אינסטגרם מאפשרת לנשות סעודיה לעקוף את הגברים ולעשות עסקים בעצמן

בסעודיה נשים זקוקות לגבר שייצג אותן מול הרשויות ויחתום במקומן על מסמכים, אם ברצונן להקים עסק; באינסטגרם ורשתות חברתיות אחרות אין הגבלות כאלו, ויותר ויותר נשים מקימות עסקים באפליקציה

לוגו בלומברג
בלומברג

אם היא הייתה בוחרת בנתיב המסורתי בהשקת עסק האקססוריז שלה בג'דה, רוזנה אל-דאיני הייתה צריכה לגייס תמיכה של גבר שייצג אותה מול סוכנויות ממשלתיות ויחתום על מסמכים רשמיים בשמה. במקום זאת, היא מוכרת תכשיטים, שעונים וארנקים באינסטגרם, שם נשות עסקים סעודיות יכולות להימנע מההגבלות המגדריות המוטלות עליהן בממלכה.

לעסק בין השנתיים שלה, Accessories_ar, יש שני עובדים, 67 אלף עוקבים ועד 25 הזמנות ביום. הוא גם מספק לה העצמה: הכנסה משלה. "אני יכולה לפתור כל בעיה או קושי, פיננסיים או אחרים, ללא התערבות בני משפחה, אמרה אל-דאיני, בת 20, בראיון טלפוני.

אל-דאיני היא אחת מתוך מספר הולך וגדל של נשים בסעודיה הפונות לאינסטגרם לשם השקת עסקים, צבירת נתח שוק ועקיפת הגבלות במדינה בה על נשים נאסר לנהוג והן זקוקות לרוב להתערבות של גבר נותן לחסות. כל אלה הם חלק מכלכלה לא רשמית, ואינם נמנות בנתון הרשמי, לפיו מספר הנשים המועסקות בסעודיה זינק ב-48% בשנים 2010-2014, לכמעט 806 אלף.

צילום: NurPhoto

נשים מחזיקות ב-12% מכלל החברות בסעודיה, לה אוכלוסיה של 30 מיליון, לפי דו"ח מ-2010 של Strategy&. אף שנשים נכנסות לשוק התעסוקה מהר יותר מגברים, הודות לקידום הנושא על ידי המלך המנוח עבדאללה, אבטלת נשים בסעודיה היא 33%, לעומת 5.9% בקרב גברים, לפי נתוני הממשל.

המגבלות החברתיות והכלכליות על נשים בסעודיה נגזרות מהגירסה הוהבית שלה לאסלאם הסוני. ב-2014, היא דורגה במקום ה-137 מבין 142 מדינות בהשתתפות והזדמנויות כלכליות, ובמקום ה-138 בהשתתפות בכוח העבודה, לפי דו"ח הפער המגדרי של הפורום הכלכלי העולמי (WEF).

גורמים ספיציפיים לסעודיה עודדו נשים להקים עסקים מקוונים, לדברי חאלד אל-חודייר, מייסד ומנכ"ל Glowork, ארגון בריאד המתמקד בתעסוקת נשים, לו 38,500 חברות. "המדיה החברתית סיפקה ערוץ לנשים עליהן חלות מגבלות חברתיות או שהן מעדיפות לא לעבוד או להתעסק עם גברים", אמר. הקמת עסק באינסטגרם "מאוד פשוטה", לעומת הקמת חנות, אמר אל-חודייר בראיון טלפוני. "המכשול היחיד שעשוי לעמוד בפניהן הוא השיווק", אמר.

עבור מאי אל-ג'סר, הבעלים של אל-יממה ג'לטריה בריאד, אינסטגרם התבררה כאוצר שיווקי. אל-ג'סר, לשעבר פרופ' לביולוגיה באוניברסיטת המלך סעוד, התקשתה להביא לקוחות לגלידריה שלה, עד שפתחה חשבון אינסטגרם, שפירסם  את עגלות הגלידה עם הטעמים המותאמים אישית שלה. המכירות השתפרו משמעותית לדבריה, ותושבי העיר הזמינו עגלות למסיבות. "אנחנו צומחים וגייסנו עובדים נוספים", אמרה והוסיפה כי בכוונתה להשיק סניף חדש.

רשתות חברתיות נפוצות יותר בסעודיה מאשר הממוצע העולמי, בין היתר כיוון שהן מציעות ערוץ לאינטראקציה ללא מגבלות, אומר אוונגלוס מוסטאקאס, מרצה עמית לשיווק אלקטרוני באוניברסיטת מידלסקס בדובאי. במקומות בהם יש הגבלות חברתיות, "הצורך לאנשים לתקשר ביניהם גבוה עוד יותר", אומר מוסטאקאס, לשעבר פרופ' באוניברסיטת הנסיך סולטן בריאד, בראיון טלפוני מיוון.

הסעודים מבלים כ-2.65 שעות בממוצע ביום ברשתות חברתיות, לעומת ממוצע עולמי של 1.69 שעות, לפי סקר של חברת מחקר השוק GlobalWebIndex הלונדונית. הסקר גם מצא כי כמעט מחצית ממשתמשי האינטרנט בסעודיה חברים באינסטגרם, לעומת ממוצע עולמי של 23%. סעודיה גם מדורגת ראשונה בעולם בחדירת טוויטר, לפי חברת המחקר ההולנדית PeerReach בדו"ח מ-2013.

אף שיזמיות משתמשות גם בטוויטר וברשתות חברתיות אחרות, אל-דאיני אמרה כי הממשק מבוסס התמונות של אינסטגרם מתאים טבעית לעסק שלה. "הצילום משפיע על אנשים", אמרה. האפליקציה, שנועדה לסמארטפונים, מספקת דרך פשוטה לסעודיות יצירתיות לשתף את כשרונן עם העולם, אומר מוסטאקאס.

עדאנה אל-נמלה, אם לשלושה בת 34, משתמשת באינסטגרם כדי להציג את מאפיית דליש הביתית שלה. תוך 4 שנים, צברה 12,700 עוקבים באינסטגרם, אמרה אל-נמלה, לשעבר מורה לחינוך מיוחד. אם לקוחות נשים אינן יכולות לבוא לאסוף את ההזמנות שלהן, היא שולחת אותן, אמרה. "תמיד אהבתי לאפות", אמרה, ואינסטגרם היא "כמו חנות משלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker