר העדיפויות יעמדו התנאים הפיננסים ולא התנאים הכלכליים", כתב גרוס בציוץ בחשבונו בטוויטר. "משמעות הדבר היא שהבנק יתחיל בנורמליזציה למרות הנתונים" (הכלכליים).

"שוק העבודה ממשיך להשתפר, עם גידול איתן במשרות וירידה באבטלה" ו"שיפור נוסף נרשם במגזר הדיור", נאמר בהודעה שפירסמה ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי בחודש שעבר בתום ישיבת הפד. "הניצול הנמוך של משאבי כוח העבודה פחת", נאמר בהודעה - שינוי בנוסח לעומת הודעתו הקודמת של הבנק בה נאמר כי הניצול הנמוך פחת רק במידת-מה. שינוי נוסף בנוסח הודעת הבנק הפדרלי נגע למחירי האנרגיה, והמשפט לפיו נראה כי מחירי האנרגיה התייצבו הושמט מההודעה.

בהודעת הבנק נאמר עוד כי הפד יתחיל להעלות את הריבית כאשר יהיה עד "לשיפור מסוים נוסף בשוק העבודה". עד כה לא נכללה המילה "מסוים" בנוסח הודעת הבנק בהתייחסו לשיפור בשוק התעסוקה. שינוי נוסף בנוסח הודעת הפד היה הקביעה כי הבנק "בטוח במידה סבירה" כי האינפלציה תשוב ותטפס בטווח הבינוני ליעד של 2% שקבע הבנק המרכזי.

המחירים לצרכן בארה"ב עלו חודש שישי ברציפות

מוקדם יותר היום פורסם בארה"ב כי מדד המחירים לצרכן (CPI) טיפס ביולי זה החודש השישי ברציפות, אם כי בשיעור מתון מהצפוי. המדד עלה בחודש שעבר ב-0.1% לעומת החודש הקודם, לאחר עלייה של 0.3% ביוני, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה של 0.2%. מדד הליבה, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס אף הוא ב-0.1% - פחות מהתחזיות לעלייה של 0.2%. מחירי האנרגיה עלו ביולי ב-0.1% לעומת עלייה של 1.7% ביוני. מדד המחירים לצרכן טיפס ב-0.2% לעומת יולי 2014, ואילו מדד הליבה עלה באותה התקופה ב-1.8%.

מאז ישיבתו האחרונה של הבנק הפדרלי, בסוף חודש יולי, התרחשו מספר התפתחויות כלכליות שעשויות להשפיע על החלטת הריבית של הבנק המרכזי בספטמבר, החל מהפיחות בשער המטבע הסיני והמשך נפילת מחירי הנפט - אשר עשויים להוות שיקול נגד העלאת הריבית - וכלה בדו"ח התעסוקה המוצק של חודש יולי, שעשוי דווקא לתמוך בהחלטה להעלות את הריבית.   

הישיבה הבאה של הבנק הפדרלי תתקיים ב-16 וב-17 בספטמבר, ומרבית הכלכלנים מעריכים כי הבנק הפדרלי יעלה את הריבית בישיבה זו, שאחריה עתידה לקיים יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, מסיבת עיתונאים. עם זאת, חלק מהכלכלנים מעריכים כי הבנק המרכזי ימתין עד לדצמבר בטרם יתחיל להעלות את הריבית.

הבנק הפדרלי העלה את הריבית בפעם האחרונה ביוני 2006, והריבית נמצאת ברמתה הנוכחית של 0%-0.25% מאז דצמבר 2008.

"הכלכלה שלנו נמצאת במצב הרבה יותר טוב", אמרה יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן, לקונגרס האמריקאי בחודש שעבר. "אנחנו קרובים למקום בו אנחנו צריכים להיות, וכעת חושבים שהכלכלה לא רק שיכולה להתמודד עם ריביות גבוהות יותר אלא גם זקוקה להן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker