חבילת החילוץ השלישית ליוון אושרה – אך ממשלתו של ציפראס בסכנה

חברים רבים בקואליציה הביעו התנגדות להסכם עם הנושים; שרי האוצר של גוש היורו התחייבו כי כל הסדר שנוגע לבנקים לא יכלול תספורת לבעלי פיקדונות

הפרלמנט היווני ושרי האוצר של גוש היורו אישרו אתמול את חבילת החילוץ השלישית בשווי 86 מיליארד יורו (96 מיליארד דולר), שלה זקוקה יוון כדי להימנע מחדלות פירעון על חוב שהיא צריכה לפרוע כבר ביום רביעי הקרוב.

בפרלמנט היווני אושר ההסכם לאחר דיון שנמשך שעות ארוכות, כאשר ראש הממשלה אלכסיס ציפראס עמד בפני התנגדות מצד חברים במפלגתו סיריזה – מה שמעורר הערכות כי בקרוב תיאלץ ממשלתו לעמוד להצבעת אמון בפרלמנט.

מאוחר יותר אושר ההסכם בפגישת חירום של שרי האוצר של גוש היורו בבריסל. ההסכם מחייב את יון להציב הגבלות מחמירות על הוצאותיה, להציג העלאות מסים חדשות, ולחולל רפורמות מקיפות באופן שבו היא מנהלת את כלכלתה. ואולם התנאים, שכוללים גם העלאה של גיל הפרישה ופתיחת חלקים מסוימים בכלכלה היוונית לתחרות גדולה יותר, התגלו כבלתי מקובלים על חברים בקואליציה של ציפראס. אף שההסכם קיבל את אישורם של כמה חברים באופוזיציה, תמכו בו רק 118 חברים בקואליציה – פחות מ-120 שלהם זקוק ציפראס כדי לשרוד. מבין 149 חברי פרלמנט מסיריזה, 42 הצביעו נגד ההסכם או נמנעו, ואחד לא הגיע להצבעה.

אלכסיס ציפראס בפרלמנט ביוון, לפני כשבועייםצילום: אי־פי

לאחר ההצבעה אמר גורם המקורב לציפראס כי הוא צפוי לקיים הצבעת אמון בממשלתו לאחר ה-20 באוגוסט, אז צריכה יוון לפרוע חוב של 3.2 מיליארד יורו (3.6 מיליארד דולר) לבנק המרכזי של אירופה.

מאוחר יותר הגיעו שרי האוצר של גוש היורו להסכמה לגבי תוכנית לארגון מחדש של הבנקים ביוון והפרטה של נכסיה הציבוריים. השרים הסכימו לשקול הסדר חוב בשלב מאוחר יותר אם יהיה בו צורך. עם זאת, התחייבו שרי האוצר של גוש היורו להגן על בעלי פיקדונות בבנקים היוונים מכל הפסד שינבע מהסדר חובות שיכלול את המגזר הפיננסי במדינה.

בכך בעצם יישארו מוגנים בעלי עסקים קטנים ובינוניים שלהם יותר מ-100 אלף יורו בחשבונות שאינם מוגנים בביטוח הפיקדונות של הממשלה, אמר ראש פורום שרי האוצר, ירון דיסלבלום. הוא הוסיף כי הדבר ימנע את המכה הקשה לכלכלה היוונית שממנה השרים רוצים להימנע. במקום זאת, משקיעי האג"ח הבכירות יהיו אלה שיישאו בנטל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker