האיש שהחזיר במו ידיו 
את תאגידי הענק לאופנה

רכישתו האחרונה של וורן באפט והפיכתה של גוגל לחברת האחזקות אלפבית מעידים כי הקוֹנְגלוֹמֶרָטִים חזרו למצוא חן בעיני המשקיעים, לאחר שנים שבהן נדחו כמודל ניהול מיושן ■ ואולם רק הטובים והיעילים שבהם יצליחו

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

אין הרבה אופנות בתחום הניהול שצמחו ודעכו בצורה כה דרמטית כמו הקוֹנְגְּלוֹמֶרָטִים. בין שנות ה–60 לשנות ה–80 שיבחו הגורואים של עולם העסקים קונגלומרטים כמו ITT אוף אמריקה והנסון טראסט אוף בריטן כצורה הנעלה ביותר של קפיטליזם. כיום, הגורואים דוחים אותם כמיושנים.

חברות צריכות לדבוק בעסקי הליבה שלהן. משקיעים צריכים למזער סיכונים באמצעות השקעה בתיק של חברות, במקום בתאגידי ענק מגלומנים. גורו ההשקעות פיטר לינץ' מדבר על "diworsification" — משחק מלים בין Diversification 
ל–Worse, שמשמעו הקטנת הגיוון והפיזור בתיק השקעות. שוקי המניות בדרך כלל נותנים "הנחת קונגלומרט" משמעותית לחברות מגוונות.

כנס משקיעים של ברקשייר התאווייצילום: רויטרס

קונגלומרט מוגדר בפשטות כצירוף של שתי חברות או יותר, שעוסקות בתחומים שונים לחלוטין, שמאוגדים תחת אותה מטרייה תאגידית — חברה־אם, שתחתיה חברות בנות. קונגלומרטים ענקיים בהיסטוריה עסקו לעתים בעשרות סוגי עסקים שונים, ופעלו בעשרות או במאות מדינות בעולם.

אם לשפוט לפי אירועי השבוע שעבר, הרי שמצב הרוח הזה השתנה שוב. וורן באפט עשה במו ידיו מאמצים להגביר את הפופולריות ומידת המשיכה של הקונגלומרטים, והיחס האוהד שלו זכתה העסקה האחרונה של חברת האחזקות שלו, ברקשייר התאוויי, מראה כי הוא הצליח. ב–10 באוגוסט הודיעה ברקשייר כי תרכוש את פרסיז'ן קסטפארטס, יצרנית ציוד תעופה, ב–37 מיליארד דולר, בעסקה הגדולה ביותר בהיסטוריה שלה. באפט מתגאה בכך שהוא מנהל קונגלומרט רחב, ש"כל הזמן מנסה להתרחב עוד יותר", כדבריו.

מאוחר יותר באותו יום הודיעה גוגל על ארגון גדול מחדש, שלמעשה הופך אותה לקונגלומרט. לארי פייג' וסרגיי ברין, מייסדי גוגל, ינהלו חברת אחזקות בשם אלפבית. העסק המקורי של גוגל — מנוע חיפוש ופרסום — יהיה החטיבה הגדולה ביותר בתאגיד. פרויקטים שאפתניים כמו המכונית האוטונומית והמעבדה הפועלת להארכת תוחלת החיים, ייהפכו לחברות נפרדות בתוך אותה חברת אחזקות. בלוגר טכנולוגיה אחד אמר כי אלפבית היא "ברקשייר התאוויי לקהל של פסטיבל ברנינג מן". ואכן, פייג' הודה כי הוא רואה את ברקשייר כמודל לאופן שבו מנהלים חברה מגוונת.

הפיכתה של גוגל לקונגלומרט מונעת משתי סיבות: טכנולוגיה ומזומנים. החברה מאמינה שטכנולוגיית המידע תחולל שינוי בכל תחומי התעשייה המבוססים — החל במתחבורה (מכוניות ללא נהג) ועד לחינוך (קורסים מקוונים) ובנייה (תרמוסטטים ובתים חכמים). משמעות הדבר היא שהחברה צריכה להיכנס לכל התחומים.

לגוגל גם יש ערימת מזומנים, שאתה היא יכולה להרשות לעצמה להמר על כל מיני פרויקטים אחרים, כמו יצירת בשר מלאכותי או הרחבת הגישה העולמית לאינטרנט באמצעות רשת של בלונים. פרויקטים כאלה עלולים להתגלות ככישלון — אך גם עשויים לשנות את העולם.

מיליארדרים מגוונים

מיליארדרים אחרים בזירת ההיי־טק מגוונים אף הם את אחזקותיהם, כל אחד בדרכו שלו. אמזון של ג'ף בזוס משקיעה בחוות שרתים וברחפנים. בזוס גם מחזיק באופן פרטי ב"וושינגטון פוסט". פייסבוק של מארק צוקרברג משקיעה בציוד מציאות וירטואלית. לאילון מאסק, מנכ"ל יצרנית המכוניות החשמליות טסלה, יש כמה חברות נפרדות שמשקיעות בטיסות לחלל ומערכות אנרגיה סולארית.

הם הולכים בדרך שבה כבר הלכו אחרים לפניהם: ג'נרל אלקטריק (GE) נהפכה לקונגלומרט, משום שתומס אדיסון, מייסדה, היה אובססיבי לגבי יכולתו של החשמל לשנות את העולם היומיומי. GE יצרה את המאווררים החשמליים הראשונים בשנות ה–90 של המאה ה–19, ואז המשיכה לפיתוח מגוון רחב של מכשירי חימום ובישול חשמליים, לפני שנהפכה לענקית תעשייה ופיננסים.

ההתפתחות של ברקשייר לקונגלומרט התבססה על רעיון אחר: שההצלחה טמונה בדבקות בשורה עקבית של קריטריונים בעת בחירת הרכישות וניהולן לאחר מכן. הן חייבות להיות בסיכון נמוך ופשוטות להבנה עבור באפט והצוות שלו; והן גם צריכות להיות מנוהלות היטב מלכתחילה, וליהנות ממעמד חזק בשוק.

באפט ושותפו הוותיק צ'רלי מנגר המחישו שוב ושוב את הגאונות שלהם בגילוי פנינים נסתרות ורכישתן. יש להם גם כישרון לתת לחברות האלה את השילוב הנכון בין הדרכה לחופש. הם מספקים הון ארוך־טווח, שמאפשר להם לשרוד תנודתיות או ירידות קצרות טווח בשוק. באפט אומר שתקופת האחזקה האידיאלית מבחינתו היא "לנצח". אבל השניים לא מתערבים יותר מדי: על האימפריה שלהם, שכוללת יותר מ–300 אלף עובדים, מפקח צוות של 24 אנשים בלבד במטה המרכזי.

אם הכישרון העיקרי של GE כבר אינו למצוא שימושים חדשים לחשמל, הוא כנראה כיום היכולת שלה לבחור, להכשיר ולקדם מנהלים. בין הקונגלומרטים המצליחים האחרים, קוך אינדוסטריז (Koch Industries), שלה אחזקות רבות בתחומים שנעים מנפט וגז ועד לפיננסים, דשנים ובקר, היא בעלת מתכון סודי, עם שני מרכיבים עיקריים: מריטוקרטיה ויעילות תפעולית. צ'רלס קוך, המנכ"ל, ארגן את החברה על עקרונות הקפיטליזם הדמוקרטי, כפי שסיפר בספרו “The Science of Success”. לשיטתו, עובדים יכולים להרוויח יותר מהבוסים שלהם; ונערי חווה בעלי השכלה תיכונית מקנזס, למשל, יכולים להגיע מהר יותר ורחוק יותר מבעלי תואר שני מאוניברסיטאות עלית.

הטוב, הרע וההנחה

מספר החברות שלהן טכנולוגיות מהפכניות או כישורי הנהלה מבריקים הוא מוגבל. קונגלומרטים רבים הם מיושנים ומנופחים. במדינות המתעוררות במיוחד יש המון חברות שעושות הרבה דברים לא טוב, במקום להצטיין במעט תחומים, ומפצות על כך בחיזור אחר פוליטיקאים.

אפילו הקונגלומרטים הטובים ביותר חייבים להיאבק כל הזמן בשומן עודף. GE עשתה הרבה מאמצים להתמקד בכמה מגזרי תעשייה (למשל, באמצעות רכישת נתחים ממתחרתה הצרפתית אלסטום) ולהיפטר מעסקים אחרים, כמו NBC, יוניברסל ו–GE קפיטל, שאותה מכרה באחרונה. כ–60% ממכירות GE ב–2001 הגיעו מעסקים שהיא השילה מעצמה מאז.

ואולם כעת ברור שלא צריך לתת את אותה "הנחת קונגלומרט" לכל הקבוצות המגוונות. יש כיום יותר דוגמאות מאי פעם לזן חדש של קונגלומרטים מצליחים, שאין לו הרבה קשר ל"דינוזאורים" המנופחים של פעם. חלקם מחזיקים בכישרונות ניהוליים, שמאפשרים להם להשיג צמיחה מהירה בעידן של קיפאון. אחרים מנוהלים על ידי יזמים בעלי כישורים רבים, עם יכולת לחולל מהפכות בתעשיות ישנות באמצעות יישום טכנולוגיות חדשות.

חברות ממוקדות נחשבות אולי עדיין להימור בטוח יותר עבור משקיעים רבים. ואולם לקונגלומרטים הטובים ביותר יש סבלנות וכישורים כדי לשנות, בסופו של דבר, את העולם.

וורן באפטצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker