ההתאוששות האיראנית: צפי ל-5% צמיחה ב-2016 וגידול מיידי של 30% בתפוקת הנפט

סוכנות האנרגיה הבינ"ל צופה כי איראן תוכל להגדיל את תפוקת הנפט בעד 730 אלף חביות ביום מהרגע שיוסרו הסנקציות

לוגו רויטרס
רויטרס

איראן תוכל להגדיל בקלות יחסית את תפוקת הנפט שלה בעד 730 אלף חביות ביום לאחר שיוסרו הסנקציות, לפי סוכנות האנרגיה הבינ"ל (IEA).

הסוכנות, המשמשת גוף פיקוח של מדינות המערב על שוקי האנרגיה, העריך כי שדות הנפט של איראן, שהפיקה ביולי 2.87 מיליון חביות ביום, יוכלו להגדיל את התפוקה לסביב 3.4-3.6 מיליון חביות בתוך חודשים מהרגע שהסנקציות יוסרו.

"תפוקה גדולה במידה משמעותית אמנם אינה סבירה לפני 2016, אך נפט שהוחזק במיכליות בים בכמות הגדולה ביותר מאז הידוק הסנקציות באמצע 2010, יוכל להגיע לשווקים הבינלאומים לפני כן", מסרה IEA בדו"ח החודשי שלה.

צעירות בטהראן עם תמונתו של שר החוץ זריף, השבועצילום: אי־אף־פי

שר הנפט האיראני ביג'אן זנגנה אמר כי איראן מצפה להגדיל את תפוקת הנפט היומית שלה ב-500 אלף חביות כמה שיותר מהר ברגע שיוסרו הסנקציות, ובעד מיליון חביות ביום בתוך מספר חודשים.

התפוקה של איראן ביולי היתה גבוהה ב-50 אלף חביות ליום מאשר ביוני, לפי IEA.

הדו"ח של הסוכנות שבסיסה בצרפת סבור כי כל גידול בתפוקה יהיה כנראה מתון יותר מאשר ההערכות האיראניות, וציין כי הרפובליקה האיסלאמית תהיה זקוקה להשקעות מסיביות בכדי להגדיל את קיבולת התפוקה. איראן מסרה כי היא מקווה לגייס השקעות של כמעט 200 מיליארד דולר לפרויקטים בתעשיית הנפט והגז עד 2020.

איראן ושש המעצמות הגיעו להסכם ביולי שנועד לרסן את תכנית הגרעין של המדינה, אולם הסנקציות שהוטלו ב-2012 לא יוסרו עד שאיראן תשלים את כל תנאי ההסכם, וההסכם צריך לקבל אישור של הקונגרס האמריקאי. אישור זה לא צפוי עד דצמבר ואנליסטים טוענים כי הסנקציות עשויות להימשך גם ברבעון הראשון של 2016.

"לתחושתי, החוזים לטווח ארוך לא ייחתמו עד אמצע 2016", אמר ריצ'רד נפיו מהמרכז למדיניות אנרגיה גלובלית באוניברסיטת קולומביה בניו יורק, במסגרת כנס אנרגיה של רויטרס.

כלכלת איראן התכווצה ב-6.6% ב-2012 ו-1.9% ב-2013, אחרי מספר סבבים של סנקציות כלכליות, לפי נתוני הבנק העולמי. הבנק סבור כי כלכלת איראן תצמח 5% ב-2016, אחרי צמיחה של 3% שצפויה השנה.

"השמרנים שולטים בתקשורת, אבל הם המיעוט". דגל איראן נישא ברחובות טהראןצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker