משהו רע קורה באמזון: "ראיתי כמעט כל אדם שעבדתי אתו בוכה מעל שולחן העבודה שלו"

14 עקרונות הנהגה סודיים ויוצאי דופן שניסח המייסד והמנכ"ל ג'ף בזוס, מביאים את עובדי החברה לנסות ולעמוד בקצב הרצחני שלו ■ אמזון: "או שאתם מתאימים לכאן או שלא. אין משהו באמצע"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בימי שני מסתדרים בשורה מגויסים חדשים לאמזון, לאוריינטציה שנועדה לעשות להם היכרות עם שיטת העבודה הייחודית של החברה. נאמר להם לשכוח מ"ההרגלים הרעים" שהם למדו בעבודות קודמות, נזכר אחד העובדים. אחרים מספרים כי כשהם מגיעים לקצה היכולת שלהם כתוצאה מהקצב הגבוה, יש רק פתרון אחד: להגביר מהירות.

כדי להיות האמזונים הטובים ביותר שהם יכולים להיות, מהעובדים נדרש לדבוק בעקרונות ההנהגה - 14 חוקים שחקוקים על גבי כרטיסיות. כשהם נבחנים על החוקים כמה ימים לאחר מכן, אלה שקיבלו ציון מושלם זוכים לתואר וירטואלי: "אני ייחודי" - ביטוי הגאווה של החברה על הטמעת המוסכמות של מקום העבודה.

עובד אמזון באריזונהצילום: רויטרס

עובדים באמזון מוזמנים לקרוע לגזרים רעיונות של עובדים אחרים, לעבוד שעות ארוכות ומאוחרות (מיילים שמגיעים אחרי חצות, ואחריהם הודעות טקסט ששואלות מדוע הם לא נענו) ולעמוד בסטנדרטים "גבוהים באופן בלתי סביר", שהחברה מתגאה בהם. מדריך טלפון פנימי מנחה אותם כיצד לשלוח משובים סודיים למנהלים של עובדים אחרים. חלקם מספרים שהם נהגו לחבל בעמיתיהם לעתים תדירות (הכלי מספק הודעות מוכנות, כמו "הרגשתי מודאג בנוגע לחוסר גמישותו והתלונות שלו בנוגע למשימות קטנות").

רבים מהעובדים החדשים שמגיעים בימי שני עשויים לא להיות חלק מהחברה בתוך כמה שנים. מי שמצליחים בחברה, הם מי שיש להם המצאות המושקות לרבע מיליארד לקוחות וצוברים הון קטן בזכות הזינוק המתמשך במניית אמזון. לעומתם, הכשלונות עוזבים או מפוטרים במיונים שנתיים של הצוות - "דרוויניזם תכליתי", מגדיר זאת מנהל משאבי אנוש לשעבר בחברה. כמה עובדים שחלו בסרטן או עברו הפלות טבעיות ומשברים אישיים אחרים אמרו שהם זכו להערכות לא הוגנות או נדחקו החוצה, במקום שיוענק להם זמן להתאוששות.

בזמן שאמזון בוחנת משלוחים באמצעות רחפנים ודרכים לחדש את מלאי נייר הטואלט בחדר השירותים בלחיצת כפתור, היא עורכת ניסוי שידוע רק למעטים, ובו היא בודקת עד כמה רחוק היא יכולה ללכת עם הלחצים שהיא מפעילה על עובדי הצווארון הלבן, ומשרטטת מחדש את הגבולות של מה שנחשב מקובל בארגונים.

החברה, שנוסדה ומנוהלת על ידי ג'ף בזוס, דחתה קלישאות ניהול פופולריות רבות שתאגידים אחרים לפחות משלמים עבורן מס שפתיים, ובמקום זאת פיתחה את מה שעובדים רבים מתארים כמכונה מורכבת שמניעה אותם להשיג את השאיפות המתרחבות כל העת של בזוס.

ג'ף בזוס

"יש אנשים שזה 
לא מתאים להם"

"מדובר בחברה שחותרת לעשות דברים גדולים, חדשניים, פורצי דרך", אמרה סוזן הארקר, מנהלת גיוס העובדים של אמזון. "כשאתה מכוון לירח, אופי העבודה מאתגר. יש אנשים שזה לא מתאים להם".

בו אולסון היה אחד מהם. הוא שרד פחות משנתיים במשרת שיווק ספרים וסיפר כי התמונה הזכורה לו במיוחד היתה אנשים שמייבבים בבכי במשרדם, מראה שגם עובדים אחרים תיארו. "אתה יוצא מחדר הישיבות ורואה גבר מבוגר מכסה את פניו", הוא תיאר. "ראיתי כמעט כל אדם שעבדתי אתו בוכה מעל שולחן העבודה שלו".

הודות ליכולתה להוציא את המקסימום מעובדיה, אמזון חזקה מתמיד. הקמפוס המתרחב שלה משנה אזור שלם בסיאטל - חלק מהימור בגודל של מיליון מ"ר, שבהם עשרות אלפי עובדים חדשים יוכלו למכור כל דבר לכל אחד בכל מקום בעולם. בחודש שעבר עקפה אמזון את וולמארט בתור הקמעונית הגדולה בעולם עם שווי שוק של 250 מיליארד דולר. בדירוג של מגזין "פורבס", המייסד והמנכ"ל בזוס הוא האדם החמישי בעושרו בעולם.

עשרות מיליוני אמריקאים מכירים את אמזון כצרכנים, אבל החיים בתוך משרדי התאגיד לרוב נסתרים מעין. הסודיות מחייבת, וגם עובדים זוטרים חותמים על הסכם סודיות ארוך. החברה התירה רק לקומץ מנהלים בכירים לדבר עם עיתונאים לרגל הכתבה הזאת, ודחתה בקשות לראיון עם בזוס והמנהלים הבכירים שסביבו.

ואולם יותר מ–100 עובדים בהווה ובעבר של אמזון - ובהם חברים בהנהלה, מנהלי משאבי אנוש, אנשי שיווק, מומחי קמעונות ומהנדסים שעבדו על פרויקטים מקינדל ומשלוחי מוצרי מכולת ועד לפיתוח הסמארטפון - מתארים כיצד הם ניסו ליישב את ההיבטים המענישים של מקום העבודה שלהם, עם מה שרבים תיארו כעוצמה מלהיבה של היכולת ליצור.

בראיונות סיפרו חלק מהעובדים שהם פרחו באמזון בדיוק משום שהחברה דחפה אותם לצעוד אל מעבר לגבולות שהם חשבו שיש להם. עובדים רבים מקבלים מוטיבציה בזכות "היכולת לחשוב בגדול ולדעת שלא גירדנו עדיין את פני השטח של מה שאפשר להמציא", סיפרה אליזבת רומל, מנהלת קמעונות, שהיתה אחת הבודדות שהורשו לדבר.

מרואיינים אחרים שעבדו בחברה לפרקי זמן קצרים סיפרו כי הדברים שהם למדו באמזון עזרו לקריירות שלהם להמריא. רבים אחרים הוסיפו שהם הבינו בשלב מאוחר יחסית שהם התמכרו לשיטת העבודה של אמזון. "אנשים רבים שעבדו שם מרגישים את המתח הזה: זה המקום הנהדר ביותר שאני שונא לעבוד בו", אמר ג'ון רוסמן, מנהל לשעבר שפירסם ספר בשם "הדרך של אמזון".

עיקרון 2: להפגין התמחות בכל פעילות

אמזון היא אולי חברה ייחודית, אבל לא חריגה כמו שהיתה רוצה לחשוב. היא פשוט הגיבה מהר יותר לשינויים בעולם העבודה, כמו מדידה רציפה של ביצועים אישיים, קשרים זמניים בין עובדים למנהלים ותחרות גלובלית שבה אימפריות עולות ונופלות בן לילה. אמזון נמצאת בחוד החנית של המקום שאליו הטכנולוגיה רוצה לקחת את המשרד המודרני: זריז ויעיל יותר, אך נוקשה יותר וסלחני פחות.

בזוס פנה לניהול מבוסס נתונים בשלב מוקדם. לפי מנהלים ועובדים שעבדו באמזון בימיה הראשונים, בזוס היה נחוש כמעט מהרגע שבו ייסד את החברה ב–1994 להפנות עורף לכוחות שהוא חשב ששוחקים עסקים לאורך זמן - ביורוקרטיה, הוצאות בזבזניות וחוסר הקפדה.

אמזון צמחה, ובזוס רצה שהרעיונות שלו לגבי דרך העבודה שלה, שחלקם היו אינטואטיביים, יקבלו ביטוי בהוראות פשוטות שכל עובד חדש יוכל להבין. בנוסף, ההוראות היו צריכות להיות כלליות כדי להתייחס למספר כמעט בלתי מוגבל של עסקים שבזוס רצה לפעול בהם, אבל מהודקות מספיק כדי להימנע מהבינוניות שהפחידה אותו כל כך.

התוצאה היתה עקרונות הנהגה המתארים את הדרך שבה עובדי אמזון צריכים להתנהג. בניגוד לחברות שהצהרותיהן על הפילוסופיה שלהן מסתכמות בקלישאות מעורפלות, לאמזון יש כללים שהם חלק משפת היומיום בחברה, וטקסים המשמשים בתהליך הגיוס שמצוטטים על ידי עובדים בתור לארוחת הצהריים. יש אמזוניסטים שאף מגלים כי הם מעבירים אותם לילדיהם.

הקווים המנחים יוצרים אימפריה של עובדי עלית (עיקרון מספר 5: גייס וטפח את הטובים ביותר), שדורשים זה מזה לעמוד בציפיות מרקיעות שחקים ומשוחררים מהכוחות המעכבים - ביורוקרטיה, פוליטיקות של המשרד - המונעים מהם לממש את הפוטנציאל המירבי שלהם. עובדים צריכים להפגין "בעלות" (עיקרון מספר 2) או מומחיות בכל אלמנט של פעילותם ו"לצלול עמוק" (עיקרון מספר 12) כדי לזהות רעיונות שיכולים לפתור בעיות או לזהות שירותים חדשים לפני שצרכנים מבקשים אותם.

לפי בזוס, במקום העבודה צריכים להיות שקיפות ודיוק כדי להבחין בין מי שמגיע להישגים לבין מי שלא. לעתים קרובות מתוארים העובדים האידיאליים באמזון כ"ספורטאים" - בעלי סיבולת, מהירות (עיקרון מספר 8: היה מוכן לפעולה), ביצועים שיכולים להימדד ויכולת למתוח גבולות (עיקרון מספר 7: חשבו בגדול).

"אפשר לעבוד הרבה, קשה או בחוכמה, אבל באמזון אתה לא יכול לבחור רק בשניים מתוך השלושה", כתב בזוס ב–1997 במכתב לבעלי המניות כשהחברה מכרה רק ספרים, שעדיין משמש כמניפסט. הוא ציין שכשהוא ראיין מועמדים פוטנציאליים, הוא הזהיר אותם: "לא קל לעבוד כאן".

מבין כל רעיונות הניהול של בזוס, הרעיון הייחודי ביותר שלו הוא אמונתו כי הרמוניה זוכה להערכת יתר במקום העבודה - והיא עשויה לחנוק ביקורת כנה ולעודד דברי שבח מנומסים לרעיונות פגומים. במקום זאת, עובדי אמזון מקבלים הנחיה "לא להסכים ולהתחייב" (עיקרון מספר 13) - לקרוע לגזרים רעיונות של עמיתים, עם משוב שיכול להיות בוטה עד כאב, לפני שהם מגיעים לידי החלטה.

"תשתנה רק אם הנתונים יגידו זאת"

אמזון נותנת תחושה שהחזון של בזוס מקבל חיים, מקום שמוכן לקחת סיכון ולחזק רעיונות במבחני עמידות. עובדים מספרים שעמיתיהם הם האנשים החדים והמחויבים שהם אי־פעם פגשו. גם עובדים זוטרים יכולים לתרום תרומה משמעותית: פרויקט שירות המשלוחים על ידי רחפנים, שעליו הכריזה החברה ב–2013, הומצא על ידי מהנדס תוכנה זוטר בשם דניאל בושמולר.

במחסני המוצרים של אמזון נמצאים עובדים תחת מעקב של מערכות אלקטרוניות מתוחכמות כדי לוודא שהם אורזים מספיק קופסאות בכל שעה. אמזון ספגה ביקורת ב–2011 כשעובדים במחסן ענק שלה בפנסילווניה עמלו בחום של 38 מעלות עם אמבולנסים שחיכו בחוץ, שאספו פועלים שנפלו מהרגליים. בעקבות תחקיר של עיתון מקומי התקינה החברה מערכת מיזוג אוויר.

ואולם במשרדיה עושה אמזון שימוש בשיטת ניהול של חיזוק עצמי ובנתונים ובכלים פסיכולוגיים שנועדו לדרבן עשרות אלפי עובדי צווארון לבן לעשות יותר. "החברה מפעילה על עובדיה אלגוריתם ביצועים שוטף ומשתפר כל העת", אמרה איימי מייקלס, משווקת קינדל לשעבר. לדברי ליז פירס, שעבדה שנתיים בחברה וכיום היא בעלים של חברת תוכנה בסיאטל, שבה עובדים אמזוניסטים רבים לשעבר, "אמזון תשתנה רק אם הנתונים יגידו שהיא חייבת - כששיטת הגיוס, העבודה והפיטורים תחדל להיות הגיונית מבחינה כלכלית".

החברה מתחילה לשאת במחיר הכבד של הצמיחה המהירה שלה. היא נאלצת לחפש מגויסים טריים גם בחוף המזרחי, ועורכת "מסיבות לינקדאין" שבהן עובדיה נדרשים למסור את רשימות אנשי הקשר שלהם למנהלי כוח האדם בחברה. בסיאטל לבדה יש לה יותר מ–4,500 משרות לא מאויישות, ובהן לאנליסט המתמחה ב"גיוסי כוח אדם בהיקפים גדולים".

יש חברות שעשויות למתן את השאיפות שלהן או לרכך את יעדיהן כשהן ניצבות מול צורך כה גדול בעובדים חדשים. אבל לא אמזון. בסרטון גיוס שהוציאה באחרונה, אשה צעירה מזהירה: "או שאתם מתאימים לכאן או שלא. אין משהו באמצע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker