סטודנט מהרווארד פיתח אפליקציה חכמה שמציגה מיקומי החברים בפייסבוק - איך הגיבה החברה?

פייסבוק ביטלה את ההתמחות של אראן קהאנה משום שלטענתה הפר את הסכם המשתמשים של החברה; את האפליקציה פיתח קהאנה מחדרו במעונות, מרחק מטרים ספורים מהחדר בו הקים מארק צוקרברג את פייסבוק ב-2004

סוכנויות הידיעות

סטודנט מאוניברסיטת הרווארד טוען כי פוטר מהתמחות בפייסבוק לאחר שפיתח אפליקציה למסנג'ר של הרשת החברתית אשר חשפה פרצות בפרטיות של המשתמשים.

אראן קהאנה בן ה-21 פיתח תוסף לדפדפן כרום שעושה שימוש בנתוני מיקום מהמסנג'ר של פייסבוק במובייל ומציג מיפוי של המיקום המדויק של כל המשתמשים בצ'ט, גם כאלה שאינם חברים של המשתמש. בפוסט שהעלה באתר הבלוגים medium.com תחת הכותרת "איך לעקוב אחרי החברים שלך בפייסבוק" הסביר קהאנה כי פייסבוק מסנג'ר שולח באופן אוטומטי מיקום של כל ההודעות, מה שמאפשר לאתר את מיקום השולח בדיוק של עד מטר. המידע הזה, לדבריו, איפשר לו בתוך שבועיים של איסוף נתונים מהצ'ט להרכיב את הלו"ז השבועי של כל אחד מחבריו במסנג'ר.

את האפליקציה, לה קרא מראודרס מאפ (מפת הקונדסאים - הומאז' לספרי הארי פוטר) העלה קהאנה בחודש מאי מחדרו במעונות, זמן קצר אחרי שהתקבל באביב להתמחות בפייסבוק. מאז הורידו את התוסף 85 אלף משתמשים. חדרו של קהאנה נמצא מרחק מטרים ספורים מחדר המעונות בו הקים מארק צוקרברג את פייסבוק לפני 11 שנים.

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברגצילום: אי–פי

ביום שלישי השבוע קהאנה פירסם מאמר על האפליקציה בכתב העת היוקרתי למדע וטכנולוגיה של האוניברסיטה, "Harvard Journal of Technology Science". לדבריו, האפליקציה שלו לא חשפה מידע חדש, אלא פשוט המחישה בעיית פרטיות שמשתמשים לא היו מודעים לה ולא חשבו על ההשלכות שלה. קהאנה אמר שהוא חשב שהוא מספק שירות לתועלת הציבור. "לא כתבתי את התוכנה מטעמים זדוניים", אמר לאתר בוסטון.קום.

אולם פייסבוק חשבה אחרת. כמה ימים אחרי שהעלה את האפליקציה פייסבוק ביקשה מקהאנה להסיר אותה. שבוע לאחר מכן היא שיחררה עדכון אבטחה שמסדיר את הפירצה, אך האפליקציה נותרה באוויר. ואז, שעתיים לפני שהיה אמור לעזוב את חדר המעונות שלו בהרווארד להתחיל את ההתמחות, קהאנה קיבל שיחת טלפון מעובד של פייסבוק בה נאמר לו כי החברה ביטלה את ההתמחות שלו משום שהוא הפר את הסכם המשתמשים של פייסבוק כשניצל את האתר לאיסוף נתונים.

דובר פייסבוק מאט שטיינפלד אמר כי החברה שקדה על עדכון לפרצת האבטחה חודשים לפני שהיא התוודעה לאפליקציה של קהאנה. "זה לא משהו שיכול לקרות בתוך שבוע", אמר ל-USA טודיי.

אחרי שנופנף מפייסבוק, קהאנה מצא התמחות בסטארט אפ בעמק הסיליקון, שם העביר את הקיץ. הוא אמר כי החוויה עם פייסבוק היתה מבחינתו שיעור לחיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker