הפיתרון של בריטניה למחסור בפועלי בניין: הכשרת עבריינים צעירים

בעשור הקרוב תזדקק בריטניה לכמעט מיליון פועלי בניין, לאור הביקוש הגבוה לבתים; תוכנית מיוחדת של הממשלה מעסיקה צעירים ממשפחות במצוקה

לוגו בלומברג
בלומברג

כנער, יסאר אוגור בילה את רוב זמנו בשיטוט ברחובות מזרח לונדון וקטטות עם חברי כנופיות. בימים אלה, הוא ער עוד לפני עלות השחר באתר בניה, לאחר שחברת הבניה ברקלי גרופ הולדינגס נתנה לו הזדמנות להתחיל מחדש. "יש כאן עתיד", אומר אוגור, בן 21, שמתלמד כמנהל אתר. "אני עדיין צעיר, וזו הדרך שבה אתקדם בחיים".

אוגור הוא אחד מבין 13 צעירים שגויסו על ידי ברקלי לתוכנית Street Elite, שהושקה ב-2012 בניסיון לפתור את המחסור הכרוני בידיים עובדות בתעשיית הבניה בבריטניה. להערכת חברת הייעוץ EC האריס, בעשור הקרוב תזדקק בריטניה לכמעט מיליון פועלי בניין, לאור העליה בביקוש לבתים חדשים ופרישתם של עובדים ותיקים.

פועלי בניין היו העובדים המבוקשים ביותר בבריטניה בחודש יולי, לפני מהנדסים או רופאים, לפי דו"ח של קונפדרציית ההשמה והתעסוקה ופירמת רואי החשבון KPMG. מספר המשרות הפנויות בענף כמעט הוכפל בתוך שנתיים, לפי נתוני הממשלה.

משיכת צעירים כמו אוגור לענף הבניה הוא חלק חשוב בתוכניות הממשלה לעודד בניית בתים בשעה שמחירי הבתים שוברים שיאים. כמעט 16% מבני 16-24 היו מובטלים ברבעון שהסתיים במארס, ושר האוצר ג'ורג' אוסבורן רוצה שחברות ייצרו 3 מיליון משרות התמחות חדשות עד שנת 2020. "אם לחברות הבניה אין מספיק אנשים כפי שהן צריכות, הן פרויקטי התשתיות והן בניית הבתים יישארו מוגבלים, אומר קווין גרין, מנכ"ל הקונפדרציה. "תהיה לכך השפעה על הצמיחה הכלכלית הרחבה יותר".

פועל בניין בבריטניה מתקן גג של בית
פועל בניין בבריטניהצילום: בלומברג

יותר מ-200 אנשים השלימו כבר את תוכנית Street Elite, כאשר 80% מהם ממשיכים אחר כך לחינוך, הכשרה מקצועית או תעסוקה מלאה. הפרויקט משתמש בשיטות של מאמני ספורט כדי להכשיר את המשתתפים לעבודה, באמצעות הדרכה והכשרה שלהם כך שידריכו ילדים בפרויקטי דיור של הממשלה.

אף שאוגור זכה בפרס של תעשיית הבניה להישגים צעירים במארס, ההתחלה שלו לא היתה קלה. הוא לא הגיע לשבוע הראשון שלו בפרויקט, והעדיף להישאר בבית ולשחק במחשב. כשהוא סוף כל סוף הגיע, "ראיתי אנשים שיש להם בעיות משלהם, מאבקים משלהם בחיים", הוא מספר. "זה נתן לי יותר מוטיבציה ויותר ביטחון, והתבגרתי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker