"האמזון של מידע הפנים": הרשת שמכרה סודות לסוחרים הבטיחה להם 50 אלף ד' בחודש

אתמול נעצרו בארה"ב חמישה סוחרים בחשד למעורבות ברשת שניהלה הונאה חסרת תקדים שהשתמשה בהאקרים כדי להשיג מידע פנים והרוויחה 100 מיליון דולר ב-5 שנים

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

האימייל שהגיע מקייב הציע פרס מפתה ביותר: נוסחה לסוג חדש של פשע בוול סטריט. "סיסמת כניסה תישלח לאימייל שתשאירו", נאמר ברוסית בסרטון המצורף.

כך החלה מה שהרשויות בארה"ב מכנות כעת הונאה חסרת תקדים ששילבה פשעי סייבר של העידן הדיגיטלי עם מסחר לפי מידע פנים בשיטה הישנה. חמישה סוחרים נעצרו ביום שלישי בבוקר בארה"ב, בחשד למעורבות באחת מרשתות המסחר לפי מידע פנים המתוחכמות ביותר אי פעם, לדברי בכירים פדרליים. ההערכות הן כי הם הרוויחו מההונאה 100 מיליון דולר.

הרשת פעלה בצורה מורכבת מאוד אך בה בעת גם פשוטה, לדברי הרשויות. ההאקרים שעמדו מאחורי ההונאה גנבו מידע ובנו סביבו עסק מקוון שלם – מעין אמזון של מידע פנים. הם אפילו יצרו סרטון הדרכה לשימוש במוצרים הלא חוקיים שפיתחו.

ההאקרים, שעבדו מאוקראינה, פרצו לכמה מהמערכות הנפוצות ביותר בארה"ב להעברת הודעות לעיתונות, ובמשך 5 שנים גנבו ממנה אלפי הודעות של חברות לפני שפורסמו בפומבי. אחר כך הם מכרו את המידע הרגיש הזה לסוחרים משני צדי האוקיאנוס האטלנטי, לדברי הרשויות.

ההונאה הזו, שבה נגנב מידע פנים לגבי כמה מהחברות הגדולות בארה"ב, ממחישה את הפגיעות הטכנולוגית של המערכות שנמצאות בלב הכלכלה במאה ה-21, ומראה לוול סטריט ולרשויות כי הונאות המסחר לפי מידע פנים נכנסו לעידן חדש.

"ההונאה הבינלאומית הזו היא חסרת תקדים מבחינת היקף הפריצות, מספר הסוחרים, מספר המניות שנסחרו והרווחים שנרשמו", אמרה מרי ג'ו ווייט, יו"ר רשות ני"ע בארה"ב (SEC), במסיבת עיתונאים ביום שלישי. ה-SEC תובעת 17 אנשים בתביעה אזרחית, ואישומים פליליים נגד תשעה מהם. ההאקרים וחלק מהנאשמים בינתיים חופשיים.

חשוד במעצר, אילוסטרציה
חשוד במעצר, אילוסטרציהצילום: דרימסטיים

ההונאה החלה בדיוק כאשר פרשה אחרת של מידע פנים הגיעה לשיאה. האימייל מאוקראינה נשלח על ידי האקר צעיר באוקטובר 2010, בדיוק כאשר המיליארדר ראג' רג'רטנאם עמד למשפט בארה"ב על אחת מהונאות מידע הפנים הגדולות ביותר של השנים האחרונות. ההאקר האוקראיני, שזוהה על ידי הרשויות כאיוון טוצ'ינוב, ונמצא כעת באוקראינה, הציע למעשה גרסת היי-טק לאותה הונאה שביצע רג'רטנאם.

לפי החקירה, ההאקרים השתמשו במגוון שיטות מקובלות כדי לחדור לשרתי המחשבים של שלוש מערכות שמשמשות תאגידים רבים לפרסום הודעות לעיתונות בנושאים כמו דו"חות כספיים, מיזוגים ורכישות וחילופי הנהלה. הם חדרו לשרתים, התקינו תוכנה זדונית, גנבו סיסמאות – וכל זאת כדי להשיג גישה ל- PRניוזווייר, מרקטוויירד וביזנס ווייר (חטיבה של ברקשייר התאוויי של וורן באפט), שכולן מוציאות אלפי הודעות לעיתונות מדי יום.

המידע שמצאו באותן הודעות לעיתונות הוכח כבעל ערך יקר מאוד – כל כך יקר, עד שההאקרים בנו עד מהרה עסק מקוון סביבו, ואף יצרו סרטון הדרכה שמראה כיצד לגשת למידע הגנוב, לפי התביעה. ביזנס ווייר ו-PR אמרו כי הן משתפות פעולה עם החקירה ובוחנות מחדש את מערכות האבטחה שלהן. ממרקטוויירד נמסר כי גם היא משתפת פעולה ו"מתקנת את הבעיה שבלב העניין הזה".

התובעים תיארו מספר עסקות גדולות שביצעו הסוחרים לפני פרסום הדו"חות הרבעוניים, כמו למשל עסקה ב-2012 במניות קטרפילר, אשר הניבה רווח של מיליון דולר. הודעה של החברה, שהיתה בשרת במשך פחות מ-24 שעות, נגנבה על ידי ההאקרים ונמכרה לסוחרים. דובר מטעם קטרפילר לא מסר תגובה לבלומברג.

ההאקרים השתמשו במתווכים כדי לתקשר עם הסוחרים. בתכתובות אימייל שנחשפו בחקירה נאמר לסוחרים כי הסוחר הממוצע צפוי להרוויח כ-50 אלף דולר בחודש. הסוחרים אף פיתחו בשלב מסוים "רשימת בקשות" של הודעות לעיתונות שרצו שההאקרים יגנבו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker